Az Economist Intelligence Unit (EIU), a világ egyik legnagyobb gazdaságelemző és előrejelző intézete csütörtökön Londonban ismertetett prognózisában közölte: a globális alaptípusnak tekintett Brent olajfajta esetében 2015 egészére 53 dolláros, 2016-ban 60 dolláros hordónkénti átlagos árfolyamot vár. Az EIU várakozása szerint a Brent hordója 2017-ben átlagosan 73 dollárba kerül majd, de a ház hangsúlyozza, hogy ez is messze elmaradna a 2010-2014 közötti időszak árszintjeitől.
Az EIU szerint az OPEC-csoport továbbra is növekvő kínálata és a változatlanul magas amerikai kínálat együtt arra vall, hogy a globális nyersolajpiacra a jövő év jelentős részében is a kínálati bőség lesz jellemző, miközben a kereslet csökken.
Az alacsony árak miatt 2014 közepe óta elmaradt kitermelés-növelő beruházások 2016 végétől már korlátot szabnak a kínálat további bővülésének, és ez feszesebb piaci helyzetet eredményez majd, másrészről azonban az olajárak fokozatos emelkedése várhatóan a kitermelés újbóli bővítésére ösztönzi az amerikai termelőcégeket. Ez, valamint a továbbra is magas OPEC-kínálat kordában tartja az olajárakat - jósolták az EIU londoni iparági elemzői.
Az amerikai kínálat a 2008-ban mért napi 7 millió hordó körüli átlagról az idei év második negyedére 12,9 millió hordóra emelkedett a palaolaj-termelés felfutása miatt, azonban az év első felének végére 12,6 millió hordóra csökkent. Az amerikai kínálat várhatóan 2016-ban is csökken, mivel a nyomott árszint miatt sok kevésbé nyereséges cég kiszorul a piacról, más vállalatok pedig nem végeznek el szintfenntartó beruházásokat.
Ennek ellenére azonban az amerikai palaolaj-kitermelő szektor 2016-ban is a világpiac domináns szereplője marad, és termelése továbbra is közel jár majd az eddigi rekordszintekhez - áll az EIU csütörtöki előrejelzésében. Más nagy londoni házak az olajárak még lassabb felfutását várják a kínálati dinamikák miatt.
A Moody's Investors Service nemzetközi hitelminősítő új, felülvizsgált előrejelzése szerint az olajárak érdemben csak 2017-től kezdenek emelkedni. Korábbi prognózisaiban a Moody's ezt 2016-ra valószínűsítette, most már azonban azzal számol, hogy jövőre a Brent hordónkénti átlagára még alacsonyabb lesz, mint az idén. A hitelminősítő új előrejelzése 2015 egészére 55 dolláros, 2016-ra 53 dolláros, 2017-re 60 dolláros éves Brent-árfolyamátlagot jósol. Londoni adósságpiaci elemzők szerint ez a nyomott olajár-dinamika máris meglátszik az Öböl-menti olajtermelő gazdaságok szuverén adóskockázati mutatóin.
A Markit Financial Information Services londoni piaci adatszolgáltató kimutatása szerint Szaúd-Arábia és Bahrein törlesztésleállási kockázatának piaci biztosítási cseretranzakciói (credit default swaps, CDS) egyaránt többévi csúcson járnak. A szaúdi CDS-konstrukciók 130-140 bázispont körül mozognak, ami 2012 júniusa óta nem mért szint, Bahrein szuverén CDS-árazása pedig megközelíti a 315 bázispontot - ez szintén háromévi csúcsszint.
A Markit elemzői hangsúlyozzák, hogy Szaúd-Arábiának a magas készpénztartalékok lehetővé teszik a piaci részesedés fenntartását célzó stratégia folytatását akár fájdalmas rövid távú költségvetési hatások árán is, Bahreinnek azonban csekély a költségvetési mozgástere, és az irányadó ötéves szuverén CDS-középárfolyam ezt jelzi is.