választás;Venezuela;

- Csak baráti megfigyelőket enged be Venezuela

Több mint 150 latin-amerikai és Egyesült Államok-beli törvényhozó levélben követelte Nicolás Maduro venezuelai elnöktől, hogy engedélyezze külföldi megfigyelők részvételét a december 6-ára kiírt parlamenti választáson. Caracas csak az UNASUR dél-amerikai integrációs szervezet megfigyelőinek jelenlétéhez járult hozzá, de az Amerikai Államok Szervezetének küldötteit nem látná szívesen a voksoláson. 

A venezuelai kormányzat visszautasította az AÁSZ-nak a választási rendszert érintő bírálatát, az Egyesült Államokat is magában foglaló kontinentális szervezet szerint ugyanis a venezuelai választás körülményei nem felelnek meg az előírásoknak, s nem teszik lehetővé a tisztességes voksolást. Az AÁSZ egyebek mellett nagyobb átláthatóságot sürgetett.

Diosdado Cabello, a venezuelai házelnök az Amerikai Államok Szervezete főtitkára, Luis Almagro 18 oldalas levelére válaszul úgy fogalmazott, hogy az AÁSZ a világ legkorruptabb és lejáratódottabb szervezete, amely nyomást akar gyakorolni Venezuelára, s fenyegeti a venezuelai népet a választás előtt. A házelnök szerint az AÁSZ-t „bizonyára a venezuelai ellenzék bújtotta fel”, hogy kétségbe vonják a voksolás hitelességét. Az AÁSZ számos problémát sorolt fel, a kampányfinanszírozás átláthatatlanságától kezdve egész addig, hogy a rezsim politikai foglyokat tart rács mögött. A venezuelai ellenzék egyik vezéralakját, Leopoldo Lópezt egy tüntetés szervezése miatt nemrégiben 13 év börtönre ítélték.

Nagyon kemény tárgyalásokra számít Donald Tusk a britek kívánságlistája kapcsán. David Cameron brit kormányfő az Európai Tanács elnökének küldött levélben sorolta fel részletesen, hogy Nagy-Britannia milyen reformokat látna szükségesnek az Európai Unióban.