szennyvíz;szennyvízcsatorna-hálózat;Cséry-telep;

FOTÓ: Népszava/Tóth Gergő

- Cséry-telep - Szennyvízmaffia Budapesten?

Kunhalmi Ágnes arról érdeklődött, működik-e szennyvízmaffia Budapesten. Felidézte, hogy 2011 óta 9 ezer tonna vegyi anyagot öntöttek a fővárosi Cséry-telep negyven hektáros talajába, lényegében veszélyeztetve a helyiek kútjait, közkútjait. Közlése szerint a bűncselekmény felderítése évek óta tart, de nem történt érdemi előrelépés. Helyi lakosok legújabb jelzéseit idézve azt mondta: úgy tűnik, ismét ipari szennyezés folyik. Azt kérdezte: foglalkozik-e a szaktárcánál bárki a szennyezéssel.

Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter közölte: a méreg "nem olvad be" a talajba, s azt javasolta, legközelebb olyan szövegírót válasszon, aki legalább "a szavak szintjén ismeri" a környezetvédelmet. Felelős van, az ő tárcája, illetve a kormányhivatal, s dolgoznak azért, hogy a korábbi szennyezés mentesítése megtörténjen. Megnyugtatta, az érintett ingatlanon a kormányhivatal előre be nem jelentett ellenőrzést tartott szeptemberben, de a képviselő által jelzett tevékenységet nem tapasztaltak. Az ivóvízbázist is folyamatosan ellenőrzi a hatóság, és az nincs veszélyben. A képviselő a választ nem fogadta el, a parlament 108 igen és 30 nem szavazattal jóváhagyta. 

Eljárási értelemben is jogszabálysértő az Európai Unió Tanácsa szeptemberben elfogadott határozata, amely egy új kvótarendszer alapján 120 ezer migránst osztana szét a tagállamok között - mondta az előterjesztő kormánypártok nevében a fideszes Gulyás Gergely annak az indítványnak a parlamenti vitájában, amely kötelezné a kormányt, hogy az Európai Unió Bíróságán kérje a kvóták megsemmisítését.