közbeszerzés;

- Nehezen indul az új típusú közbeszerzés

Magyarországot gyakran érte az a bírálat, hogy a vállalkozások biztonságát veszélyezteti a jelenlegi közbeszerzési törvény, ezért is övezte nagy várakozás a november 1-jén hatályba lépő új szabályozást, amelyet azért kellett megalkotnia az Országgyűlésnek, hogy kitágítsák a kapukat az Unió vállalkozásai előtt. Így a jövőben a nemzetközi vállalatok még nagyobb eséllyel indulnak a magyarországi pályázatokon, mint eddig.

Nagy mértékben megnehezíti a vállalkozások felkészülését, hogy az új szabályozás alkalmazására, hogy mind a mai napig nem jelent meg a törvény végrehajtási rendelete. A késedelem miatt az a veszély fenyeget, hogy a kezdeti időkben lelassul az uniós források befogadása. Az is gondot okoz - mondják a szakemberek -, hogy az új közbeszerzési törvény olyan, mintha kizárólag nagyvállalatok számára készült volna. Ugyanis bonyolult adminisztratív követelményeket ír elő, amelyek a kis- és közepes vállalkozások (kkv) számára nehezen lesznek teljesíthetőek. Ezért célszerű lett volna, ha a kkv-knak egy egyszerűsített eljárás rendet dolgoznak ki. Nem beszélve arról, hogy azzal, hogy kitágították a közbeszerzési pályázatokon kötelezően résztvevők körét, a minőségbiztosítással foglalkozó cégeknél kapacitáshiány keletkezik, aminek első jelei már a régi rendszerben is jelentkeztek. A sorban állás szintén a gyorsaság rovására megy. A közbeszerzési pályázatokon való, szélesebb körű részvétel sok kisvállalkozás számára pénzügyi nehézséget okozhat, nem beszélve arról, hogy meghosszabbítja a projekt megvalósulásának az idejét, így a kkv-k is nehezebben juthatnak majd a pénzükhöz.

Ahogy a családi csődvédelemnél, gondot okozott a megfelelő csődbiztosok megtalálása, úgy a közbeszerzési eljárásoknál sem világos még, hogy kik lesznek azok a felelős akkreditált közbeszerzési szaktanácsadók, akiket be kell vonni azokba az eljárásokba, amelyeknél uniós pénzek felhasználásáról van szó. Ezeknek a kérdéseknek a jövő vasárnapig, az új törvény hatályba lépéséig tisztázódniuk kell, különben nem indulhatnak olyan közbeszerzési eljárás, amelynél uniós pénzeket használnak fel.

Nem úszta meg a horvát vesztegetési ügyet Hernádi Zsolt. Az Átlátszó.hu által megszerzett ítélet szerint a magyar bíróság nem mentette fel a MOL elnök-vezérigazgatóját az INA-val kapcsolatos vesztegetési ügy kapcsán.