Vatikán;Szentszék;

2015-11-04 09:25:00

Botrány! Pénzmosás a Szentszék hivatalánál?

A vatikáni pénzügyi felügyelet azt gyanítja, hogy a Szentszék egyik kulcsfontosságú hivatalában, amely az ingatlanokat, beruházásokat irányítja, pénzmosást, illetve tőzsdei manipulációkat hajtottak végre. 

A Reuters által megszerzett dokumentum szerint, amely  a 2000-2011 közötti éra információit gyűjtötte egybe, a svájci és az olasz hatóságoknak is továbbították, mert az említett tevékenységek egy részét ezekben az országokban hajthatták végre.

Miközben a közvélemény elsősorban a vatikáni bank, az IOR ügyeivel volt elfoglalva, s Ferenc pápa jelentős erőfeszítéseket tett a pénzintézet megregulázásáért, az Apostoli Szék Vagyonkezelősége (APSA) autonóm módon működhetett. Ez az intézmény a vatikáni, római és Itália más részein található ingatlanokat érintő ügyekkel foglalkozik, s folyósítja a vatikáni alkalmazottak fizetését. A hivatal emellett részvényekkel is foglalkozik, s egy Ferenc pápa kezdeményezésére készült 33 oldalas belső jelentésben erőteljes kételyeket fejtenek ki annak kapcsán, hogy e tevékenység során valóban a Vatikán érdekeit tartották-e szem előtt. Előnyben részesíthettek olaszországi cégeket, ehhez azonban szükséges volt az APSA egyik munkatársának közreműködése is.

A dokumentum szerint meglehetősen kétes az ügyben Gianpietro Nattino, az olasz Banca Finnat Euroamerica S. p. A. pénzintézet vezetőjének szerepe. Azt gyanítják, hogy az APSA bankszámláit saját tőzsdei tranzakciói számára használta fel, s kétmilliós nyereséget utaltatott át svájci bankszámlájára még az előtt, hogy a Vatikánban szigorú pénzügyi rendelkezéseket léptettek életbe.

Az APSA ma már nem működhet olyan autonóm módon, mint a 2011-ig tartó időszakig. 2014 februárjában ugyanis Ferenc pápa létrehozta az ausztrál bíboros, George Pell vezetésével a Gazdasági Titkárságot. Ezt követően, júliusban pedig átalakította a Vatikán teljes gazdasági-pénzügyi szerkezetét. Az akkori rendelkezés szerint az Apostoli Szék Vagyonkezelősége feladatainak egy része, főleg ami az egyházi ingatlanok kezelését illeti, a Gazdasági Titkársághoz került át. Az Apsa attól fogva, - az olasz sajtó akkori megfogalmazása szerint - vatikáni kincstárként folytatja működését, amely a pápai állam nevében kapcsolatban áll majd a többi ország jegybankjával.

A pápa továbbra is eltökélten próbál rendet tenni a Vatikán pénzügyeiben, ám újabb és újabb bombák robbannak, ráadásul egyes bíborosok nem igazán támogatják ezeket a vizsgálatokat.