A helsinki kormány most adta meg a kivitelezési engedélyt, a konstrukció a tervek szerint 2023 körül készülne el, a legmodernebb technikai eszközök felhasználásával. A helyszín Olkiluoto szigete, az ország nyugati részén, s a terveket a döntésbe bevont helyi lakosság is jóváhagyta. Távlatilag 6500 tonna sugárzó anyagot helyeznének el a 450 méter mélységben, rendkívül szilárd gránitkőzetbe fúrt tárnákban.
„Ez hatalmas lépés számunkra. A szükséges kutató és fejlesztési munkákat már 40 éve elkezdtük” – jelentette ki a döntés nyomán a kivitelezési feladattal megbízott vállalat, a Posiva Oy vezérigazgatója. Hasonló tervekkel foglalkoznak egyébként Svédországban is, de ott a finnekhez képest több éves késésben vannak. Márpedig hasonló létesítményekre hatalmas szükség lenne, hiszen – noha sok szakértő szerint az atomreaktorok virágkora lejáróban, s egyre fontosabb teret nyer a megújuló energia – a világon mintegy 270 ezer tonnányi felhalmozódott, kimerült uránkapszula és más sugárzó anyag vár elhelyezésre. Ráadásul olyan megoldást kell találni, ami gyakorlatilag végleges lehet: a számos országban gondot okozó nukleáris fűtőanyag-maradványoknak a felezési ideje ugyanis sok tízezer esztendő is lehet.
Becslések szerint a finn létesítmény ára, száz éves üzemeltetési költséget is beszámítva, körülbelül 3,5 milliárd euró lesz.