határ;menekültek;kerítés;

Illusztráció: Matt Cardy/Getty Images

- Rekordszámú menekült érkezett - Lezárhatják a szlovén határt

Ma Brüsszelben tanácskoznak a menekültkérdésben érdekelt államok, ahová Jean-Claude Juncker egy tizenhat pontból álló tervezettel érkezik. Az Európai Bizottság elnökének javaslataiból már több részletet is kiszivárogtattak, ezután Milanovic horvát kormányfő komolytalannak nevezte a Juncker-tervet. Szijjártó Péter külügyminiszter szombaton úgy fogalmazott: a magyar modellt kéne követnie az Európai Uniónak, amit később Bakondi György, a miniszterelnök belbiztonsági tanácsadója is elismételt. A javaslattal több szomszédos ország is egyetérthet,  a szlovénok és az osztrákok ugyanis felvetették a kerítésépítés lehetőségét a horvát-szlovén-osztrák útvonalon kialakult kaotikus helyzet miatt. Szombaton csak estére állt helyre a rend az osztrák-szlovén határon, vasárnap viszont ismét rekordszámú menekült érkezett Horvátországba. A szlovén államfő úgy nyilatkozott, ha a horvátok továbbra is ellenőrizetlenül szállítják a határra a migránsokat, teljesen lezárják a horvátországi határszakaszt.

Brüsszelben találkoznak vasárnap a menekültügyben érintett országok vezetői, hogy megoldást találjanak a legújabb fejleményekre. Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke egy tizenhat pontból álló tervezetet küldött az EU-csúcs résztvevőinek a dpa német hírügynökség szerint. Úgy tudják, hogy a csúcson részt vevő országok diplomatáinak ez alapján kellene kidolgozniuk egy közös nyilatkozatot, amelyet az állam- és kormányfők aztán vasárnap fogadnának el. 

Juncker. FOTÓ: Getty Images

Juncker. FOTÓ: Getty Images

Az Európai Bizottság elnöke szerdán javasolta a rendkívüli csúcstalálkozót, amelyre Ausztria, Bulgária, Horvátország, Macedónia, Magyarország, Németország, Görögország, Románia, Szerbia és Szlovénia állam kormányfője kapott meghívást. Rajtuk kívül ott lesz az Európai Tanács elnöke, Donald Tusk, a miniszteri tanács soros elnökségét ellátó Luxemburg vezetője, valamint az ENSZ menekültügyi főbiztosa is. A találkozón az Európai Menekültügyi Támogató Hivatal (EASO) és az unió határőrizeti ügynöksége, a Frontex is képviselteti magát.

A brüsszeli rendkívüli migrációs csúcs célja a bizottság korábbi közleménye szerint az, hogy az érintett országok megállapodjanak olyan "operatív következtetésekről", amelyeket azonnal meg lehet valósítani. Jean-Claude Juncker tizenhat pontos tervezetéből a dpa német hírügynökség nem ismertetett részleteket, a Der Spiegel című hírmagazin internetes oldala és a Frankfurter Allgemeine Zeitung című napilap szombati kiadása azonban kiszivárogtatta a 16 pont egy részét.

A Juncker-tervezet kiszivárgott részletei
  • A térség országai nem engedik át a menekülteket határaikon a szomszédos államok beleegyezése nélkül.
  • Szlovénia határainak őrizetét 400 külföldi határőrrel, illetve rendőrrel segítenék.
  • A migránsok útvonalán fekvő országok a tervezet szerint vállalnák, hogy növelik a menekültek ideiglenes befogadására szolgáló kapacitásukat.
  • A menekültstátusra nem jogosultnak minősített bevándorlók kitoloncolása gyorsulna
  • Azok a migránsok, akik nem regisztráltatják magukat az útjukon elsőként érintett uniós tagországban, elesnének attól a joguktól, hogy ideiglenesen befogadják őket az unióban. 
  • Javítanák az információcserét, a tagállamoknak a találkozó után 24 órán belül meg kellene nevezniük az ebben illetékes kapcsolattartókat.

