RTL;TV2;Gerkens;

2015-11-09 20:05:00

Gerkens már máshogy emlékszik

"Az RTL Klub - illetve ma már az RTL Magyarország - a konkrét programing döntéseit mindig Magyarországon hozta meg. Ez a kezdetektől fogva így volt, és minden magyarországi műsortípusra igaz" - mondta lapunknak Kolosi Péter, az RTL programigazgatója miután Dirk Gerkens az Indexnek azt állította, semmi köze nem volt ahhoz, hogy az RTL Híradó hangneme kormánykritikussá vált. 

A TV2-höz átigazolt korábbi RTL-vezér azt mondta, Kotroczó Róbert hírigazgató közvetlenül Andreas Rudassal, az RTL Group alelnökével egyeztetett erről, neki nem volt beleszólása. Kotroczó erre a hvg.hu-nak úgy reagált, hogy még megvannak neki az e-mailek, amelyekben a korábbi vezérigazgató politikai témákat javasolt a Híradóba: "ha kell, szívesen át is küldöm neki a leveleket emlékeztetőül". A hírigazgató úgy fogalmazott, Gerkens a vezérigazgatója volt a cégnek, nem pedig a portása, így nyilván beleszólt a Híradó tartalmába.

Kolosi Péter Fotó: Tóth Gergő, Népszava

Kolosi Péter Fotó: Tóth Gergő, Népszava

Ezt erősítve Kolosi lapunknak is leszögezte: a luxemburgi anyacég csupán azt várja el a magyar leányvállalattól, hogy a hírműsorok pártatlanok és függetlenek legyenek, illetve, hogy tartsák be az etikai normákat. A TV2 várományos vezérigazgatóját nem csak korábbi kollégái cáfolták, hanem ő maga is több ízben ellentmondott korábbi nyilatkozatainak. A programigazgatóhoz hasonlóan ugyanis januárban még Gerkens is úgy vélekedett, a csatorna híradója nem ellenzéki, hanem teljesen független. Ehhez képest most az Indexnek azt mondta, hogy a hírműsor kormánypárti politikusokat támad - ahogy egyébként tette azt az ő irányítása alatt is -, így az nem tekinthető független híradásnak.

Mint ismert, az RTL Híradója a pletykák szerint azért váltott kormánykritikus hangnemre, mert a kormány bevezette a reklámadót, mely sokmilliárdos terhet jelentett az RTL-nek. Végül, miután Gerkenst menesztették a csoport éléről - állítólag ez is a kabinettel kötött paktum része volt -, a kormány az addig csak a csatornára vonatkozó 50 százalékos felső adókulcsot 5,3-ra mérsékelte. Egyébként egy másik, év eleji interjúban maga Gerkens még azzal indokolta a távozását az országból, hogy a reklámadó kapcsán kirobbant konfliktusa miatt már a családját is veszélyben érezte. Most viszont a Világgazdaságnak nyilatkozva egészen másképp emlékezett a történtekre: "nem azért hagytam el Magyarországot, mert megijedtem volna, hanem azért, mert nem volt munkám, ugyanis kirúgtak az RTL Klubtól".

Noha máig az sem tisztázott, hogy a filmügyi kormánybiztos Andy Vajna, vagy a Simicska Lajos üzleti köreit erősítő Fonyó Károly érdekeltségébe kerül-e a TV2, a Vajna által a csatorna élére kinevezett Gerkens mindenfelé azt hangoztatja, hogy a TV2 felvirágoztatására készül, és két éven belül le akarja taszítani az RTL-t a piacvezető kereskedelmi csatorna trónjáról. Kolosi szerint azonban erre fel vannak készülve, hiszen rengeteg vetélytársuk van a piacon: "hozzá vagyunk szokva, hogy versenykörülmények között teljesítsünk. A verseny alapú kihívásokra mindig is fel voltunk készülve, és a jövőben is fel leszünk" - jelentette ki, hozzátéve, az elmúlt pár évben is voltak olyan időszakok, amikor a verseny erősebb volt.

Egyébként Gerkens a Világgazdaságnak elismerte, hogy a TV2-csoport jelenleg rosszul van pozicionálva a piacon, ezt pedig a közönségarányok is alátámasztják. Az RTL Klub által közölt nézettségi mutatókból kiderült, hogy a TV2 nem az RTL Klubbal, hanem az úgynevezett RTL3 nevű csoporttal (az RTL három kábelcsatornája, a Film+, a Cool, és az RTL2) versenyez e tekintetben. Gerkens talán éppen ezért az Indexnek azt is kifejtette, már több embert is "kinézett" az RTL-nél, akiket átcsábítana, ám Kolosi szerint nem lesznek az eddiginél nagyobb mozgások a csatornák között: "úgy gondolom, hogy az RTL-nél mindenki tudja, hogy a legjobb televíziós csapat itt van. A televíziózás igazi csapatmunka, és ezeket a sikereket ennek a csapatnak köszönhetjük, természetesen minden szándékunk az, hogy megőrizzük. Nyilván lehet ebben egy-két mozgás, de nem hiszem, hogy jelentős változásokat el lehetne itt érni".

Késik a kábelszolgáltatási díj
Még mindig nem tudni, hogy mikortól szedhetnek a kereskedelmi csatornák terjesztési díjat a kábelszolgáltatóktól. Ezt firtató kérdésünkre ugyanis Kolosi Péter is csak annyit mondott, hogy még mindig várják az erről szóló kormányrendeletet. A Nemzeti Média és Hírközlési Hatósággal (NMHH) kötött megállapodás értelmében ugyanis ez a pénz január óta járna a kereskedelmi csatornáknak, ám ezt a kormány egy tavalyi rendelete megakadályozta. Ennek visszavonásáról addig nem is fog tárgyalni az Országgyűlés, ameddig ki nem derül, hogy Andy Vajna, vagy Simicska Lajos üzleti köreinek érdekeltségébe kerül a TV2 - állította lapunknak korábban több kormányzati forrás. A jogvita hónapokig is elhúzódhat, ám amennyiben a filmügyi kormánybiztos kerül ki győztesen, a díj évente akár 5 milliárd forintnál is nagyobb összeget hozhat a kereskedelmi csatornáknak.