KDNP;gyerekéhezés;

2015-11-07 06:08:00

Hogyan lesz az éhes gyerekből pártpolitika?

A parlament népjóléti bizottsága múlt hétfőn leszavazta azt a nyolcpárti előterjesztést, amely törvényileg felszámolta volna a gyermekéhezést Magyarországon. A javaslat mögül aztán váratlanul kivonultak a kormánypártok. Mi történt a héten?

Még a gyermekéhezésből is pártpolitikát lehet csinálni. A Heti Válasz például elismeri, hogy arra a puszira, amit a KDNP-s Harrach Péter küldött a PM-es Szabó Tímeának még a népjóléti bizottság hétfői ülésén, semmi szükség nem volt, s végül is a KDNP érzéketlen módon hátrált ki a gyermekéhezés elleni civil kezdeményezés mögül. Viszont az akció ötletgazdájának, Horgas Péternek - sem kellett volna elhallgatnia, hogy "baloldali pártalapító". Márpedig emiatt Harrachnak tökéletesen igaza volt, az ellenzék "rárepült" a gyermekszegénység témájára és a konkrét kezdeményezésre is; ez egy olyan helyzetet teremtett, amelyet "nem lehet felvállalni", így aztán a kormánypártok nem is tehettek mást, mint lesöpörték az asztalról a Nemzeti minimum programot, amely törvénybe iktatta volna: nem lehet éhező gyerek Magyarországon.

A szeptember 26-án a Papp László Budapest Sportarénában megrendezett koncert - több mint száz ingyenes fellépővel - fő szervezője Horgas Péter úgy haknizhatta végig a médiát, mint díszlettervező, színházi ember, s mindenekfelett: civil, leplez le a lap. Aztán kiderítették róla: egy baloldali ellenzéki párt, az Együtt alapítója és aktivistája, aki a történtek után - a PM társelnökével, Szabó Tímeával együtt - szörnyülködik bele a világba. Nemcsak Harrach légcsókján, hanem főként azon, ahogyan a kormánypárti képviselők – miután sikerült nem csak a Budapest Aréna színpadán, hanem a beterjesztett törvénytervezet alján is egybegyűjteni kormánypárti és ellenzéki képviselőket, a KDNP kihátrált az összpárti kezdeményezés mögül. Harrach messzemenően egyetért a nemzeti minimum céljaival. De a határozati javaslat tárgysorozatba vételének támogatásával egy baloldali kampányt támogattak volna. Pedig még Szabó Tímea is – aki évek óta dolgozik a gyerekéhezés ellen – kíméletes pártsemlegességgel szólalt meg mindig az ügyben, s lapunknak nyilatkozva is elismeréssel beszélt a kormány erőfeszítéseiről, az ingyenes bölcsődei, óvodai és iskolai étkeztetés minden korábbinál nagyobb mértékű kiterjesztéséről.

Csak annyit tett mindig hozzá: mindez még mindig kevés. Azon a bizonyos szociális hálón még mindig túl nagyok a lyukak, amelyeken egyetlen gyereknek sem szabadna kihullania. Legalábbis éhesen nem. Tény: szeptembertől napi háromszori ingyenes étkezés jár a bölcsődés és óvodás gyermekeknek, ami 320 ezer gyermeket érint. Mi több, jelenleg a bölcsődések 26, az óvodások 46, az általános iskolások 58 százaléka étkezik ingyen vagy kedvezményes áron, s a kormány tavaly decemberben jelentette be, hogy tízmilliárd forinttal megemeli az erre szánt keretet. „Azok a gyermekek, akiket a szegénység fenyeget, egészen biztos, hogy száz százalékig mindannyian belekerülnek ebbe a körbe” – mondta Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter, aki kezdetben maga is támogatta a Nemzeti minimum programot, Orbán Viktor pedig tavaly decemberi rádióinterjújában konkrétan kijelentette: fel kell számolni a gyermekéhezést. Csak: minek ehhez az ellenzék?

Ehhez képest ócska magyarázkodás a fideszes Révész Máriusz szereplése az ATV-ben, ahol újra és újra csak a milliárdokat emlegeti, és csak annyit tesz hozzá: Svájcban is vannak éhező gyerekek. Vannak. Aztán Révész messzebbre mutogat: a gyereket vállaló szülő felelőssége, hogy enni tudjon adni a gyerekének. Értsd: akkor is, ha közmunkás, akkor is, ha nincs munkája, vagy ha egy nyomorult zsákfaluban tengődik.

