elnök;Nepál;

- Női elnöke lett Nepálnak

Nepál történetében első alkalommal nőt választottak az államfői posztra. Bidhya Devi Bhandari az India és Kína közé ékelődött dél-ázsiai állam második köztársasági elnöke.

A Magyarországnál másfélszer nagyobb országban 2008-ban törölték el a monarchiát, az 54 éves Bhandarit a parlament választotta meg. A képviselőnő Nepál Egyesült Marxista-Leninista Kommunista Pártjának tagja, 2009-2011 között védelmi miniszterként szolgált. Bhandari férje autóbalesetben életét veszítette, özvegyét az ő megüresedett posztjára került be a parlamentbe. Bhandari államfővé választásának bejelentését üdvrivalgás fogadta, a politikusnő ugyanis népszerű alakja a törvényhozásnak, s ő volt a fő esélyes a jórészt ceremoniális jogosítványokkal felruházott elnöki posztra. Végül 327 igen, 214 nem szavazattal nyert, a Kongresszus Párt jelöltje, Kul Badahur Gurung ellenében. Az új nepáli alkotmány előírja, hogy nő legyen a parlamenti képviselők egyharmada, s arról is rendelkezik, hogy valamennyi kormánybizottságban képviseletet kapjon a szebbik nem. Bhandari elődje, Ram Baran Yadav 2008-ban eredetileg két évre kapott mandátumot, de hivatali idejét azután meghosszabbították.

A világ valamennyi vezető politikusát rendkívüli gonddal őrzi az adott ország titkosszolgálata. Négy személyt, az amerikai és az orosz elnököt, a katolikus egyházfőt, valamint az izraeli miniszterelnököt mégis külön kategóriába szokás sorolni, őket védik a legnagyobb erőkkel (odahaza és külföldön járva egyaránt) a biztonságért felelős szervek. A világ legveszélyeztetettebb csúcsvezetői estében sokszoros a biztonsági kockázat.