Putyin;Szíria;Kreml;Aszád;

A szíriai kormányerők visszafoglalnák a megosztott Aleppót FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/ANTONIO BOLFO

- Putyinnál vizitált Aszad

Moszkvába látogatott váratlanul a szíriai elnök. Bassár el-Aszad kedd este tárgyalt a Kremlben, megköszönve Vlagyimir Putyin orosz elnöknek a támogatást. A szíriai elnök 2011, a polgárháború kezdete óta eső alkalommal látogatott külföldre. A látogatásra három héttel azután került sor, hogy Oroszország légicsapásokat kezdett az összeomlás előtt álló Aszad-rezsim védelmében.

Dmitrij Peszkov, az orosz elnök szóvivője szerdán közölte, hogy a katonai együttműködés összehangolása volt a megbeszélés fő témája. A szíriai elnök, mint Peszkov elmondta, munkalátogatásra érkezett az orosz fővárosba. A tanácskozáson Aszad áttekintést adott Putyinnak a szíriai helyzet állásáról és Damaszkusz jövőbeni terveiről. A négyszemközti tárgyalás után a a külügy- és védelmi miniszterek is csatlakoztak a megbeszéléshez.

Putyin a megbeszélésen reményét fejezte ki, hogy a katonai helyzet javulása nyomán Szíria közelebb került a politikai válság megoldásához. Aszad köszönetet mondott az orosz katonai támogatásért, amely nélkül, mint mondta, az eddigieknél is nagyobb területek kerültek volna az Iszlám Állam fennhatósága alá, s „tragikus fordulatot vehettek volna az események”. Hangsúlyozták, hogy az orosz beavatkozás, mivel Damaszkusz hivatalosan kérte, megfelel a nemzetközi jog előírásainak.

Az orosz elnök elismerte, hogy legalább négyezer orosz harcol a dzsihadisták soraiban a szíriai kormányerők ellen, s jelezte, Moszkva meg akarja akadályozni, hogy ezek a katonai tapasztalatot szerzett, ideológiai kiképzésen átesett muszlim szélsőségesek újra feltűnjenek Oroszországban.

Elkerülnék a légikonfliktust
Az Egyesült Államok és Oroszország egyetértési memorandumot írt alá a légierőik közötti konfliktusok elkerüléséről, ezt mindkét ország védelmi illetékesei megerősítették a BBC-nek. Az orosz légierő szeptember 30. óta hajt végre légicsapásokat Szíria területe felett, s amerikai részről attól tartottak, hogy az orosz harci gépek akár véletlenül is szembekerülhetnek a nemzetközi koalíció térségbeli repülőivel, s ebből baleset is, diplomáciai konfliktus is adódhat.
Múlt héten például több alkalommal is előfordult, hogy amerikai és orosz harci gépek látótávolságon belülre kerültek, s csupán 15-30 kilométerre repültek el egymástól.
Peter Cook, a Pentagon szóvivője közölte, hogy a megállapodás szövegét orosz kérésre nem hozzák nyilvánosságra, de annyit elmondott, hogy kommunikációs csatornákat nyitottak, forró drótot hoztak létre a két parancsnokság között. Washington és Moszkva ugyanakkor nem koordinálja szíriai akcióit, s hírszerzési információikat sem osztják meg.

Nyugati részről azt remélik, Oroszország befolyását arra használja fel, hogy Aszadot tárgyalóasztalhoz ülteti a mérsékelt szíriai ellenzékkel. A moszkvai megbeszélésen a szíriai elnök egyetérteni látszott az orosz állásponttal, hogy politikai megoldást kell keresni a válság rendezésre. A szíriai beavatkozás felértékelte Oroszország nemzetközi szerepét. Moszkva továbbra is azt állítja, hogy szíriai bevatkozásának fő célja az Iszlám Állam visszaszorítása, orosz részről úgy ítélték meg, hogy a nemzetközi koalíció légicsapásai önmagukban hatástalanok. A koalíció szerint ugyanakkor az orosz légicsapások sem fordították meg számottevően az erőviszonyokat.

Moszkvai bejelentés szerint John Kerry amerikai, Szergej Lavrov orosz külügyminiszter Bécsben találkozik Szaúd-Arábia és Törökország képviselőivel, hogy áttekintsék s szíriai helyzetet. Recep Tayyip Erdogan török államfőt Putyin telefonon tájékoztatta az Aszaddal folytatott tárgyalásokról.

Kivonja harci gépeit Kanada
A megválasztott kanadai kormányfő telefonon közölte az amerikai elnökkel, hogy a kanadai harci repülőgépek befejezik az Iszlám Állam elleni légicsapásokat Irakban és Szíriában. Justin Trudeau első sajtóértekezleten beszámolt róla, hogy Obama gratulált győzelméhez és megértéssel fogadta, hogy teljesíteni akarja választási ígéretét. Kanada hat CF-18-as harci gépe vett részt az IS elleni nemzetközi koalícióban.



Európa sosem állt még szemben olyan súlyos kihívásokkal, mint most, az európaiak pedig válaszokat várnak ezekre a kihívásokra - mondta Joseph Daul, az Európai Néppárt elnöke szerdán a szervezet kétnapos madridi kongresszusát megnyitó beszédében.