Milanovic: komolytalan Juncker javaslata

Jean-Claude Junckernek, az Európai Bizottság elnökének javaslata, amelyet a vasárnapi migrációs csúcstalálkozón kíván előterjeszteni, komolytalan és nem reális - mondta Zoran Milanovic horvát miniszterelnök szombaton a Nova TV-nek adott interjújában. Szerinte a problémát ott kell kezelni, ahol az ered, vagyis Görögországban. Horvátország pedig kész segíteni, és hajókat küldeni a görög partokhoz - hangsúlyozta. 

Milanovic arról is beszélt, hogy "kicsit már zavarja Szlovénia állandó panaszkodása", amely szerinte nem mond igazat, amikor azt állítja, hogy Ausztria nem fogadja a menekülteket. A kormányfő emlékeztetett, hogy volt, amikor a magyar határra naponta 10 ezer embert is elszállítottak, a magyar hatóságok pedig azonnal tovább szállítottá őket az osztrák határra. Azóta pedig nem változott az osztrák politika - hangsúlyozta.

Lezárja a határt Szlovénia?

Illusztráció: Matt Cardy/Getty Images

Illusztráció: Matt Cardy/Getty Images

Ha Horvátország továbbra is ellenőrizetlenül a szlovén határra szállítja a migránsokat, Ljubljana nem várja meg, hogy Németország és Ausztria lezárja határait előttük, hanem teljesen lezárja horvátországi határszakaszát - mondta Borut Bahor szlovén államfő újságíróknak a hétvégén. Kijelentette: a szlovén kormány nem engedheti meg, hogy miután más országok lezárják határaikat, azok, amelyek fogadják a migránsokat, "zsákutcába" kerüljenek, és több ezren feltorlódjanak náluk, akikről a továbbiakban nem tudnának megfelelően gondoskodni. 

Az államfő azután nyilatkozott a sajtónak, hogy látogatást tett néhány szlovéniai befogadóállomáson. A szlovén kormány az elmúlt néhány napban elégedetlenségének adott hangot, amiért Horvátország egyeztetés nélkül Szlovénia felé irányítja a migránsokat, akik nagy része a zöldhatáron keresztül lép be az országba. 

Rekordszámú menekült érkezett Horvátországba

FOTÓ: Jeff J Mitchell/Getty Images

FOTÓ: Jeff J Mitchell/Getty Images

Rekordszámú migráns érkezett szombaton Horvátországba, az opatovaci ideiglenes sátortáborba, továbbra is főleg a horvát-szerb határterületről, Bapska körzetéből. A horvát hatóságok vonattal és buszokkal folyamatosan szállítják őket a szlovén határra - írta az Index.hr internetes oldalán vasárnap.  

A szlovén rendőrség adatai szerint szombat éjfélig 9925 migráns lépte át a szlovén-horvát határt. Nagy részük illegálisan, a zöldhatáron keresztül érkezett az országba. Vasárnapra virradóra, nulla órától újabbak érkeztek, a legtöbben, 2500-an a rigonce-harmicai határátkelőnél léptek be Szlovéniába, ahova újabb vonatokat várnak a szlovén hatóságok Horvátországból. A brezicei, dobovai és rigoncei befogadóállomásokon vasárnap reggel 7700 Közel-Keletről érkező bevándorló tartózkodott. Őket regisztrálják és elszállítják az osztrák határhoz közeli tranzitközpontokba, valamint az ország más részein működő menekültszállásokra.