Megfigyelők és szereplők szerint a javaslat hétfői kormánypárti támogatása azt jelentette volna, hogy a Fidesz és a KDNP nem csak beszélni tud Magyarország legsúlyosabb problémájáról, hanem cselekedni is képes. Ezzel szemben Selmeczi Gabriella, a bizottság fideszes elnöke a rezsicsökkentéssel indokolta a javaslat elutasítását, pedig rezsicsökkentéssel még nem lakott jól senki. Csöbör Katalin miskolci fideszes országgyűlési képviselő pedig, amikor ráébredt, hogy aláírása ott szerepel az ellenzékiek között a törvényjavaslaton, s hogy közben Harrach Péter felismerte az igazságot, amire neki is lépnie kell, azonnal radírozni kezdte a szignóját. "Ezzel már természetesen nem tudok egyetérteni" – mosta kezeit.

Öt év után minden emlékezet szerint ez lett volna az egyetlen olyan határozati javaslat, amelynek tárgysorozatba vételét mind a nyolc parlamenti párt - az MSZP, a Fidesz, a Jobbik, az LMP, valamint a PM, a DK, az Együtt és az MLP egy-egy képviselője támogatott volna. Tényleg nemzeti minimum lett volna a legalapvetőbb kérdésben. Nem lett.

Ezek után, persze beindultak a pártgépezetek. Az MSZP azt kezdeményezi, hogy az arra rászoruló gyerekeknek az állam az év minden napján biztosítsa a napi egy meleg étkezést - mondta Bangóné Borbély Ildikó, a népjóléti bizottság szocialista tagja. Egyetlen gyermek sem éhezhet, ezért az MSZP törvénycsomagot nyújtott be a gyermekéhezés felszámolására. Kerül, amibe kerül, ezt a problémát a kormánynak meg kell oldania – hangoztatta, miközben lemondásra szólította fel – folyamatos hazugsága miatt - Selmeczi Gabriellát, s távozásra hívta fel Harrach Pétert. Novák Előd (Jobbik) kijelentette, saját frakciókeretük terhére plenáris ülésre kérte ki a nemzeti minimum programjáról szóló határozattervezetet, így azt az Országgyűlés tárgyalni fogja. Szabó Tímea (PM) kezdeményezte, hogy az előterjesztésről név szerint szavazzon az Országgyűlés. Szél Bernadett (LMP) úgy látta, "a jelenlegi kormánypártok nem képesek kilépni a pártpolitikai csatározásból". Varju László (DK) szerint az Orbán-kormány "hazánk leginkább bajban lévő nemzedékét árulta el, saját népe ellen is kifejezve embertelen mivoltát". Hozzátette, minden nemzetközi kimutatás szerint arányaiban Magyarországon van a legtöbb éhező gyermek Európában, és hogy a 7 évesnél fiatalabb magyar gyermekek 42 százaléka szegénységben él. A KDNP végül közölte, elkötelezett, hogy a nemzeti minimum által kitűzött célokat elérjék, de elfogadhatatlan, hogy ezt bárki kampánycéllá tegye.

Szabó Tímea (PM) lapunknak még azt mondta: folytatja a gyermekéhezés elleni négy éves küzdelmét, társadalmi mozgalmat akarnak e célból indítani. Ha egy kis taktikai érzéke lett volna a kormánypártoknak, elfogadják a Nemzeti minimum javaslatát, s mi ebben reménykedtünk az utolsó pillanatig, hiába. A kormánypártok mintha elfeledkeztek volna a munkanélküliségről, a közmunkások semmire sem elég fizetéséről.

Lázár János csütörtöki sajtótájékoztatóján újságírói kérdésre azt mondta, 2017. január 1-től napi négyszeri étkezést biztosítanak a gyermek-étkeztetésben, de a gyermekszegénység ellen elsősorban a szülők küzdhetnek azzal, hogy gyermekeik érdekében munkába állnak. Ők viszont mindenkit a saját gyermeküknek tekintenek a kormányban, ezért égető fontosságúnak nevezte ennek a társadalmi problémának a megoldását. Ebben pedig készek együttműködni a civil szervezetekkel is. Nemzeti minimum nincs, a nyilatkozatháború csaknem körbe ért. A Hír TV-be még hívták Harrachot is nyilatkozni, de nem vállalta. Horgas Péter azt mondta: Harrach felhívta, konstruktívan elbeszélgettek. Nem a programmal volt baj szerinte, de hogy mivel, azt meg ő nem kérdezte. „Valaki azt mondhatta neki, hogy emögött valamilyen ellenzéki ügy van, de ez nincs így”. Abban maradtak hát, folytatják a közös munkát.