korrupció;Német Labdarúgó Szövetség;Theo Zwanziger;Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA);

Niersbachot, a német szövetség elnökét beidézte a Bundestag, ám ő nem megy el a meghallgatásra FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/SIMO

- Dagadó botrány Berlinben

Egyre szövevényesebb a Német Labdarúgó-szövetséget (DFB) érintő korrupciós ügy. Theo Zwanziger, a FIFA végrehajtó bizottságának német tagja múlt héten közölte, 2006-ban Németország úgy rendezhette meg a labdarúgó világbajnokságot, hogy lefizette a döntéshozó testület négy ázsiai tagját. Zwanziger ki is adta forrását, állítása szerint Günter Netzertől van tudomása az ügyről. Utóbbi mindent tagad, s perrel fenyegette meg Zwanzigert, akit ez sem hatott meg.

Nem vonja vissza a német szövetséggel szembeni korrupciós vádakat Theo Zwanziger. A DFB korábbi elnökét hidegen hagyják Günter Netzer vádjai, aki perrel fenyegette meg őt. „Mivel az igazságot mondtam, ezért nem áll szándékomban olyan nyilatkozatot kiadni, amelyben visszavonnám az állításomat” – fejtette ki a Der Spiegelnek. Zwanziger azt állította Netzerre hivatkozva, hogy a DFB a FIFA végrehajtó bizottsága négy ázsiai tagjának lefizetésével biztosította a 2006-os világbajnokság megrendezését.

A nemzetközi szövetség 2000 júliusában ítélte Németországnak a 2006-os vb rendezési jogát. A döntést a testület rendkívül szűk többséggel, 12-11 arányban hozta meg. Ezt követően több alkalommal is korrupcióval vádolták meg Németországot. A német rendezés melletti kampány egyik arca Franz Beckenbauer volt. A labdarúgás egykori Császára ellen vizsgálatot indított nemcsak a DFB, hanem a FIFA is korrupció gyanúja miatt. A vádak szerint részben ő állhatott a szavazatvásárlással kapcsolatos botrány mögött. Beckenbauert hétfőn négy órán keresztül hallgatták ki az ügyben, ezt követően elmenekült a világ elől, telefonját is kikapcsolta.

Hogy nem lehet szó légből kapott ügyről, az is bizonyítja: a német szövetség nem tud elszámolni egy 6,7 millió eurós tétellel. Ezt úgy magyarázták az illetékesek, hogy anyagi támogatást nyújtottak a FIFA-nak, amit később visszakaptak a nemzetközi szövetségtől. Beckenbauer egyébként kihallgatását követően közleményt adott ki, amelyben azt állította, szó sem volt semmiféle szavazatvásárlástól. A dokumentumban azt is kifejtette, hogy az anyagi támogatással kapcsolatos döntést a FIFA pénzügyi bizottsága hozta meg. „A mostani szemszögből nézve ezt vissza kellett volna utasítanunk, ezért az akkori szervező bizottság elnökeként vállalom a felelősséget” – hangoztatta.

A 2006-os világbajnokság ügye elérte a német politikát is. A parlament alsóháza, a Bundestag jelezte, be kívánja idézni Wolfgang Niersbachot, a DFB jelenlegi elnökét a botrány kapcsán. A sportdiplomata ugyanakkor már egy hete sajtótájékoztatón tagadta, hogy szavazatokat vásároltak volna. Ami a rejtélyes 6,7 millió eurós átutalást illeti, ezzel kapcsolatban kijelentette, a pénz átutalása feltétele volt annak, hogy a FIFA-tól „250 millió svájci frankos támogatást kapjanak a vb szervezéséhez”.

Nos, a Bundestag november 4-i ülésére invitálta a DFB elnökét, ám a parlamenti bizottság elnöke, Dagmar Freitag közlése szerint a német szövetség azzal válaszolt, hogy a beidézésnek „nem tud eleget tenni”, mert előbb meg akarja várni a külső vizsgálat eredményét. Csakhogy, mint a Die Zeit szerdai számában jelezte, a vizsgálattal megbízott Freshfields Bruckhaus Deringer nevű londoni székhelyű cég esetében felmerülhet az összeférhetetlenség gyanúja, mert a vállalat illetékesei már korábban kapcsolatban álltak a DFB elnöki irodájának vezetőjével, Friedrich Curtiusszal.

A Spiegel egyébként a 6,7 millió euróval kapcsolatban írásos dokumentumokra hivatkozva nyíltan „feketekasszáról” ír, amivel arra utal, hogy valóban korrupció történhetett. A lap szerint a DFB és az ázsiaiak között a katari Mohamed Bin Hammam közvetített, aki akkor szintén tagja volt a FIFA végrehajtó bizottságának, s már akkor sem tartották makulátlan sportdiplomatának.

Blatter furcsa interjúja

Különös interjút adott Sepp Blatter, a FIFA még hivatalban lévő elnöke az orosz TASSZ hírügynökségnek. Azt állította, hogy a nemzetközi szövetséget érintő korrupciós botrányt Michel Platini, az európai szövetség, az UEFA hozzá hasonlóan szintén 90 napra felfüggesztett elnöke provokálta ki. Szerinte az ügy „geopolitikai csatározásokhoz vezetett Oroszország éls az Egyesült Államok között”. Ezért úgy véli, a Washington és Moszkva közötti politikai játszma áldozatává vált.



Hat év börtönbüntetéssel sújtott a Szegedi Járásbíróság szerdán egy tunéziai férfit, aki májusban egy furgonba zsúfolva 38 menekülőt próbált a magyar-szerb zöldhatár közeléből Ausztriába csempészni. Az Olaszországban élő, negyvenéves férfit vagyoni haszonszerzés végett, több személynek segítséget nyújtva, a sértettek sanyargatásával, társtettesként elkövetett embercsempészés bűntettében mondta ki bűnösnek a bíróság és tíz évre kiutasította Magyarország területéről.