szegénység;hajléktalanság;roma büszkeség;

2015-10-17 16:31:00

Kösz Fidesz, a másfélmillió szegény országa lettünk

Magyarország az európai felmérések szerint csupán Bulgáriát, Romániát és bizonyos vonatkozásokban Görögországot előzi meg, minden más országnál rosszabbul áll a kontinensen a szegénységet illetően. Az Eurostat szerint a 7 év alattiak körében 2014-ben több mint 42 százalékos volt a szegénység, a Tárki 2014-re vonatkozó mérései szerint a 18 és 24 év közöttiek 18, a 18 év alattiak 17 százaléka szegény, az MTA idei adatai azt mutatják, hogy a háztartások 37 százaléka szegény, a különböző vizsgálatok szerint Magyarországon mintegy 4 millióan élnek a szegénységi küszöb alatt, illetve a környékén - sorolta a - miután rendre érdemi visszhang nélkül marad - mára már közhelyszámba menő adatokat Niedermüller Péter, a DK alelnöke. Az LMP a szegénységellenes világnapon arról beszélt: a Fidesz minden korábbi ígéretével szemben nem az emberek pártjára állt, hanem "összeszerelő országgá süllyesztette" Magyarországot, az MSZP pedig közölte: 50 százalékos béremelést követelnek a közszféra mintegy 700 ezer dolgozójának. Mindeközben a lakhatásért, az emberi lét egyik minimumáért vonultak a Józsefvárosban, és a romák is utcára mentek a "büszkeségük" napján. 

Illusztráció/Thinstock

Illusztráció/Thinstock

Niedermüller Péter, a DK alelnöke sajtótájékoztatóján felhívta a figyelmet arra is, hogy a Központi Statisztikai Hivatal valamilyen megmagyarázhatatlan okból befejezte a létminimum alattiakra vonatkozó statisztika készítését. Ez a szegénységi ráta a több mint fél évtizede kormányzó erők szégyene, amelyek magukra hagyják a legkiszolgáltatottabbakat, ám eközben minden törvényes és törvénytelen eszközzel támogatják a hozzájuk közel állókat - mondta az ellenzéki politikus.

A szegénység újratermelődésének alapvető oka Magyarországon a munkanélküliség és az alulképzettség, ráadásul a szociális kiadások évről évre csökkennek, a kormánytöbbség az önkormányzatokhoz telepítette a szociális ügyeket, ám a szegényebb helyhatóságoknak erre nem futja - mondta. Ezeken a településeken a központi költségvetésnek kellene segítenie - tette hozzá Niedermüller Péter.

A DK felszólítja a kormányt, hogy a következő évi költségvetésben fordítson többet a szegények támogatására - jelentette ki a DK alelnöke.

Üres lakások menete

Forrás: Facebook/ A Város Mindenkié

Forrás: Facebook/ A Város Mindenkié

Durva rendőri közbenjárással lakoltatott ki egy családot a józsefvárosi önkormányzat a héten a Magdolna utca 10/b-ben. Az A Város Mindenkié csoport adatai szerint a fővárosban Józsefvárosban lakoltatják ki a legtöbb embert önkormányzati bérlakásból, a kerületi kilakoltatási hullám pedig egyre erősödik. A hajléktalanság megoldása önálló lakhatás biztosításával számos esetben alig kerülne többe az államnak, mint a hajléktalanellátó intézményrendszer fenntartása, az esetek jelentős részében pedig még pénzt is takarítana meg ezzel. Szombat délelőtt zajlott az Üres lakások menete a Józsefvárosban. Erőss Gábor, a Párbeszéd Magyarországért politikusa - aki fel is jelentette a VIII. kerületet - a Népszavának elmondta: civilekkel, hajléktalanokkal, az AVM aktivistáival gyakorlatilag körbejárták a kerületet, beleértve a "jobb környékeket", így a Palotanegyedet is, és az üresen álló lakásokat magukban rejtő házak előtt beszédeket tartottak.

A növekvő elszegényedésre hívta fel a figyelmet a szegénység elleni küzdelem világnapján Schmuck Erzsébet LMP-s országgyűlési képviselő is. A politikus kifejtette: a szegények és a gazdagok közötti szakadék évről évre mélyül, a Fidesz minden korábbi ígéretével szemben nem az emberek pártjára állt, hanem "összeszerelő országgá süllyesztette" Magyarországot. Schmuck Erzsébet szerint ennek egyenes következménye, hogy mára Magyarországon a szegénység nem elszigetelt probléma: a középosztályra is kiterjed, egyre többen élnek egyik hónapról a másikra, a hivatalos statisztikák szerint csaknem másfél millió ember él szegénységben, az adózók csaknem fele, 2,2 millió ember keres a létminimum alatt.

