Tulajdonképpen helytálló Ungár Klára érvelése. A Szabad Emberek Magyarországért (SZEMA) elnöke a Fővárosi Törvényszék ítéletét kommentálva megállapította: csak egy homofób társadalomban alkalmas a jó hírnév csorbítására, ha valakit melegnek neveznek. Mint ismeretes, a jogi grémium első fokon kötelezte Ungárt kétmillió forint megfizetésére, valamint nyilvánosan elnézést kell kérnie a VIII. kerület melegnek nevezett polgármesterétől.
Mondhatnánk, hogy a független bíróság ebben az esetben a magyarországi közfelfogáshoz igazodott, de ez nem ilyen egyszerű. Amikor az ügyben eljáró bíró a felperes javára döntött, voltaképpen az Alaptörvény szellemiségéhez tartotta magát. A második Orbán-kormány az alkotmányozás során többször azzal érvelt, hogy Európa legmodernebb alkotmányát hozza létre, mely az Európai Unió Alapjogi Chartájára épül. Valójában azonban ideológiai alapon szelektálta, az említett dokumentum mely részeit emeli be az Alaptörvénybe, és melyeket nem. Nem véletlen, hogy a Charta 21. cikkét, amely külön is nevesíti a szexuális irányultság szerinti hátrányos megkülönböztetés tilalmát, nem ültették át maradéktalanul a „gránitszilárdsága” ellenére azóta is többször módosított új alkotmányba. Az Orbán Viktor által annak idején „technokrata szabályhalmazként” megbélyegzett 1949. évi XX. törvény bizonyos értelemben kevésbé retrográd, mint a Fidesz ideológusai által létrehozott, konszenzus nélkül elfogadott jogi tákolmány.
Nem kell ahhoz jogásznak lenni, hogy belássuk: ebben a jogi környezetben az Ungár Klára által használt jelző pejoratívnak minősül, egyúttal alapot ad arra, hogy a kijelentést tevő személyt elmarasztalják a felperes, jelen esetben Kocsis Máté jó hírnevének megsértéséért. Nem véletlen, hogy Kocsis őt érő „morális kárt” emleget, amikor az ítéletet kommentálja. A SZEMA elnöke egyébként fellebbezni fog és amennyiben az ügy eljut nemzetközi emberi jogi fórumokig, nagy kérdés, vajon az elsőfokú bíróság ítélete érvényben marad-e.
Ettől függetlenül Ungár Klára hatalmas hibát követett el, amikor az ominózus kijelentést tette. Egyrészt önmagát demokratának tartó politikus már elvi alapon sem operálhat homofób megjegyzésekkel, melyek amúgy is a szélsőjobb eszköztárába tartoznak. Másrészt ez az ügy eltereli a figyelmet a VIII. kerület polgármesterének valóban megkérdőjelezhető intézkedéseiről. A tűcsere-program leállításáról, mely járványveszéllyel fenyegeti az intravénás droghasználókat, és joggal váltotta ki az alapvető jogok biztosának aggodalmát. Az esetenként súlyos betegeket sújtó embertelen kilakoltatásokról a Józsefvárosban, közvetlenül a moratórium beállta előtt. A II. János Pál pápa téren tábort verő menekültek elleni hangulatkeltésről.
A menekülthullám miatt a Fidesz népszerűsége ismét az egekben. Felelős ellenzéki politikusnak csak úgy van esélye Orbánnal szemben, hogy megtalálja a valódi támadási felületeket. Számon kéri a kabinet szociális érzéketlenségét vagy az amerikai nagykövet által a napokban kifogásolt kormányzati korrupciót. Homofób megjegyzéseknek nincs helye a baloldalon.