Goodfriend;non-paper;

2015-10-19 07:16:00

Nem Goodfriend adhatta át a non-papert

Nem André Goodfriend, az amerikai nagykövetség akkori ügyvivője adta át a magyar kormánynak azt a non-papert (aláírás nélküli diplomáciai feljegyzést), amelyet múlt csütörtökön közölt a mandiner és amellyel foglalkozott a Népszava is - értesült a Népszabadság. 

A 29 pontba szedett amerikai ajánlásokat tartalmazó iratot tavaly október 21-én adták át, és washingtoni forrásból származik. Azon a napon az amerikai fővárosban találkozott Szijjártó Péter külügyminiszter és Victoria Nuland, a térségért felelős helyettes államtitkár. Tévedés tehát azt állítani, hogy Goodfriend magánakciója lett volna a non-paper, miként azt Lázár János kifejtette. A kamcelláriaminiszter a múltheti csütörtöki kormányinfón azt mondta: Goodfriendnek semmi köze ahhoz, ami Magyarországon történik. Hozzátette: a volt budapesti amerikai ügyvivőnek egy kiszivárgott feljegyzésben megfogalmazott, magyar vonatkozású észrevételei „kifejezetten pimaszak”.

Ujhelyi az amerikai javaslatokról

A Fidesz és a kormány „pimaszságnak” és az ország életébe való otromba beavatkozásnak tekinti, ha valaki (az Egyesült Államok) tételes kifogásokat emel a demokrácia hiánya miatt – írja brüszszeli levelében Ujhelyi István, az MSZP alelnöke, EP-képviselő. A non-paperben olyan javaslatok szerepelnek, mint a civil társadalom zaklatásának befejezése; az Alkotmánybíróság tagjai fideszes kinevezési gyakorlatának megváltoztatása; a jogalkotási folyamatokba való minél hatékonyabb civil befolyás biztosítása; az állami hirdetések egyenletes elosztása a médiában; a Médiatanács kiegyensúlyozottságának garantálása; az EBESZ megállapításai alapján új választási törvény megalkotása, a kampányfinanszírozás átalakítása, a köztisztviselők indoklás nélküli kirúgásának megszüntetése. A Fidesz jobban tenné, ha szotyoladiplomácia helyett érdemi választ adna a kifogásokra. Nem az Egyesült Államoknak. Hanem a nemzet polgárainak.