Tudomány;Semmelweis Egyetem;katéteres szívbillentyűműtét;

2015-11-09 17:37:00

Speciális katéteres szívbillentyűműtét - Először Magyarországon

Először végeztek Magyarországon speciális katéteres szívbillentyűműtétet, a beavatkozást a Semmelweis Egyetem (SE) Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikáján hajtották végre - közölte az intézmény.

A SE honlapján olvasható beszámoló szerint a műtétet egy katéterrel szívbe juttatható speciális csipesszel végezték el. A közlemény szerint a múlt héten operált 69 éves és 73 éves beteg jól van, a műtét után négy nappal elhagyhatták a klinikát, már csak kontrollra járnak vissza.

A műtétet végző Merkely Béla klinikai rektorhelyettest idézve azt írták, az új terápiás módszer elsősorban azoknak a betegeknek jelentheti az egyetlen érdemi kezelést, akik esetében a hagyományos szívsebészeti billentyűplasztika vagy billentyűcsere túlságosan kockázatos lenne.Az új beavatkozás lényege, hogy a kéthegyű billentyű vitorláinak záródását egy speciális, katéteres úton szívbe juttatható csipesszel lehet elősegíteni. Ez a billentyűelégtelenség jelentős csökkenéséhez, akár teljes megszűnéséhez vezethet - mondta a rektorhelyettes.

Az intézetvezető professzor felidézte, a háromdimenziós szívultrahang-vezérelt katéteres műtétre több mint két évig készültek a klinikán. Hasonló beavatkozást korábban csak egyedi méltányosság alapján Németországban végeztek magyar betegeken. A külföldi beavatkozás 18 millió forintba került az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnak, ugyanez a műtét Magyarországon feleannyiba kerül majd - összegezte Merkely Béla. Több ezer embert érint Magyarországon a leggyakoribb szívbillentyű-betegség, a billentyű záródási zavara, amikor a vér visszaszivárog a szív másik üregébe.