per;felfüggesztés;állam;Kishantos;

Fotó: Tóth Gergő, Népszava

- A Bátorság napja - Politikai leszámolás áldozata Kishantos? (Videó!)

Érdemi tárgyalás nélkül függesztette fel kedden az ügyben eljáró bíróság a magyar állam nevében eljáró Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA) által a Kishantosi Vidékfejlesztési Központ és a Greenpeace Magyarország ellen indított pert. A tárgyalást megelőzően civilek és néhány ellenzéki politikus demonstráltak a bíróság épülete előtt. Az Átlátszó szerint az ökológiai mintagazdaság ellen indított per valójában politikai leszámolás. 

A Pesti Központi Kerületi Bíróságon a magyar állam azért indított kártérítési pert a két alperes ellen, hogy azok térítsék meg számára a haszonbérleti díjkiesést, ami abból adódott, hogy a két szervezet akadályozta az új földbérlők birtokba lépését. Ezzel pedig haszonbérleti díjtól esett el az NFA, miközben a birtokvédelem biztosítására magán őrzővédő szolgáltatást kellett igénybe venni. A kártérítés együttes összegét az állam 14 millió forintban jelölte meg.

Az ügyben eljáró bíróság a keresetlevél ismertetésekor kitért arra, hogy a magyar állam azért indított a pert kártérítési jogcímen, hogy megkapja a haszonbérlet díjból elmaradt mintegy 4,9 millió forintot, valamint kérje a birtokvédelem miatt alkalmazott őrzővédő szolgálat alkalmazásának költségeként felmerülő mintegy 9,1 millió forint megtérítését, az alperesek jogellenes magatartása miatt.Az alperesek elsődlegesen a per megszüntetését kérték a bíróságtól, másodlagosan pedig a per felfüggesztését. Az elsődleges indítványt a bíróság elutasította, a másodlagos indítványnak az ügyet érintő, már folyamatban lévő perek miatt, helyt adott. Mindkét alperes azzal védekezett, hogy nem tanúsított jogellenes magatartást. A keddi első tárgyalási napon a tárgyalás felfüggesztése miatt a bíróság érdemben nem foglakozott az üggyel.

A bírósági tárgyalást megelőzően civilszervezetek aktivistái és szimpatizánsai - valamint néhány ellenzéki politikus is - demonstráltak a Pesti Központi Kerületi Bíróság épülete előtt az eljárás miatt és a Kishantosi Vidékfejlesztési Központ mellett.

Az állammal évek óta küzdő kishantosi biogazdaság Facebook-oldalán a következőket írta a mai események előzeteseként:

A Greenpeace 2013-tól kezdve folyamatosan segíti a kishantosi biogazdaság fennmaradását; a földeket összekötő utakon jogkövetően és békésen demonstrált több alkalommal is az „új bérlők” károkozása ellen. 2014 áprilisában az NFA azonban privát őrző-védő szolgálatot bérelt fel, akik a gazdasághoz vezető közutakat is lezárták, miközben az „új bérlők” az aratás előtt kitárcsáztak több mint 400 hektár biobúzát. E biztonsági cég költségeinek, valamint az „új bérlők” elmaradt földbérleti díjainak az összesen 14 millió forintos számláját próbálják most a Kishantosi Vidékfejlesztési Központon és a Greenpeace-en behajtani. Szeretnénk november 10-ét a bátorság napjává tenni. Mutassuk meg, hogy össze tudunk fogni, ha kell. Bizonyítsuk be, hogy számíthatunk egymásra, hogy az építés ereje nagyobb a pusztításnál! Vegyük kézbe a sorsunkat!

A Bátorság napja elnevezésű, a Pesti Központi Kerületi Bíróság épülete előtt zajló demonstrációról az ATV felvételt készített: 

A demonstráció végén a megjelenteknek elcsukló hangon köszönetet mondó Ács Sándorné interjút adott az Átlátszónak, az évek óta tartó  az állam és a biogazdaság közötti huzavona mögött finoman szólva is felsejlik a politikai motiváció. 

A Párbeszéd Magyarországért ismét sürgette egy korrupcióellenes ügyészség felállítását. A PM szóvivője keddi, budapesti sajtótájékoztatóján elmondta, a párt hamarosan újra benyújtja a témában készített javaslatát. Tordai Bence többek között a Transparency International Magyarország (TI) jelentésére hivatkozott, amelyik szerint az európai uniós projekteket rendszeresen túlárazzák, az pedig, hogy a pályázati pénzeket el kell költeni, korrupciót okozhat.