A Spillers & Bakers által gyártott, Pilot márkájú, 9-szer 10 centiméteres kekszért egy görög gyűjtő fizetett 15 ezer brit fontot a wiltshire-i Devizesben szombaton tartott árverésen, amelyen különféle Titanic-relikviák kerültek kalapács alá.
A keksz, amelyért előzetesen legfeljebb 10 ezer fontot reméltek, a világ legdrágább nassolnivalója lett - közölte az árverést lebonyolító Henry Aldridge & Son aukciósház. A világ legdrágábbjává avanzsált rágcsálnivalót az 1912-ben elsüllyedt luxus óceánjáró egyik utasa, a Carpathia hajó által kimentett James Fenwick vette magához a mentőöv felszereléséből.
Az aukción 129 ezer fontért (56 millió forintért) talált vevőre az az ezüstserleg, amellyel a Titanic tehetősebb túlélői ajándékozták meg hálából a katasztrófa helyszínére siető Carpathia hajó kapitányát, Arthur Rostront. Az aukciósház szerint az annak idején Molly Brown túlélő által átnyújtott serleg lett a mindezidáig a harmadik legmagasabb áron elkelt Titanic-emléktárgy.
Az árverésen 21 ezer fontot (9,1 millió forintot) fizettek egy fotóért, amelyet a Titanicot elsüllyesztő jéghegyről készített a katasztrófa után egy másik gőzös alkalmazottja. A fekete-fehér felvétel pontosan aznap reggel készült, amikor 1912. április 14-én éjszaka a Titanic hullámsírba merült az Atlanti-óceánon. A fotót és a kézzel írt beszámolót a Prinz Adalbert tengerjáró gőzős főpincére, M. Linoenewald készítette, a hajó órákkal a Titanic elsüllyedése után haladt el a jéghegy mellett. Akkor még nem tudták a hajón, hogy a Titanic szerencsétlenül járt.
A német pincér leírta, hogy vörös festék volt látható egy hatalmas jéghegyen. (A Titanic vízszint feletti oldalát vörösre festették.) Az 1912-es hajókatasztrófa 1523 ember életét követelte.
Rendőrségi adatok szerint az összecsapásban 40 afgán és 50-60 más nemzetiségű menedékkérő vett részt. Többen fémrúddal voltak felfegyverkezve. Legkevesebb három ember megsebesült. A helyszínre vezényelt 30 rendőr csak hosszú küzdelem árán tudott nyugalmat teremteni. A konfliktus főszereplőjeként egy afgán férfit azonosítottak, őt kiemelték a tömegből, orvosi ellátásban részesítették és őrizetbe vették. A rendőrség súlyos garázdaság miatt kezdett nyomozást.
Az eset hátterében minden bizonnyal vallási konfliktus áll, az imádkozásra kijelölt idő körüli nézeteltérésekből alakulhatott ki a tömegverekedésbe torkolló viszály - számolt be hírportálján a Mitteldeutscher Rundfunk (MDR) regionális közszolgálati médiatársaság.
A dokumentum szerint pusztán nemzeti intézkedésekkel nem lehet megoldani a problémát, csak "a határokon átnyúló, határozott, európai szellemiségű, a nemzeti, regionális és helyi hatóságok pragmatikus együttműködésén alapuló, közös megközelítés" vezethet eredményre.
A javaslat olyan triviálisnak tűnő megállapításokat is tartalmaz, amelyek ugyanakkor jól tükrözik, hogy mennyire elmérgesedett a diplomácia viszony egyes országok között. "Az érintett országoknak szóba kell állniuk egymással, a szomszédoknak együtt kell működniük" - állapítja meg például a 16 pontos tervezet.
A javaslat kimondja, azért van szükség gyors intézkedésre, hogy ne alakuljon ki humanitárius katasztrófa. Azt is tartalmazza, hogy a menedékkérőket a nyugat-balkáni útvonal mentén végig emberséges bánásmódban kell részesíteni, viszont azokat, akik nem jogosultak menekültstátusra, mielőbb haza kell küldeni.
A 16 pont értelmében a kormányfők 24 órán belül kineveznek egy kapcsolattartó személyt, aki segíti az információcserét és a koordinációt. Emellett a vezetők kötelezettséget vállalnak arra, hogy növelik országaik befogadóképességét és felveszik a kapcsolatot nemzetközi pénzügyi intézményekkel ezen erőfeszítéseik finanszírozása érdekében.
A szövegtervezet értelmében az országok "biztosítják a teljes kapacitást" az érkezők regisztrálásához, valamint a kapcsolattartókon keresztül értesítik egymást az érkező migránsok számáról. A dokumentum szerint az érintett országok felhagynak azzal a gyakorlattal, hogy segítik a migránsok utazását egy másik ország határához, ha abba a kérdéses állam nem egyezett bele.
"Elfogadhatatlan a menekültek egy szomszédos országba való továbbszállításának politikája" - mondja ki a nyilatkozattervezet. A dokumentum azt is tartalmazza, hogy azonnal neki kell látni a határellenőrzés hatékonyabbá tételének, és az együttműködésnek ezen a téren. Megerősíti a dokumentum azt is, hogy megtagadható a belépés azoktól, akik a határra érkezve nem óhajtanak menekültstátust kérni. A 16 pont szerint az érintett országok minden rendelkezésre álló kommunikációs eszközt felhasználnak, hogy tájékoztassák a migránsokat jogaikról és kötelességeikről, s ebben az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának segítségét is kérik.
A javaslat utolsó pontja, hogy a kapcsolattartók segítségével az Európai Bizottság heti rendszerességgel ellenőrzi a vállalások teljesítését.
Lásd még: Orbán elmondta, mi lenne a legjobb megoldás - Kezdődik az EU-csúcs