kilakoltatás;Kocsis Máté;józsefvárosi önkormányzat;téli moratórium;

2015-10-24 07:12:00

Felfüggesztik a józsefvárosi kilakoltatásokat

Felfüggesztik a kilakoltatásokat a VIII. kerületben, vagyis a téli moratórium lejártáig senkit nem raknak utcára – jelentette be Kocsis Máté a képviselő-testület csütörtöki ülésén. A polgármester arról értekezett, hogy "humanitárius szempontokat" is figyelembe kell venni, s egyben jelezte, a lakhatási területen érintett önkormányzati hivatalok és bürokrácia sem működik kifogástalanul.

Ezzel igencsak meglepte az ellenzéki politikusokat és a civil érdekvédőket, akik a fideszes polgármestert eddig hevesen támadták szegényellenes intézkedései miatt. Kocsis lépése azért is váratlan, mert a hajléktalanokat büntető, a Kék Pontot ellehetetlenítő és a városrehabilitációra hivatkozva a kilakoltatásokat sem ellenző polgármester eddig nem a szociális érzékenység szobraként élt a köztudatban. 2014 június óta mintegy 300 családot rakott utcára a VIII. kerületi önkormányzat, többeket a megfelelő elhelyezés biztosítása nélkül – írja a hvg.hu. Úgy tudni, az elmúlt két-három napban legalább 14 embert költöztettek ki a Magdolna utcából.

A polgármester megnyilatkozása és visszakozása nyilvánvalóan nagyrészt azoknak az elmúlt hetekben kilakoltatás előtt álló lakosoknak köszönhető, akik különböző módokon szembe mertek szállni az önkormányzat akaratával. Voltak, akik a sajtó nyilvánossága előtt vállalták véleményüket, és sokan vették ki részüket a kilakoltatások elleni különböző tiltakozásokból.

A Város Mindenkié csoport üdvözli Kocsis Máté bejelentését, ugyanakkor hozzátették: a polgármester nem őszinte akkor, amikor a kilakoltatásokkal szembeni lakossági ellenállás felelősségét az önkormányzati apparátusra hárítja - az ugyanis világos politikai szándékot teljesít. Ahogyan korábban is írták, a kerület különböző intézkedései mögött felfedezhető a kerületi lakosság lecserelésének szándéka. Erre utal a polgármester számos sajtónyilatkozatán kívül például az is, hogy a Magdolna Negyed Program utolsó ütemében felújított házakat részben épp a hátralékosok nagyon magas aránya alapján választották ki - azt azonban már egyáltalán nem tartották szem előtt, hogy az eredetileg ott lakó, szegényebb lakók miképpen tudnak otthonaikban maradni. Így aztán - nem ,,meglepő” módon - a felújítások végeztével a kilakoltatások is megindultak. Egy városrész felújítása nem járhat a szegényebb városlakók elűzésével. Amennyiben mégis, úgy a döntéshozóknak viselniük kell a lakosok kisemmizésével járó politikai következményeket.

A Magyar Szociális Fórum szerint a téli kilakoltatási moratórium december 1-jei életbe lépéséig országszerte több száz otthonból lakoltatják ki, illetve akarják kilakoltatni az embereket, az esetek túlnyomó többségében önkormányzati bérlakásból.

Józsefvárosi bérlőket hátrányosan érinthet a Kúria döntése

A Józsefvárosi Önkormányzat jelenleg minden bejelentett józsefvárosi lakásbérlő számára adómentességet biztosít a kommunális adó alól. A Kúria viszont az ombudsman indítványára úgy döntött, hogy ez nem felel meg a hatályos jogszabályoknak, ami hátrányosan érinti a lakásbérlők egy részét. A Kúria döntése alapján ugyanis a 2016-os évre vonatkozóan már adót kell fizetnie annak, aki nem magánszemélytől bérel lakást. Az önkormányzat tiszteletben tartja a Kúria döntését, de nem ért vele egyet, ezért vizsgálja annak jogi lehetőségeit, hogy ezeknek a bérlőknek se kelljen adót fizetniük a jövőben sem