légi katasztrófa;orosz utasszállító;

2015-11-02 13:03:00

Légi katasztrófa - Kizárták a műszaki hibát vagy az emberi mulasztást (videók)

A Kogalymavia (nemzetközi nevén Metrojet) orosz légitársaság hétfőn kizárta a lehetőségek közül azt, hogy az Egyiptomban lezuhant repülőgépük katasztrófájához emberi vagy műszaki okok vezettek volna, szerinte csakis "külső behatás" miatt eshetett darabokra a gép már a levegőben. Egy neve elhallgatását kérő egyiptomi pilóta úgy nyilatkozott, hogy a lezuhant gép nem adott le vészjelzést a Sínai-félszigeten, megerősítve a polgári légi közlekedésért felelős miniszter korábbi közlését.

A Kogalymavia vetetőjének szavait orosz hírügynökségek idézték, aki szerint a külső ok lehet az egyetlen ésszerű magyarázata annak, hogy a repülőgép a levegőben megsemmisült. Alekszandr Szmirnov, a Kogalymavia vezérigazgató-helyettese újságíróknak nyilatkozva úgy fogalmazott, hogy "a repülőgépet ért külső műszaki behatás lehet az egyetlen magyarázat" a katasztrófára.

Egyiptomi tisztségviselők ellentmondásos sajtónyilatkozatokat adtak a tragédia napján, ami zavart keltett a szerencsétlenség körülményeit taglaló médiajelentésekben. Szombaton a légi baleseteket vizsgáló egyiptomi bizottság igazgatója, Ajman el-Mokaddem azt mondta, hogy az orosz pilóta műszaki hibát jelentett, és kényszerleszállást akart végrehajtani a Sínai-félsziget északi kikötővárosában, el-Arísban. A gép el-Arístól körülbelül 70 kilométerre délre csapódott szikláknak az al-Haszana nevű sivatagi körzetben.

Később azonban a polgári légi közlekedésért felelős miniszter, Hoszám Kámel egy sajtótájékoztatón kijelentette, hogy a pilóta nem adott le vészjelzést az irányítótoronynak. A tárcavezető szavai szerint "semmilyen rendellenesség nem történt a repülő lezuhanása előtt. Egyszer csak eltűnt a radarról." 

Az MTI-nek nyilatkozó pilóta a második forgatókönyvet erősítette meg. "Közeli barátom a miniszter, és teljes mértékben megbízom abban, amit mond. Az eddigi tapasztalataim szerint ugyanakkor csak a megtalált két fekete doboz adatainak kiértékelése után derülhet fény a katasztrófát kiváltó okokra" - mondta, és óva intette a sajtót az idegenkezűség lehetőségéről szóló spekulációktól, amelyek szerinte csak tovább mélyítik az áldozatok hozzátartozóinak fájdalmát.

A pilótafülkében lezajlott párbeszédek hangfelvételeiből sok minden ki fog derülni, de fény derülhet a körülményekre a - jelenleg 15 négyzetkilométeres körzetben folyó - kutatóakcióval fellelt roncsok megvizsgálása során is. Más égési nyomokat hagy a darabokon a becsapódáskor keletkezett tűz, és mást egy rakéta vagy egy, a fedélzeten működésbe lépett robbanószerkezet" - mondta.

Hétfő este befejezik a helyszínelést
Még hétfő este befejeződnek a vizsgálatok a Sínai-félszigeten történt repülőgép-szerencsétlenség helyszínén - közölte az egyiptomi miniszterelnöki hivatal.
Az orosz rendkívüli helyzetek minisztériumának tájékoztatása szerint moszkvai idő szerint este tíz - magyar idő szerint nyolc - órakor érnek véget a munkálatok. A tárca azt is jelentette, hogy eddig a repülőgép roncsának tizenkét nagyobb darabját találták meg.
Az egyiptomi kormányfői hivatal közleménye arra vonatkozóan nem szolgált információval, hogy a gép két fekete doboza által rögzített adatok kiértékeléséről mikorra várható jelentés.
Az orosz polgári repülésügyi hatóság közlése szerint a vizsgálatban Egyiptom és Oroszország mellett Franciaország és Németország -, ahol a gépet tervező és gyártó vállalat működik -, illetve Írország is részt fog venni, mivel ott regisztrálták a repülőgépet.
Az ír légügyi hatóság (IAA) szóvivője eközben úgy nyilatkozott, hogy a repülőgép légialkalmassági bizonyítványához szükséges, évente esedékes vizsgálaton a jármű minősítései kielégítőnek bizonyultak. Hozzátette azonban, hogy az üzemeltetéssel kapcsolatos munkálatokért, így a gép karbantartásáért és biztonságáért a nemzetközi repülési szabályzatnak megfelelően Oroszország felel.

Iszlám Állam a háttérben?

Az Iszlám Állam terrorszervezet egyiptomi ága, a főleg a Sínai-félsziget északi részén tevékenykedő Vilájat Sínáa (Sínai Tartomány) mintegy nyolc órával a történtek után egy közleményt adott ki, amely szerint az orosz gépet "a kalifátus katonáinak sikerült leszedniük az égről". Ugyanakkor mind az egyiptomi, mind pedig az orosz hatóságok azonnal kizárták, hogy terrortámadás történt volna. Ezt a lehetőséget a legtöbb nemzetközi szakértő is valószínűtlennek tartja, elsősorban azért, mert a jelen ismeretek szerint a dzsihadistáknak csak olyan föld-levegő légelhárító rakéták állnak rendelkezésükre, amelyek hatótávolsága a gép 30 ezer lábnyi (több mint 9 ezer méter) repülési magasságának maximum feléig ér el.

Hangsúlyozták ugyanakkor: a fekete dobozok adatainak kiértékeléséig sem az nem zárható ki, hogy a gép fedélzetén bomba robbant, sem az, hogy esetleg - amikor a gép technikai okokból alacsonyabbra ereszkedett - földről kilőtt rakéta találta el.

Az al-Maszri al-Jóm című egyiptomi napilap ugyanakkor hétfőn arról írt, hogy a szerencsétlenül járt, tizennyolc éve üzemben lévő légi jármű 2001-ben már szenvedett balesetet. Az akkor éppen Bejrútból érkező gép hátsó része landoláskor a kairói repülőtér betonpályájához csapódott.

Ahogy a Népszava is beszámolt róla, az orosz Metrojet légitársaság Airbus A321-ese Sharm el Sejkből Szentpétervárra tartott szombat reggel, amikor a felszállás után mintegy fél órával lezuhant. A gépen 217 utas és hét fős személyzet volt, senki nem élte túl a katasztrófát.

Az utasszállító lezuhanását azért nem kezelték terrorcselekményként, mert a pilóta maga jelentette, hogy problémái vannak a kommunikációval. Az Iszlám Állam Twitter üzenet formájában azonban bejelentette, hogy ők maguk lőtték le az utasszállítót. Erről a terrorszervezet különböző csatornákon egy videófelvételt is közzé tett, amin egy utasszállító felrobbanása látszik. 

A Russia Today időközben újabb felvételt tett közzé az orosz utasszállító maradványairól.

Vasárnapi felvétel...