Kárpátalja;Ukrajna;Vitalij Klicsko;helyhatósági választások;Babják Zoltán;

- Lesz magyar képviselet Kárpátalján

Az új választási törvény alapján, alacsony részvétel mellett zajlottak a vasárnapi helyhatósági választások Ukrajnában. Lapzártánkig még nem született meg a végeredmény, de a részleges adatok alapján a két, korábban rivalizáló magyar párt, az UMDSZ és a KMKSZ összefogása eredményeképpen lesz magyar képviselet Kárpátalján.

Az új törvény hátrányosan érintette a kispártokat és a kisebbségi nemzetiségi szervezeteket, a 3-ról 5 százalékra emelt bejutási küszöböt az egymással rivalizáló magyar pártok egyike sem tudta volna átlépni, mert még a katonai sorozások előtti állapotok szerint is Kárpátalja magyar lakossága csupán 12 százalék volt.

A közös megyei lista azonban meghaladta az 5 százalékot és több városban is nyert a közös magyar jelölt. Kárpátalja legmagyarabb városában, Beregszászban megtarthatja tisztségét a hivatalban lévő polgármester, Babják Zoltán, aki korábban az UMDSZ színeiben nyert mandátumot. Babják fölényes, 75,64 százalékos eredménnyel diadalmaskodott. A részeredmények alapján még annyi tudható, hogy Nagyszőlősnek is magyar polgármestere lesz, itt Bocskai István őrizte meg tisztségét. Munkács új polgármestert kap a leghíresebb-hírhedtebb kárpátaljai politizáló oligarcha család egyik tagja, Andrij Baloga személyében.

A kárpátaljai választás sem nélkülözi az oligarchák harcát. A Balogák nagy ellenfele, a Lanyo család is indított jelöltet Szolyván, a nyári munkácsi lövöldözés kapcsán elhíresült másik régióbeli oligarcha, Mihajlo Lanyo testvére személyében. Ivan Lanyo szolyvai polgármestersége azonban még nem biztos. Mivel csupán 9 szavazat a különbség Lanyo és Baloga pártja, a Jedinij Centr (JC) jelöltje között, a voksokat újraszámlálják. A kijevi főpolgármesteri tisztséget megőrizni óhajtó bokszlegenda, Vitalij Klicsko sem dőlhet hátra. Klicsko ugyan nagy fölénnyel végzett az első helyen, 40,4 százalékkal, kihívói, a Batykivscsina és a Szamopovics jelöltjei csupán 8,7 illetve 9,2 százalékot gyűjtöttek be, második fordulóra kerül sor, mert az első fordulós győzelemhez abszolút többség szükséges.

Bár szoros versenyben Cristina Fernández Kirchner elnökasszony jelöltje végzett az élen az argentin elnökválasztás vasárnapi első fordulójában, a legerősebb ellenzéki jelölt elérte célját, kivívta, hogy második fordulót kelljen tartani, s ez még nem fordult elő Argentína történetében. Az argentin lapok botrányosnak nevezték, hogy hat órát kellett várni az első eredmények közzétételére.