tömegközlekedés;Fővárosi Közgyűlés;

2015-10-28 12:57:00

A kormánytól simán bedőlhet a budapesti közlekedés

A közösségi közlekedés zavartalan működése érdekében a Fővárosi Közgyűlés szerdán arról döntött, hogy az állami támogatás megérkezéséig finanszírozza a fenntartáshoz minimálisan szükséges és jelenleg hiányzó forrást. A közgyűlés támogatta a központi közbeszerző szervezet koncepcióját is, és módosította a taxirendeletet.

Az erről szóló elfogadott előterjesztés szerint erre azért van szükség, mert a központi költségvetésben meghatározott 24 milliárd forint állami támogatást október 15-éig nem utalták át. A Budapesti Közlekedési Központ (BKK) adatai szerint a közlekedésszervezés forrásigénye december 2-áig 13,5 milliárd forint. A fővárosi önkormányzatnak a közösségi közlekedés zavartalan működésének fenntartása érdekében a jelenleg hiányként jelentkező állami támogatásnak megfelelő összeget az előirányzatok közötti átcsoportosítással saját forrásból kell átmenetileg biztosítania, legfeljebb 13,5 milliárd forint erejéig - írták az elfogadott javaslatban. Az állami támogatás megérkezése után a BKK-nak ezt a forrást vissza kell majd fizetnie a fővárosnak. Az előterjesztést 23 igen szavazattal, Gy. Németh Erzsébet (DK) nem szavazata ellenében fogadta el a testület.

Támogatta a központi közbeszerző szervezet koncepcióját a Fővárosi Közgyűlés szerdai ülésén

Az előterjesztés szerint egy olyan gazdálkodó szervezet létrehozását javasolják, amelynek feladata a fővárosi önkormányzat és a Főpolgármesteri Hivatal, valamint az önkormányzat egyéb intézményei meghatározott értékű közbeszerzési eljárásainak lefolytatása lenne. A terv az, hogy a fővárosi önkormányzat és a Főpolgármesteri Hivatal esetében a 100 millió forintos értékhatárt meghaladó közbeszerzéseket a cég bonyolítja majd le. A fővároshoz tartozó cégek esetében az értékhatár 300 millió forint lenne. A szervezet végezné a nem általa bonyolított beszerzések, szerződések és szerződésmódosítások indokoltságának vizsgálatát, minőségbiztosítását, szabályosságának ellenőrzését, tanúsítását is. A koncepció szerint a főpolgármester javaslatára a Fővárosi Közgyűlés dönt majd a társaság vezető tisztségviselői - az ügyvezető, a felügyelőbizottság elnöke és tagjai - esetében a megbízásról és a visszahívásról, a díjazás megállapításáról. Tarlós István közölte, a cég megalapításáról várhatóan a következő közgyűlési ülésen döntenek. A koncepciót 26 igen szavazattal, 1 tartózkodás mellett támogatta a Fővárosi Közgyűlés.

Több aluljárót felújítanak a 3-as metró vonalán

A rekonstrukció és az akadálymentesítés több mint hétmilliárd forintba kerülhet. A tervek szerint a következő metróállomások gyalogos aluljáróit újítják fel: Újpest-Központ, Árpád híd, Dózsa György út, Lehel tér-Ipoly utca, Lehel tér-Victor Hugo utca, Nyugati tér, Corvin negyed, Nagyvárad tér, Népliget, Ecseri út, Pöttyös utca, Határ út. Ezenkívül a 2017. évi vizes világbajnoksághoz kapcsolódóan a Forgách utcai metrómegálló közvetlen környezetének akadálymentesítése is szükséges, ezért a Váci út Forgách utca és Fáy utca közötti szakaszán a felszín rendezése is a feladat részét képezi. A Deák Ferenc téri és a Kálvin téri aluljárók tervezése már más tervezési munka keretében folyamatban van - írták. Rámutattak: a 3-as metró felújítása miatt - 2016 második felétől - az érintett állomások amúgy is le lesznek zárva, a csatlakozó aluljárók felújítása - szervezési szempontból - problémák nélkül megoldható. A javaslatot 22 igen szavazattal, 2 tartózkodás mellett fogadta el a Fővárosi Közgyűlés.

Módosították a budapesti taxirendeletet

A módosításról 18 igen és 6 nem szavazattal, 1 tartózkodás mellett döntött a testület. A rendelet szerint a speciális taxiállomás üzemeltetését megállapodás alapján ellátó gazdálkodó szervezet, a szerződéses üzemeltető látja el. A rendelet kiegészült azzal a ponttal, amely kimondja, a diszpécseralkalmazásnak képesnek kell lennie arra, hogy a járművezető támadásjelzése, személyi sérüléssel járó saját balesetjelzése alapján a központban a figyelmeztető jelzést és a valós idejű helyazonosítót online fogadja. Mindezt annak érdekében, hogy az illetékes hatóságok értesítése haladéktalanul megtörténhessen a diszpécserszolgálat közreműködésével. A módosítás értelmében növekszik a taxiállomás-használati hozzájárulások díja a jövő év január elsejétől: az éves díj 40 ezer forint plusz áfáról 65 ezer forint plusz áfára nő. A gyári elektromos gépjárművek esetében a díj 50 százalék, míg a hibrid és a tisztán földgázüzemű gépkocsik esetén az éves díj mértéke 20 százalék kedvezmény biztosítása mellett értendő.

Közterületet neveznek el Göncz Árpádról

A Fővárosi Közgyűlés ülésére Gy. Németh Erzsébet, a DK képviselője nyújtott be előterjesztést, hogy a VI. kerületi Nyugati teret nevezzék át Göncz Árpád térre. Tarlós István főpolgármester elfogadott módosító javaslata értelmében a Fővárosi Közgyűlés egy későbbi ülésén - az ilyenkor szokásos eljárást követve - a főpolgármester előterjesztésére választja ki a végleges közterületet, amiről a főpolgármester szerint a kerületeket is meg kell kérdezni.

MSZP: a főváros ne adjon át ingatlanokat a BKV finanszírozásának rendezéséig

Az MSZP azt javasolja, hogy a főváros a BKV hosszú távú finanszírozásának rendezéséig ne adja át az államnak az ezért cserébe ígért ingatlanokat, köztük a Dagály Strandfürdőt. Horváth Csaba, az ellenzéki párt budapesti képviselője a Fővárosi Közgyűlés szerdai ülése előtt tartott sajtótájékoztatóján elmondta, hiába írt eddig Tarlós István főpolgármester mellett tizennyolc másik fideszes polgármester is levelet a miniszterelnöknek, hogy Budapest megkapja a tömegközlekedés finanszírozásához idén hiányzó 39 milliárd forintot. Hozzátette, ebből az összegből 24 milliárd forintot a költségvetésben vállalt a kabinet, míg a fennmaradó 15 milliárd forintot minden évben át kell utalnia. A szocialista politikus úgy látja, a kormány és a főváros "packázásának" tétje, hogy a tömegközlekedésben dolgozók megkapják-e a bérüket és a járművek ki tudnak-e állni a forgalomba.