Helyreállt a rend az osztrák-szlovén határon

MTI Fotó: Varga György

MTI Fotó: Varga György

Helyreállt a rend az osztrák-szlovén határon a Spielfeld-Sentilj határátkelőnél, vagyis az osztrák hatóságok nem engedik ellenőrizetlenül átlépni a migránsokat Ausztriába - tapasztalta a helyszínen az MTI tudósítója szombaton este. Ez annak is köszönhető, hogy felgyorsult a migránsok utaztatása, vagyis folyamatosan szállítják a buszok a menekülteket a spielfeldi határátkelőtől az osztrák nagyvárosokban kialakított befogadó központokba. Erre azt követően került sor, hogy csütörtökön és pénteken is kitörtek a spielfeldi határátkelőnél, a senki földjén kialakított tranzittáborból a menekültek, sőt pénteken már a határ őrizetét is feladták az osztrákok. Mindennek nyomán ezrek indultak gyalog a 67-es számú főúton, illetve a vasútvonal mentén a töltésen Graz felé.

Bakondi: tömeges migráció zajlik

Bakondi György, a miniszterelnök belbiztonsági tanácsadója szerint tömeges illegális migráció zajlik a szlovén-osztrák határon, amelynek köz- és nemzetbiztonsági, közegészségügyi kockázatai vannak. A vasárnapi migrációs csúcstalálkozóval kapcsolatban azt mondta, mindent meg fognak tenni azért, hogy ha kis lépésenként is, de a magyar megoldás felé tereljék az uniós fellépést.

Kiürült a szlovén tranzittábor

A hatóságok szombat estére viszont újra lezárták a tábort és újra csak annyi migránst engednek ki a határátkelő területére, amennyit a buszok el tudnak vinni. A tábor előtt az emberek, a repülőtereken alkalmazott módszer szerint kanyargósan felállított kordonok között sorban állva, aránylag türelmesen várják a buszok érkezését. Eközben a szlovén oldalon, Sentiljben található tranzittábor teljesen kiürült, vagyis a szlovének mindenkit áttereltek az osztrák oldalra - tapasztalta a tudósító.

Nem enyhült a menekültáradat

Menekültek az osztrák vasúti síneken FOTÓ: MTI/TRÉBA ÁKOS

Menekültek az osztrák vasúti síneken FOTÓ: MTI/TRÉBA ÁKOS

Nem csökken a Horvátországba érkező migránsok száma, az opatovaci ideiglenes sátortáborba továbbra is főleg a horvát-szerb határterületről, Bapska körzetéből érkeznek illegális határsértők - írta az Index.hr horvát híroldal szombaton. A horvát belügyminisztérium legfrissebb adatai szerint szeptember közepe óta - amikor is a magyar-szerb zöldhatár lezárták - 229 890 illegális bevándorló lépte át a szerb-horvát határt. Pénteken 6881 ember érkezett Szerbiából. 

A horvát hatóságok múlt hét péntek éjszaka óta próbálják lassítani a migránsáradatot, aminek következtében az illegális bevándorlók a horvát-szerb határ szerbiai oldalán is feltorlódtak. A horvát közszolgálati televízió beszámolója szerint reggel 1500-an várták Szerbiában, hogy beléphessenek Horvátországba. A szlovén rendőrség adatai szerint pénteken 9500 migráns lépte át a szlovén-horvát határt, éjféltől szombat délelőttig pedig újabb 4189. Nagy részük illegálisan, a zöldhatáron keresztül érkezett Szlovéniába.

Több ország is lezárhatja határait

Folyamatosan szállítják a határok felé Szerbiában és Ausztriában a migránsokat, de ha Németország lezárja a határait, akkor több ország is követheti példáját - hangzott el a köztévében. A televízió tudósítói arról számoltak be, hogy a szerbiai Berkasovóban jelenleg pár száz migráns van csak a gyűjtőpontokon, mert a horvát hatóságok folyamatosan szállítják Ausztria felé a bevándorlókat. Este azonban változhat a helyzet, mert Szlovénia csak korlátozott számban tud fogadni migránsokat, emiatt a horvátok is lassíthatják a szállítást.

