tüntetés;Együtt -Korszakváltók Pártja;károsultak;Quaestor;

2015-11-03 06:26:00

Állami szerepvállalást várnak a quaestorosok

Ismét utcára vonultak a Quaestor-károsultak. A Kossuth téren tüntetők előtt Pápa Levente, az Együtt Párt alelnöke elmondta, hogy az ellenzéki párt egy törvényjavaslatot nyújtott be, amelynek lényege: az Országgyűlés módosítson a Quaestor-törvényen. Ez a jogszabály ugyanis csak kezességről beszél az állam szerepvállalása kapcsán a kártalanítások során. Ehelyett készfizető kezességre lenne szükség, hiszen az előbbi csak hosszan elhúzódó perek kapcsán érvényesíthető, míg az utóbbi azonnali fizetési kötelezettséget ír elő, miként az az betét- és befektetésvédelmi alapok (OBA és a Beva) helyátállásainál megszokott.

Az MSZP is arra kéri a Fidesz volt és jelenlegi frakcióvezetőjét, Rogán Antalt és Kósa Lajost, vegyék rá a képviselőcsoport tagjait arra, hogy támogassák a készfizető kezesség Quaestor-törvénybe történő beemelését. Szakács László szocialista képviselő tegnapi sajtótájékoztatóján "pofátlan hazugságnak" tartotta azt a kijelentést, hogy 98 százalékát kártalanították a károsultaknak. Emlékeztetett arra, hogy 220 milliárd forint tűnt el, ebből 86 milliárd forintot fizettek ki, és csak a fiktív részvények után adtak kártalanítást. Kálmán-Pikó István Quaestor-károsult közölte, kétszer is megrabolták a károsultakat: először amikor tönkrement a cég, másodszor a nyáron amikor a Quaestor-alap felfüggesztette a kifizetéseket. Elmondása szerint ő és a felesége kevesebb mint a felét kapták meg a nekik törvény szerint járó kártalanítási összegnek, pedig befektetéseik értéke nem haladta meg a hatmillió forintot. A Befektető-védelmi Alap (Beva) október 17-én azt állította, hogy több mint 31 ezer Quaestor-ügyfél október közepéig megkapta a részére, a hiányzó kötvények után járó kártalanítást a kifizetésre kijelölt OTP Banktól, ezzel pedig a jogosultak több mint 98 százaléka hozzájuthat az őt megillető összeghez.

A Demokratikus Koalíció (DK) azt követeli, hogy a kormány kerítse elő a Quaestor-ügy során "eltűnt" pénzeket és adjon számot a Magyar Nemzeti Bank (MNB) "asszisztálásával eltűnt" mintegy 160 milliárd forintról. Vadai Ágnes úgy fogalmazott: hónapok óta nincs meg a "fideszes Quaestor-bróker" által ellopott pénz, de amikor közeleg egy-egy olyan tüntetés, amelynek résztvevői kártalanítást követelnek, a Fidesz mindig elkezd ígérgetni és hitegetni.

A DK színeiben politizáló független képviselő kijelentette, a kormányváltás után az igazságszolgáltatás felelősségre fogja vonni az ügy elkövetőit és azok segítőit. Szerinte nem lehetett volna végrehajtani egy ilyen mértékű pénzügyi csalást, ha a Fidesz abban nem lett volna nagy mértékben érintett. Miért maradhatott a helyén az ügy után az MNB-t vezető Matolcsy György, miért lehet még mindig miniszterelnök Orbán Viktor és külügyminiszter Szijjártó Péter, hogyan maradhatott legfőbb ügyész Polt Péter? - tette fel kérdését a politikus.

Miután nem tudott kézzel fogható eredményeket felmutatni, új feladatot kap a Quaestor eddigi felszámolóbiztosa. Szombati Zsigmond a Szanálási Vagyonkezelő vezérigazgatója lesz, az intézmény heteken belül létrejöhet - írja a Világgazdaság. A vagyonkezelő, amelynek elindítását az MNB korábban bejelentette, az állam és a Szanálási Alap tulajdonában van. A Szombati Zsigmond irányítása alá kerülő szervezet feladata, hogy a szanálás alatt álló intézmények (mint az MKB Bank) jogait, eszközeit és forrásait átvegye.

A Figyelő értesülése szerint elbukhat a Quaestor-törvény az Alkotmánybíróságon, ami felboríthatja az egész kárrendezési folyamatot. Emellett - ahogy a hetilap írja - kellemetlen lenne a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető Rogán Antal miniszternek is, ugyanis frakciótársaival együtt ő volt a benyújtója az előterjesztésnek.