gyász;válaszlépések;párizsi terrortámadás;

2015-11-16 09:24:00

Újabb pánik Franciaországban - Terrorizmus miatt emeltek vádat

Ma az egész kontinensen a párizsi terrortámadás 129 áldozatára emlékeznek. Délben egyperces néma csenddel adóztak az áldozatok emlékének, Párizsban leálltak a vonatok, lefékeztek egy percre az autók, tömegközlekedési járművek. A vasárnapi hivatalos jelentések szerint 129-en haltak meg és több mint 350-en megsebesültek, többük állapota továbbra is életveszélyes. A francia hatóságok 23 embert előállítottak, 104 ember nem hagyhatja el a lakhelyét. Délutánra véget ért a rendőri akció Brüsszelben, senkit sem tartóztattak le, de terrorizmus miatt vádat emeltek a szombaton elfogott két ember ellen. Időközben Párizs egyik elővárosában újabb pánik tört ki.

Pánik Párizs elővárosában

Újabb pánik tört ki Melun-ben, Párizs egyik elővárosában, miután az terjedt el, hogy terroristák vannak a városban. Százával hívták a rendőrséget és a polgármesteri hivatalt, szülők keresték gyerekeiket kétségbeesetten az iskolákban, mindenki egy újabb terrortámadástól félt. Egy internetes újság ugyanis azt írta, hogy a Le Parisien nevű francia napilap információja szerint Melun-ben terroristák bujkálnak. A lap közzétette, hogy ők ilyet nem mondtak senkinek, és be is perelnek mindenkit, aki ezt állítja.

Terrorizmus miatt emeltek vádat

FOTÓ: Jeff J Mitchell/Getty Images

FOTÓ: Jeff J Mitchell/Getty Images

Két ember ellen terrorcselekményben és terrorszervezet tevékenységében való részvétel miatt emelt vádat a belga ügyészség - közölte hétfőn a szövetségi vádhatóság. A két vádlottat szombaton vették őrizetbe Brüsszel Molenbeek-Saint-Jean nevű kerületében, a bíróság előzetes letartóztatásukat is elrendelte. A vádlottak személyazonosságát nem hozták nyilvánosságra.

Továbbra sem sikerült viszont a hatóságoknak kézre keríteniük a harmadik Abdeslam-fivért, Salah Abdeslamot, akit a pénteki párizsi vérengzésben játszott szerepe miatt a francia rendőrség is köröz, s aki ellen Belgium nemzetközi elfogatóparancsot adott ki. Salah Abdeslam elfogására a nap folyamán nagy erőkkel vonult ki a belga rendőrség Molenbeekbe, ahol egy utcát lezártak és egy épületet átkutattak, de senkit sem vettek őrizetbe.

Véget ért a rendőri akció

FOTÓ: Jeff J Mitchell/Getty Images

FOTÓ: Jeff J Mitchell/Getty Images

Véget ért a legújabb rendőri akció Brüsszel Molenbeek-Saint-Jean nevű kerületében, a műveletben senkit sem tartóztattak le - közölte a belga szövetségi ügyészség. Korábban nagy erőkkel vonult ki a rendőrség a kerületbe, ahol egy embert előállítottak, majd az egyik épületben lévőket hangosbeszélőn keresztül felszólították, hogy működjenek együtt - jelentette a belga sajtó. Az a hír is felröppent, hogy a pénteki párizsi vérengzéssel összefüggésben körözött Salah Abdeslamot is elfogták, de a belga ügyészség ezt később cáfolta. Azt viszont elismerte a vádhatóság, hogy a molenbeeki művelet célja Abdeslam kézre kerítése volt. 

Bombariadó Brüsszelben

Az akció során golyóálló mellényt, maszkot viselő egyenruhások, kutyás egységek és mentők is voltak a helyszínen. A város egy másik részébe, nem messze az uniós intézményektől a tűzszerészeket riasztották bombafenyegetés miatt. A francia nyelvű belga közmédia tájékoztatása szerint a hatóságok egy gyanús járművet vizsgálnak.

Megállt az élet egy percre Párizsban

A francia fővárosban délben egy percre valóban teljesen megállt az élet, a gyülekezési tilalom ellenére a République téren és a támadások helyszínein több százan emlékeztek.Francois Hollande államfő és kormányának több tagja a Sorbonne egyetemen hajtott fejet az egyetem diákjaival és tanáraival együtt az áldozatok emléke előtt, ugyanis többségük az egyetemista korosztályhoz tartozott. 

Orbán is megemlékezett
Megtámadták az Európai Uniót és mi is veszélyben vagyunk - jelentette be a miniszterelnök a parlamentben. Orbán Viktor megismételte a tehetetlen és vak Európáról már jól ismert kirohanásait, mondván: miközben Európa léte a tét, Brüsszel meghívót küld a migránsoknak. Ismét közölte: elutasítjuk a kvótákat, amelyek éles ellentétben állnak az európai szellemmel. Szavai szerint négy parancsolat alapján újra kell gondolni az európai politikát: meg kell védeni az EU külső határait, a kultúránkat, a gazdasági érdekeinket, és meg kell adni a jogot az embereknek, hogy befolyásolhassák az európai döntéseket.