A szegénység elleni fellépés szükségességét hangsúlyozták az MSZP vezetői a budai Várban, a Karmelita kolostor előtt tartott szombati sajtótájékoztatójukon. Botka László, a párt országos választmányának elnöke hangsúlyozta: a testület szombaton állásfoglalást fogadott el, amelyben azt követelik: a közszféra mintegy 700 ezer dolgozója kapjon 50 százalékos fizetésemelést, emeljék meg a minimálbért nettó 100 ezer forintra, valamint a 28 500 forintos minimálnyugdíjat emeljék 50 ezer forintra. Úgy vélte, erre megvan a fedezet, a kérdés az, hogy a kormány szándéka is megvan-e erre vagy presztízsberuházásokra költ, mint például a Miniszterelnökségnek a Karmelita kolostorba költöztetésére.  Tóbiás József, az MSZP elnöke a dolgozói szegénységre hívta fel a figyelmet, azt mondta: Magyarország működőképességét veszélyezteti az alacsony bér.

Roma Büszkeség Napja

Forrás: Facebook/ Setét Jenő

Forrás: Facebook/ Setét Jenő

Szombaton délután két órakor, a VII. kerületi Madách térről indult a menet a Roma Büszkeség Napja alkalmából. Muszáj is büszkének lenniük, hiszen a mai Magyarországon sokan és sokat tesznek azért, hogy minden önbecsülését elvegyék ennek az évszázadok óta a közös hazánkban élő populációnak. Ha esik, ha fúj, akkor is megtartják az eseményt, hiszen "nem csak napsütésben lehetünk büszkék" - írta pénteken Setét Jenő roma aktivista az esemény Facebook-oldalán. A nemzetközi kezdeményezésre indult rendezvényt immáron harmadik alkalommal szervezte meg Magyarországon az Ide tartozunk! Roma Közösségi Hálózat és a Romaversitas Alapítvány, számos szervezettel, cigány önkormányzattal és aktivistákkal együttműködve. "Célunk, hogy felmutassuk saját kiállásunkat önbecsülésünk és önérzetünk, identitásunk mellett, felmutassuk kulturális és történelmi értékeinket" - olvasható a Romaversitas közleményében.

Magyarországon napi szinten, mintegy 50 ezer gyerek éhezik. Ugyanakkor 600 ezerre tehető azoknak a gyerekeknek a száma, akik a szó szoros értelmében nem éheznek, de naponta nélkülözéssel kell szembenézniük. Szabó Tímea a Párbeszéd Magyarországért társelnöke még pénteken jelentette be: nyolc párt közös határozati javaslatot nyújtott be a gyermekéhezés megszüntetése érdekében az Országgyűlésben. A javaslat benyújtása a Nemzeti Minimum civil csoport kezdeményezésére történt az Élelmezési Világnap alkalmából. Felkérik a kormányt arra: az év végéig dolgozzon ki olyan szabályozást, amelynek nyomán minden rászoruló gyermek és várandós nő számára biztosítható a napi egyszeri meleg étkezés az év minden napján - közölte Szabó Tímea. A dokumentumot a Fidesz, az MSZP, a Jobbik, az LMP, a DK, az Együtt, a PM és a Liberálisok politikusai is ellátták kézjegyükkel, a KDNP viszont nem.

Fidesz: azok prédikálnak szegénységről, akik elszegényítették az országot

A nagyobbik kormánypárt szombati ellenzéki nyilatkozatokra reagáló közleményében azt írta: Gyurcsány Ferenc és a szocialisták megduplázták a munkanélküliséget, sorozatosan adót emeltek, háromszorosára emelték a gáz árát, elvették a családi adókedvezményt, csökkentették a fizetéseket és a nyugdíjat, adósságba hajszolták a családokat. A baloldal elszegényítette, a Fidesz megerősíti a családokat - tették hozzá. A kommüniké szerint a polgári kormányzás óta egyre többen tudnak a szegénységből kivezető útra lépni, egyre több pénz marad a családoknál, mert minden évben nő a minimálbér, bővül a családi adókedvezmény, egyre több ágazatban nőnek a fizetések, csökken az adó, a rezsi és csökkentek a nyomasztó törlesztőrészletek is. A Fidesz szerint a családok és a dolgozók ma bizakodóak lehetnek, mert Magyarország növekedési pályára lépett..