Oroszország;Pentagon;Szíria;Ashton Carter;

2015-10-29 06:34:00

Szárazföldi csapatokat küld Washington?

Szárazföldi hadműveletet kezdeményez az Egyesült Államok az Irak és Szíria egy részét megszálló Iszlám Állam terrorszervezet ellen, jelentette be kedden este Ashton Carter amerikai védelmi miniszter. Az NBC News híradása szerint Carter a szenátus védelmi bizottsága előtt úgy fogalmazott Washington nem fog habozni közvetlen segítséget nyújtani a terrorszervezet ellen harcoló partnereinek sem a levegőben, sem vízen, sem szárazföldön.

A Pentagon vezetője példaként azt a múlt heti iraki közvetlen szárazföldi beavatkozást említette, amely során amerikai kommandósok mentették ki az iszlám Állam fogságában lévő kurd foglyokat. Mivel mindeddig az amerikai és katonai vezetés egyaránt mereven elzárkózott bármilyen szárazföldi beavatkozás lehetőségétől, az iraki kommandós akció is kommunikációs vihart kavart. A Pentagon azonban kiállt amellett, hogy nincs szó szárazföldi beavatkozásról, hanem rendkívüli helyzetben alkalmazott szükségmegoldásról.

A Washington Post azonban kormányzati forrásokra hivatkozva azt írta, hogy az Obama-adminisztráció mérlegeli „speciális egységek” Irakba és Szíriába küldését, amelyek részt vennének a szárazföldi harcokban is. Carter pedig engedélyt kért az iraki, szíriai és afganisztáni katonai misszió hatáskörének kiterjesztésére. Amennyiben ez megvalósul, az jelentős változást hozna Washington stratégiájában, amelyre azért van szükség, mert az amerikai vezetésű nemzetközi koalíció másfél év alatt szerény eredményt tud felmutatni az Iszlám Állam elleni harcban.

A változást igazolni látszik az is, hogy miközben a szeptember 30-tól katonai hadműveletbe kezdő Oroszország hevesen bombáz Szíriában, a nyugati koalíció október 22-én időlegesen felfüggesztette a légitámadásokat. Hasonlóképpen új stratégiát ígér az is, hogy Irán is meghívást kapott a Szíria jövőjéről Bécsben ma kezdődő nemzetközi tárgyalásokra. Diplomáciai források tegnapi közlése szerint a bécsi egyeztetésen egy asztalhoz ülnek olyan nagy riválisok, mint Szaúd-Arábia és Irán (ennek érdekében komoly erőfeszítéseket tett az amerikai és orosz diplomácia).

A két említett országon, Oroszországon és az Egyesült Államokon kívül részt vesz még Törökországon, Németország, Franciaország, Nagy-Britannia, az Európai Unió, Jordánia, az Egyesült Arab Emírségek és Egyiptom. Moszkva tegnap máris reagált Carter bejelentésére. „Elfogadhatatlan, a nemzetközi jog súlyos megsértése az Egyesült Államok azon döntése, hogy szárazföldi csapatokat küld Szíriába”, jelentette be az orosz felsőház elnöke, Valentina Matyjenko.