Amerika;magyar idők;Colleen Bradley Bell;Colleen Bell;

2015-11-04 10:04:00

Colleen Bell kritikája az amerikai kormány álláspontját tükrözi

Colleen Bell budapesti amerikai nagykövet szerdán konzultációra utazik Washingtonba, ahol az Európa-ügyi helyettes államtitkárhoz lesz hivatalos – írja a szerdai Magyar Idők. A lap amerikai forrásból úgy értesült, hogy Victoria Nuland szerint Bell "puha", nem elég konfrontatív, és ezért is akar vele találkozni, szakértők szerint azonban ez csak a kormányzat kommunikációs fogása azért, hogy tovább gerjeszthessék az Amerika-ellenes hangulatot. Az amerikai álláspont nem függ attól, ki vezeti éppen az amerikai nagykövetséget - közölte a Népszavával Kim Lane Scheppele. 

Le kell rohanni Magyarországot, az USA csak most kezdi címmel közölt cikket a Magyar Idők, amiben azt írják, hogy az amerikaiak szerint a Bell által minap megfogalmazott bírálat nem volt elég kemény, ezért eligazításra hazarendelték a nagykövetet. A kormánypárti lap szerint tegnap egy, a két kormánytól független, de a kétoldalú kapcsolatokra rálátással bíró forrás is megerősítette, hogy Victoria Nuland Európa-ügyi államtitkár szerint Bell „puha”, nem elég konfrontatív, ezért rendelte haza.

A lap szerint az Egyesült Államok újra felerősítheti az Orbán-kormánnyal szembeni bírálatait, ahogy, ha lassan is, de közelednek a 2018-as választások. Szakértők szerint azonban ez csak kommunikációs fogás, mivel nyilvánvaló, hogy Bell nem saját magától mondta el a Corvinus Egyetemen megfogalmazott bírálatát, hanem a kormánya utasítását követte betűről betűre. Akkor viszont Amerika miért bírálná azokat a mondatokat, amiket ő maga adott a nagykövet szájába? A magyar kormány - szakértők szerint - tehát azt akarja sugallni, hogy Amerikának még a nagykövet korrupciót, a médiaszabadság korlátozását firtató beszéde sem volt elég kemény, így gerjesztve tovább az Amerika-ellenes szólamokat az országban.

Az amerikai álláspont nem függ attól, ki vezeti éppen az amerikai nagykövetséget
Kim Lane Scheppele, a Princeton Egyetem alkotmányjogász professzora a Népszava csütörtöki számában megjelenő interjúban emlékeztet rá, hogy a nagyköveti beszédek mindig formális nyilatkozatok, amelyeket az amerikai külügyminisztérium átvilágít, pontosan ismer. 
Így Colleen Bell nagykövet sem tehetne soha olyan nyilatkozatot, amely pusztán a személyes meglátásait tükrözné. Ő közvetíti az amerikai kormány véleményét. Scheppele professzor szerint a magyar kormány aligha kifogásolhatja, amikor az Egyesült Államok azt teszi, amit kifejezetten engedélyez számára több nemzetközi megállapodás, azaz hogy felügyeli a demokratikus intézményrendszer állapotát és az emberi jogok érvényesülését Magyarországon.
A kritikák ráadásul jogosak - írta az emailban adott interjúban Kim Lane Scheppele.

Ahogy a Népszava is beszámolt róla, Colleen Bell a Corvinus Egyetemen mondott beszédében élesen bírálta a magyar kormányt, és azt hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok politikája nem változott Magyarországgal kapcsolatosan, a korábbi aggodalmak fennmaradtak. 

„Sajnos vannak, akik nem hisznek abban, hogy a demokratikus értékek a béke és jólét legjobb alapjai” – jegyezte meg Bell, aki beszédében megjegyezte, az Egyesült Államok nem fog bocsánatot kérni azért, hogy ezeknek az értékeknek a védelmében hallatja a hangját. „A nacionalista, intoleráns retorikát oda kell hajítani, ahová való, a szemétdombra” – mondta. Bell pontról pontra felidézte mindazokat a fenntartásokat, amelyeket néhány éve már Hillary Clinton akkori külügyminiszter is szóvá tett, s amelyet a nemrégiben kiszivárgott amerikai non-paper is tartalmazott.

Washington számára továbbra is prioritás a korrupció elleni harc. Bell aláhúzta, hogy a közbizalmat akkor lehetne erősíteni, ha a korrupciós ügyekben érintetteket bíróság elé állítanák, a tisztségviselőket elszámoltatnák, s nyilvánosságra hoznák ezeket az eljárásokat. Aggodalmát fejezte ki a fékek és ellensúlyok rendszerének lebontása, a növekvő hatalomkoncentráció, a bíróságok függetlensége, az alkotmánybíróság jogköreinek korlátozása miatt. „A döntéseket anélkül hozzák meg, hogy az érintetteknek lehetőségük lenne agggályaik, fenntartásaik kifejtésére” – mondta a nagykövet október 28-án.

Ezután a kormány újra Amerika-ellenes hangokat ütött meg, Szijjártó például másnap reggel úgy reagált: "Sokszor hallhattuk már a Bell egyetemi előadásán elmondott amerikai véleményeket, azok semmi újdonságot nem tartalmaztak" - mondta, és arra hívta fel a figyelmet, hogy mivel Magyarország nem az Egyesült Államok, hanem az Európai Unió tagállama, "a nagykövet által felvetett kérdéseket az Európai Unióval vitatjuk meg. 

Lázár János szokásos csütörtöki sajtótájékoztatóján szinte ugyanezt mondta el: Magyarország "egyetlen olyan ország beavatkozását sem tolerálja, amely nem tagja az EU-nak. Köszönjük szépen az amerikai tanácsokat, de nincs rájuk szükségünk - jelentette ki múlt héten a kancelláriaminiszter.