mezőgazdaság;L. Simon László;milliók;

Népszava fotó

- L. Simon a "nyerőgép" - Sokmilliót kaszál az államtitkár

Az államtitkár családi érdekeltségei az elmúlt évben 80 millió forintos állami agrártámogatást kaptak - nézett bele L.Simon kasszájába a Blikk. 

 A cégek 80 hektárnyi földterületet birtokolnak, vagyis  hektáronként egy millió forint állami és uniós pénzhez jutottak hozzá egy év alatt. Ez kimagaslónak számít, mert egy gazdaság hektáronként mindent egybevéve 100-200 ezer forint támogatásra számíthat átlagosan.

Nagyra értékelem, de...
Szabaduljon meg céges érdekeltségeitől, erre immár közleményben szólította fel parlamenti államtitkárát a Miniszterelnökséget vezető miniszter - írta a Népszava még augusztusban. Lázár János azt mondta, nagyra értékeli L. Simon László államtitkár úrnak a Miniszterelnökségen végzett munkáját, ugyanakkor már neki is jelezte azt az álláspontját, hogy aki állami vezető lesz, az akkor teszi a legjobbat, ha megszabadul minden valós befolyást jelentő gazdasági érdekeltségétől.

A politikusnak és feleségének jelenleg három agrárcég van a tulajdonában, ezek kapták a tekintélyes összeget. Közülük a Simon és Simon Kft. 21 millió közpénzt kaszált. Ebben a vállalkozásban idén augusztusig az államtitkárnak volt többségi tulajdona. Ekkor szólította fel őt és a többi államtitkárt, Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter arra, hogy szabaduljanak meg gazdasági érdekeltségeiktől, hogy az összeférhetetlenségnek még a gyanúja se merülhessen fel. A felszólítás apropója az volt, hogy L. Simon egy interjúban letagadta a saját cégét.

Ezután az Agárdi Aratrum Kft. lett a többségi tulajdonos, amely L. Simon feleségéé, Vass Eszteré. Ez a vállalkozás 20 millió forintot kapott 2014-ben. A harmadik agrárcég az év elején került L. Simonék, egész pontosan az Agárdi Aratrum Kft., valamint L. Simon László házastársának tulajdonába. A Velencei-tavi Borászati Kft. idén eddig már 39 millió forint támogatást kapott borászati gépek beszerzésére. L. Simonéknak a 2010-es kormányváltás után lódult meg a szekér, addig legfeljebb 2 milliós támogatást kaptak évente. Azóta viszont kinyílt a pénzeszsák, és több mint 160 millió forintot zsebeltek be agrártámogatásokból négy év alatt - adja hírül a kutakodás és számolás eredményét a Blikk.

A lap korrekt módon megkereste L. Simon Lászlót, hogy megtudakolja: nem tartja-e visszásnak, hogy családi cégei évente több tízmilliós állami és uniós támogatást kapnak évente.  2010 előtt ez az összeg legfeljebb 2 millió volt, és hogy a Fidesz regnálás alatti hirtelen megugrásban lát-e kivetnivalót az államtitkár, azt itt megtudhatja. 

OLAF-vizsgálatot kér a PM
Szabó Tímea a Blikk cikke alapján arról beszélt, hogy a Miniszterelnökség parlamenti államtitkárának  családi érdekeltségei 2014-ben nyolcvan millió forint állami támogatáshoz jutottak. 
Ha területalapú támogatásról van szó, akkor az államtitkár hektáronként jutott egymillió forinthoz, ami a nyolc-tízszerese annak, amit általában a gazdálkodóknak adnak - tette hozzá.
Kiemelte, hogy az államtitkárról már az is kiderült, hogy 2011-ben az általa létrehozott alapítvány két nulla pontos értékelést és elutasítást követően mégis 267 millió forint állami támogatást kapott, feleségéről pedig az derült ki, hogy "offshore cégeket üzemeltet".
A független képviselő leszögezte, L. Simon László semmilyen támogatást nem kaphatna az államtól, és "nagyon téved", amikor azt mondja, hogy nincs a nevén semmi, ezért nem összeférhetetlen az állami támogatás. Szerinte ez a támogatás sérti a magyar összeférhetetlenségi szabályokat és az uniós jogszabályokkal is ellentétes.
Szabó Tímea felszólította L. Simon Lászlót, hogy távozzon a közéletből, Lázár János Miniszterelnökséget vezető minisztert pedig arra kérte, hogy azonnal vizsgálja felül az elmúlt években kiosztott állami támogatásokat.

Reményei szerint fel fog tudni mutatni olyan elemeket, amelyekben van garancia arra, hogy a rendszer elmozduljon, és nem vitatja azt sem, hogy az ágazatnak szüksége van pluszforrásokra, de ha a jelenlegi struktúrába fektetnek többletforrásokat, azzal továbbra sem lesz senki elégedett. Ebből a kissé homályos megfogalmazásból, amit Ónodi-Szűcs Zoltán kijelölt egészségügyért felelős államtitkár adott az MTI-nek, az hámozható ki, hogy egyelőre nem áramlik, de még csak nem is csurog igazán érzékelhető pénzforrás az ágazatba.