Bush-család;

2015-11-06 10:25:00

Belháború a Bush-családban

George H. W. Bush, a 41. amerikai elnök bíráló megjegyzéseket tett saját fia, George W. Bush elnökségére – derül ki egy jövő héten megjelenő új életrajzi könyvből. 

Idősebb Bush eddig nyilvánosan soha nem kommentálta a 43. elnök teljesítményét, a friss kiadványban azonban alaposan kipakolt. A most 91 éves, Parkinson-kórban szenvedő elnökkel készült korábbi interjúk, beszélgetések felhasználásával készült, Jon Meacham által írt életrajz megerősíti, amit sokan sejtettek: Bush papa sok tekintetben nem értett egyet fia kormányzatának politikájával, még kevésbé annak stílusával.

Élesen bírálta ifjabb Bush alelnökét, Dick Cheneyt is, aki egyébként az ő hivatali idejében, az első Öböl-háború idején védelmi miniszterként szolgált. S nagyon elítélő a véleménye „Duplavé” másik kulcsemberéről, Donald Rumsfeld védelmi miniszterről is. Mindkettőről úgy vélte, hogy az évek során rossz befolyást gyakoroltak a fiára. A „Végzet és hatalom: George Herbert Walker Bush amerikai Odüsszeája” című könyv a Random House kiadásában jelenik meg.

Idősebb Busht, mint a könyvből kiderül, aggasztotta a George W. Bush adminisztrációját jellemző agresszív hangnem, nem értett egyet azzal, hogy Irakot, Iránt és Észak-Koreát „a gonosz tengelyének” államaiként bélyegezték meg, mivel ez „történelmileg semmiféle hasznot nem hozott”. Idősebb Bush szerint Dick Cheney a 2001. szeptember 11-i terrortámadásokat követően nagyon megváltozott, rendkívül keményvonalas lett, s ezt nem kis mértékben az alelnök felesége, Lynne Cheney befolyásának tulajdonította. Helytelennek tartotta, hogy Cheney saját birodalmat, egyfajta „párhuzamos külügyminisztériumot” épített ki. Donald Rumsfeld védelmi miniszter pedig a volt elnök vélekedése szerint „arrogáns, nagyszájú, hencegő” pasas.

Az iraki háborút azonban idősebb Bush nem bírálta, ellenkezőleg, úgy vélte, hogy Szaddám Huszein rezsimjének megdöntése az amerikai történelem „büszke pillanata” volt, s az első Öböl-háborút, illetve a 9/11 utáni helyzetet nem lehet összehasonlítani. Két különböző háború volt, különböző okok miatt – ismertették a könyv megállapítását az amerikai lapok.

Kínosan érinti az életrajz Jeb Busht. A 2016-os republikánus elnökjelöltségre pályázó Bush-fiú, George W. Bush öccse, eddig sem tudott mit kezdeni a bátyja elnökségét ért bírálatokkal, nem tudta eldönteni, hogy az iraki háború mellett vagy ellen foglaljon-e állást. A hajdani floridai kormányzó most duplán nehéz helyzetbe került, hiszen saját apjával is vitatkozni kénytelen. Jeb Bush a felmérések szerint egyébként meglehetősen rosszul áll a népszerűségi listán, valószínűleg azért, mivel a keményvonalas republikánusok inkább idősebb Bush mentalitásához közelállónak, azaz túl mérsékeltnek tartják.

Jeb tegnap, az MSNBC tévének adott interjújában úgy vélte, bátyja „nagyfiú volt”, elnöksége idején ő irányította saját adminisztrációját, s a 9/11-es tragédiára adott kemény válaszok az ő gondolkodását tükrözték. „Azt hiszem, apám szeretné, ha a világ másképp, kedvezőbben tekintene a fiára, s ez érthető. De George kikérné magának, s azt mondaná, én voltam a főparancsnok, vállalom a felelősséget a döntéseimért. Szerintem ez a helyes gondolkodás” – nyilatkozta Jeb.

Megszólalt egyébként a 43. elnök is, s védelmébe vette kormányzatának volt tagjait. „Büszke vagyok rá, hogy együtt szolgálhattam Dick Cheneyvel és Don Rumsfelddel. Cheney kiváló munkát végzett, s szerencsés voltam, hogy mellettem állt elnökségem idején. Rumsfeld hatékony védelmi miniszter volt, hálás vagyok tanácsaikért és barátságukért” – mondta George W. Bush.