A nemzetgyűlésben is az udvaron emlékeztek meg a képviselők, a kórházakban, iskolákban és minden közintézményben közösen hajtottak fejet a jelenlévők. A tömegközlekedés és a vasúti közlekedés is megállt egy percre, a rádiókban szünetelt az adás, a televíziók a megemlékezések képeit sugározták. A pályaudvarokon hangosbemondókon át mondtak köszönetet az embereknek a közös emlékezés után. Volt olyan hely, ahol az emberek spontán módon a francia himnuszt, a La Marseillaise-t is elénekelték. Hasonló megemlékezések voltak az egész országban. A francia államfő vasárnaptól háromnapos nemzeti gyászt rendelt el, szombat óta rendkívüli állapot van érvényben az ország egész területén.

Ezután azonban újraindult a lüktető élet Franciaországban, ismét megteltek az utcák, kávézók, jelezve: Európát, a polgárait nem lehet megfélemlíteni. Délután Versailles-ban együttes ülést tart a parlament két háza, a nemzetgyűlés és a szenátus, ami nagyon ritka esemény, általában csak alkotmánymódosítások miatt kerül rá sor. Francois Hollande azért hívta össze a képviselőket, hogy ünnepélyesen kérje támogatásukat a nemzeti összefogáshoz a terrorizmus elleni harcban. Az elnök beszédét az ellenzék kérésére vita fogja követni.

Éjszakai razziák

Az éjszaka folyamán Franciaországban is rendkívül kiterjedt razziákat hajtott végre országszerte a francia rendőrség. Grenoble térségében legalább tucatnyi személyt vettek őrizetbe, sok fegyvert is találtak. A francia hatóságok 23 embert állítottak elő és 31 fegyvert foglaltak le, valamint 18 helyen találtak kábítószert a rendkívüli állapot keretében hétfőre virradó éjjel országszerte végrehajtott razziákban - közölte délelőtt Bernard Cazeneuve belügyminiszter. Elmondta, hogy a rendőrök és a csendőrök 168 házkutatást hajtottak végre.  

Nem terroristáé volt a megtalált szír útlevél
A francia hatóságok biztosak abban, hogy a párizsi merényletek egyik helyszínén talált szíriai útlevél tulajdonosa nem azonos azzal a merénylővel, aki felrobbantotta magát - jelentette vasárnap esti híradójában a France2 francia közszolgálati televízió.

"Ezekkel a házkutatásokkal felgyorsulhatnak a radikálisok elleni nyomozások és bővíthetők az információink. Tizenkilenc megyében voltak házkutatások, Franciaország valamennyi nagyvárosa körül, a köztársaság egyetlen vidékét sem hanyagoljuk el" - mondta a miniszter, aki azt is jelezte, hogy az elmúlt 48 órában 104 ember számára rendelt el lakhelyelhagyási tilalmat.

A múlt heti párizsi merényletek két újabb elkövetőjét azonosították a francia hatóságok, köztük azt is, akinél Görögországban regisztrált szíriai útlevelet találtak - közölte hétfőn Francois Molins párizsi főügyész. A Stade de France nemzeti stadion közelében meghalt terrorista ujjlenyomata megegyezik annak az embernek az ujjlenyomatával, akit Görögországban regisztráltak az útlevél tulajdonosaként, a dokumentum hitelességét a főügyész továbbra sem tudta megerősíteni. z útlevélben szereplő név ismeretlen a terrorelhárítási szervek számára, a terrorista valódi nevét és állampolgárságát egyelőre nem közölték. Christiane Taubira francia igazságügyi miniszter francia újságíróknak azt mondta, hogy hamis a párizsi merényletek egyik helyszínén talált szíriai útlevél - írta a Twitter közösségi oldalon a Le Monde című napilap egyik munkatársa és a slate.fr hírportál.

Párizs

Párizs

Nem szabad összekeverni a terrorizmus és a menekültválság ügyét
Hors Seehofer bajor miniszterelnök közvetve rendre utasította a riválisaként számon tartott bajor pénzügyminisztert, Markus Södert, aki egy vasárnapi lapinterjúban a francia fővárosban elkövetett terrorista merényleteket és a migrációs válság ügyét összekapcsolva azt mondta, hogy "Párizs mindent megváltoztat", és  Angela Merkel kancellárnak, a testvérpárt CDU elnökének pedig el kell ismernie, hogy hibát követett el a menekültpolitikában  Seehofer leszögezte: nem most van az ideje a pártpolitikai vitáknak, a menekültkérdést pedig nem szabad összekeverni a terrorizmus és a bűnözés elleni küzdelemmel.