Lengyelország;Hitler;Gdansk;

Illusztráció: Reg Speller/Fox Photos/Getty Images

- Elásott Hitler-fejre bukkantak a Nemzeti Múzeum kertjében

Elásott Hitler-márványfejet találtak a gdanski Nemzeti Múzeum belső kertjében: a több mint fél méter magas, 80 kilogrammos művet Hitler kedvenc szobrásza, Josef Thorak készítette - olvasható a csütörtöki a lengyel lapokban.

A márványfejbe szombaton akadt bele a múzeumi felújításokat végző kotrógép. A jó állapotban fennmaradt mű alapzatán látható felirat az 1942-es keltezést és Josef Thorak aláírását tartalmazza. 

Az osztrák származású Thorak - Arno Breker szobrásszal együtt - Hitler kedvenc művésze volt. Neve a Goebbels és Hitler által összeállított, a harmadik birodalom legjelentősebb művészeinek neveit tartalmazó listán szerepelt. A náci vezér óriási műhelyt létesített Thorak számára, melyben a birodalom fontos épületeit díszítő monumentális szobrok készültek. Ott alkották többek között az 1936-as olimpiai játékokra a berlini stadion bokszolót ábrázoló szobrát.

A szobrászt a háború után megfosztották szerzői jogaitól, megtiltották, hogy tovább alkosson. Az 1952-ben elhunyt Thorak négy művét találták meg eddig Lengyelországban.

Lech Lopuski, a gdanski múzeum kurátora az RMF FM lengyel kereskedelmi rádióban úgy értékelte: a mű "kétségtelenül ideologikus, szerzője azonban nagyon jó művész, akinek nem sok műve maradt fenn". Lopuski arról tájékoztatta a sajtót, hogy a leletet - melynek részletesebb története egyelőre ismeretlen - a múzeum katalogizálja és megőrzi. Lehetséges, hogy később a második világháború történetét bemutató, Gdanskban épülő múzeumnak adják kölcsön.

Délkelet-Európa élvonalbeli filmfesztiválján, Thessalonikiben lesz Gárdos Péter új filmje, a Hajnali láz világpremierje november 8-án Gárdos Péter forgatókönyvíró-rendező jelenlétében a fesztivál külön programjában. Gárdos Péter (Uramisten, Szamárköhögés, A skorpió megeszi az ikreket reggelire) új filmjében saját szülei találkozásának és minden akadályt legyőző szerelmének igaz történetét dolgozta fel, kettejük ötven év után előkerült levelezése alapján.