Kerítést építhetnek a szomszédaink is

FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/JEFF J. MITCHELL

FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/JEFF J. MITCHELL

A kerítések biztosíthatják a határok védelmét – mondta Sebastian Kurz osztrák külügyminiszter az Ö1 osztrák közszolgálati rádió pénteki műsorában. Kurz úgy vélte: a kérdés az, hogy az egyes országok akarnak-e kerítést építeni vagy nem. A tárcavezető – mint arról a Die Presse című lap internetes oldalán beszámolt – egy, a magyar-szerb határon létesített kerítés hasznosságát firtató kérdésre válaszolva kifejtette: ha igazak lennének a kerítések hatékony működését bíráló állítások, akkor nem funkcionálna a határvédelem a bolgár-török valamint a spanyolországi határszakaszokon, ahol már régen megépült a kerítés. "Az az állítás, hogy a kerítések nem működnek, egyszerűen és mélyrehatóan hamis" – fogalmazott.

Szlovénia sem zárja ki a kerítésépítés lehetőségét Horvátországgal közös határán, amennyiben a horvát hatóságok továbbra is ellenőrzés nélkül szállítják a migránsokat a zöldhatárra - mondta Miro Cerar szlovén miniszterelnök a közszolgálati televíziónak (RTV) adott interjújában. A kormányfő élesen támadta Horvátországot, hogy nem kezeli "európai módon" a válságot. A kerítés is egy opció - mondta, majd hozzáfűzte: a helyzetre először európai megoldást próbálnak találni. A kormányfő úgy véli: ha Németország és Ausztria lezárja határait a migránsok előtt, Szlovéniának sem lesz más választása, de hozzátette, egyelőre nincs erre utaló jel.

Szijjártó a magyar modell követésére buzdít

MTI Fotó: Rosta Tibor

MTI Fotó: Rosta Tibor

Magyarország egyedüliként tartja be a schengeni és a dublini szabályokat a bevándorlási válságban, a magyar modell működik, az Európai Uniónak ezt kellene alapul vennie a konfliktus megoldásának keresésekor - mondta a külgazdasági és külügyminiszter szombaton Békéscsabán. Szijjártó hangsúlyozta: az Európai Uniónak villámgyorsan megoldást kellene találnia a bevándorlási válságra, mert egyre mélyebb lesz a káosz és a konfliktus, "egyre mélyebb sebek jöhetnek létre szomszédos országokban".  

Épülhet a kerítés a román határon is

A külügyminiszter elmondta: figyelik a migrációs útvonalak alakulását, és ha szükségessé válik, a magyar-román határon is megépítik az ideiglenes határzárat. Hozzátette: előkészítő lépéseket, bizonyos alapvető földmunkákat egy szakaszon már elvégeztek. Megjegyezte ugyanakkor: jelenleg nincsen szó arról, hogy Románia felől érkeznének a bevándorlók tömegei.

Orbán ismételte önmagát

Orbán Viktor csütörtökön Madridban jelen volt és felszólalt az Európai Néppárt kongresszusán, ahol a 32 országból érkezett résztvevők, köztük 14 állam- és kormányfő, 11 uniós biztos és 750 küldött ugyancsak főként az európai migrációs válságról tárgyalt. A magyar kormányfő nem sok újjal szolgált. Ha az Európai Unió nem tudja megvédeni a határait a Balkán keleti kapujának számító Görögországnál, akkor a térség nyugati kapujánál kell azt megtenni, Magyarországnál és Szlovéniánál - jelentette ki. Hangsúlyozta, hogy Európa jelenleg gazdag és gyenge, ez pedig a lehető legveszélyesebb kombináció. "Meg kell védenünk a határainkat", mert a migrációs válság képes destabilizálni kormányokat, országokat és az egész európai kontinenst, a probléma megoldásához ezért nyílt és őszinte beszédre van szükség, el kell dobni a politikai korrektséget, és vitát kell kezdeni álszentség és képmutatás nélkül. 

Az LMP szerint nincs megfelelő garancia arra, hogy az állam nem él majd vissza a kormány által javasolt új, arcképes adatbázissal.