földvásárlás;Mezort;

Thinkstock

- Kinek éri meg Simicska bérelt földjeiből venni?

Kétharmados akadályba ütközhet az a vélhetően kormányzati szándékkal egyező előterjesztés, hogy a termőföldek új gazdái két év múlva piaci szintre emelhetik a jelenlegi bérlők díjait. Purgai Ferenc, a Mezort Zrt. vezérigazgatója szerint hiába volt az a kormányzati szándék, hogy mezőgazdasági vonalon keresztbe tegyenek Simicskáéknak, a törvényekben szereplő időhatárokat nem sikerült úgy összehangolni, hogy az visszamenőleg a Mezorthoz tartozó földbirtokokra is érvényes legyen - írta az Index.hu.

A Nemzeti Földalapkezelő Szervezet által meghirdetett árverési táblázat szerint az első állami földrészek között kerülnek kalapács alá a Simicska Lajos és Nyerges Zsolt érdekeltségébe tartozó cégek bérelt földjei. A tizenkét volt állami gazdaság nagy port kavart privatizálásakor - 2001 és 2003 között -, a szerződéseket úgy kötötték meg, hogy a bérleti díjak messze a piaci ár alatt maradtak, a bérlet pedig 20-50 évre szólt.

Ezeket a bebetonozott bérleti díjakat próbálja piacivá formálni Győrffy Balázs fideszes képviselő javaslata. Győrffy, aki egyúttal a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke, a földforgalmi szabályozást kiegészítő, 2013. évi törvényhez benyújtott módosító javaslatával azt próbálta elérni, hogy a régi szerződéseket is módosítani lehessen, és az állami árveréseken földet vevők egyoldalúan növelhessék a haszonbérleti díjakat, ha azokat alacsonyabbnak tartanák a piaciaknál. Az új díjak megállapításában az agrárkamara is "segédkezne".

Purgai Ferenc szerint azonban hiábavaló volt az igyekezet. A Mezort Zrt. vezérigazgatója a Magyar Nemzetnek adott interjújában azt állította, hogy „a kétharmados földforgalmi törvény átmeneti rendelkezéseit szabályozó 70. paragrafusa azonban úgy rendelkezik, hogy a földforgalmi törvény hatálybalépésekor – azaz 2013. december 15. napján – már létező haszonbérleti szerződések módosítására a 2013. december 14. napján hatályos jogszabályokat kell alkalmazni. Mivel a jogalkotó kétharmados többséggel elfogadott, fenti törvényben rögzített szándéka szerint 2013. december 14. után elfogadott jogszabály a korábbi haszonbérleti szerződések módosításáról, így különösen díjemelésről nem rendelkezhet, így a haszonbérleti díjak földtulajdonos általi egyoldalú, agrárkamarai becslés alapján történő felemelésére csak a 2013. december 15. után kötött földhaszonbérleti szerződések esetén nyílik majd lehetőség”.

Purgai Ferenc tájékoztatása szerint a Mezort által fizetett haszonbérleti díj 580 forint aranykoronánként, és mivel a cég 20-21 aranykoronás földeket művel, a bevételből egy esetleges új földtulajdonos még a vásárláshoz felvett hitelének a kamatát sem tudná kifizetni, nemhogy a törlesztőrészletét.

Az elmúlt két évben igen csekély mértékben használta ki Magyarország az új pénzügyi ciklusban igénybe vehető uniós támogatásokat. A kormány elvileg 2017-ig tervezi az összes pályázatot meghirdetni, azonban úgy tűnik, hogy a cégek, ha fejleszteni akarnak, nem mindig várnak az uniós pályázatokra. Azok viszont, akik igen, sok esetben nincsenek tisztában az új szabályokkal, és a pályázati feltételekkel.