Kanada;Konzervatív Párt;Stephen Harper;liberális párt;

2015-10-21 07:36:00

Változást ígér Trudeau

Új kormányfője lesz Kanadának, miután az ellenzéki Liberális Párt fölényes győzelmet aratott a hétfői parlamenti választásokon. A kanadaiak a változásra szavaztak, Stephen Harper kormányfő még a választás éjszakáján lemondott a Konzervatív Párt vezetéséről. Az új kabinetet Justin Trudeau, a néhai legendás miniszterelnök, Pierre Trudeau 43 éves fia alakíthatja meg.

Bár szoros befutót jósoltak a közvélemény-kutatók, a végeredmény váratlanul egyértelmű lett, a Liberális Párt a voksok 39,5 százalékával 184 mandátumot szerzett a 338 fős törvényhozásban, 14-gyel többet, mint amennyire minimálisan szükség lett volna az abszolút többséghez. A legutóbbi, 2011-es voksoláson mindössze 36 mandátumot szereztek, s sokan már temették az észak-amerikai ország legrégebbi politikai tömörülését. A Liberális Párt majd 69 évig irányította Kanadát, három egymást követő vereség után most visszatértek.

A Stephen Harper vezette Konzervatív Párt 31,9 százalékkal 99 képviselői helyhez jutott, a harmadik legerősebb politikai tömörülés, a szociáldemokrata Új Demokrata Párt (NDP) 19,7 százalékkal 44 mandátumra tett szert. A Tom Mulcair vezette konzervatívok az elhúzódó kampány kezdetén még a többség megszerzésében reménykedtek, végül a pártvezér alig tudta megőrizni saját helyét. A Québec-i Blokk 4,7 százaléka 10 mandátumot ért, a Zöldek 3,5 százalékkal 1 mandátumot szereztek. Kanadában brit mintára „a győztes mindent visz” elv érvényesül.

Majd egy évtizednyi konzervatív kormányzás után a kanadaiak a változásra voksoltak. Minden idők második legfiatalabb megválasztott miniszterelnöke, Justin Trudeau a győzelmet ünneplő beszédében – az angol és a francia nyelvet váltogatva – valódi változást, pozitív politikát ígért, visszatérést egy együttérzőbb, reményteljesebb országhoz. Egységre szólította fel a kanadaiakat. Úgy fogalmazott, a konzervatívok a liberálisoknak nem ellenségei, hanem szomszédai, akikkel együtt kell működniük. Finoman utalt konzervatív vetélytársa idegenellenes kampányára.

„Kanadát a világ minden részéről érkezett emberek építették fel, akik különféle hitűek, különféle kultúrákhoz tartoznak, különféle nyelveket beszélnek” – mondta. A jövendő liberális kormányfő nem említette apját, aki 1968-tól 1984-ig volt kormányfő. Rocksztárként ünnepelték, hivatali idejében jobban figyelt a világ Kanadára. Fia hasonlóképpen karizmatikus, nagy népszerűségnek örvend, Justin Trudeau 2013-ban vette át a Liberális Párt vezetését, politikai tapasztalatát sokan keveslik. John English, Pierre Trudeau életrajzírója a Kennedy-dinasztiához hasonlítja a családot, az ifjabb Trudeau reményre és változásra alapozó üzenetét pedig Barack Obamáéhoz.

A liberálisok kormányra kerülésével várakozás szerint javulhatnak az amerikai-kanadai kapcsolatok, felülvizsgálhatják a Keystone XL olajvezetés építési terveit, az új kabinet jelentősebb környezetvédelmi felajánlást tehet a párizsi klímacsúcson. Felülvizsgálják Kanada szíriai katonai szerepvállalását. A leggazdagabbak adóját emelik, a középosztályét csökkentik, legalizálnák a marijuana használatát.

Lapvisszhangok
Toronto Star Justin Trudeau megválasztása generációs változást testesít meg, a választók elutasították elődjének arrogáns stílusát, megosztó, szociálisan érzéketlen politikáját – írta vezércikkében a lap, amely a „Trudeau-mánia” visszatérését jósolja. A szavazók remélik, hogy az új kormányfő tartja magát ígéreteihez, s visszatér a kanadaiak által mindig is vallott liberális értékekhez.
Globe and Mail Trudeau azért lehetett sikeres, mert kapcsolatot tudott teremteni a szavazókkal. Rengeteg tennivalója lesz a demokratikus intézményrendszer helyreállítására, s remélhetőleg elkerüli a kísértést, hogy elődjéhez hasonlóan szűk körben koncentrálja a hatalmat. A törvényhozásban kemény konzervatív ellenzékkel kell szembenéznie.
Montreal Gazette Trudeau győzelme egyszersmind Stephen Harper kormányfő személyes veresége. A választás referendum volt kilenc évi teljesítményéről. Egyre több kanadai elégelte meg, hogy nem tisztelte a parlamentet, a bíróságokat, az államapparátust. Csak a szűk konzervatív bázis körében maradt népszerű.