Eluralkodott a félelem a labdarúgásban a múlt heti párizsi terrorakciók után, amikor két öngyilkos merénylő be akart jutni a Franciaország-Németország mérkőzésre, a Stade de France Stadionba, végül a pályán kívül robbantottak, sok ember halálát okozva. A pánik hatására elhalasztották a keddre kiírt Belgium-Spanyolország találkozót, s röviddel a kezdés előtt fújták le a hannoveri német-francia barátságos meccset terrorfenyegetés miatt. A pánikot mutatja, hogy a bejelentés után a német sajtóban az a hír terjedt el: robbanóanyaggal megrakott mentőautót találtak a stadion mellett. A hír később kacsának bizonyult, semmi terrorra utaló jelet sem találtak, Thomas de Maiziere belügyminiszter azonban azt közölte, nem merték megrendezni a találkozót, mert merénylet lehetőségére hívta fel a figyelmüket a francia hírszerzés.
Szakértők szerint valóban nagy az esélye annak, hogy terroristák egyszer zsúfolt stadionban robbantanak. Az ismert német terrorizmus-szakértő, Rolf Tophoven ezért úgy véli, hogy jelentősen szigorítani kell a stadionoknál a biztonsági intézkedéseket. A Sky Sport News televíziónak elmondta, a jövőbeni sportesemények egyfajta „rendőrségi rendezvényekké” válhatnak. Mint mondta, ilyen lehet majd a jövő évi franciaországi labdarúgó Európa-bajnokság, valamint az augusztusban esedékes riói olimpia. „Abból kell kiindulnunk, hogy egyre jobban összefonódik egymással a sport, a politika és a terror. A terroristák stratégiai tervezésük során a stadionokat is számításba veszik majd” – vélekedett.
Már a hétvégi nyugat-európai bajnoki mérkőzéseken is jelentősen szigorítják a biztonsági intézkedéseket. A Német Labdarúgó Liga (DFL) bejelentette, hogy a péntektől vasárnapig tartó Bundesliga-forduló nem marad el. A testület közleménye szerint a hatóságoknak az egyes helyszíneken kell döntést hozniuk arról, milyen intézkedést tartanak indokoltnak. Ugyanakkor a labdarúgás képviselői között vita alakult ki arról, hogy a párizsi események biztonsági szempontból milyen hatást gyakorolnak a sportra. Martin Kind, a Hannover 96 klub elnöke szerint a terrorcselekmények „az egész labdarúgást megváltoztatják, s komoly kihívást jelentenek mindannyiunk számára”. Hasonlóképp látja Reinhard Rauball, a Liga elnöke, aki a válogatott meccs elhalasztása után úgy vélte, új fordulat történt a német labdarúgásban.
A Bundesliga 13. fordulója pénteken a Hamburg-Dortmund mérkőzéssel kezdődik, s a HSV máris jelezte, szigorú biztonsági intézkedéseket léptetnek életbe. Hans-Joachim Watzke, a Dortmund elnöke úgy vélte, a veszély ellenére meg kell rendezni a fordulót, mert ha lefújnák, az a terroristák előtti kapitulációt jelentené. Heribert Bruchhagen, az Eintracht Frankfurt első embere úgy foglalt állást, nem fog félni ezután sem, ha a stadionba megy. Harald Strutz, a mainzi klub vezetője szerint fontos, hogy demonstrálják az embereknek: az élet visszatér a normális kerékvágásba.
Jorge Fernández Díaz spanyol belügyminiszter bejelentette, a pénteki párizsi események hatására emelkedett ugyan a terrorfenyegetettség szintje Európában, de „nincs esély arra”, hogy elhalasszák a szombati El Clásicót. Nemcsak a Santiago Bernabeu közvetlen környezetében, hanem a teljes spanyol fővárosban jelentős rendőri erőket mozgósítanak, hogy elkerüljék a párizsihoz hasonló tragédiát – jelentette ki a Marca című lapnak. Megtartják jövő héten a Bajnokok Ligája és az Európa-liga találkozókat is - közölte tegnap az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA).
Háttérbe szorult a sport, a játék szépsége a kedd esti angol-francia barátságos labdarúgó mérkőzésen, amelyet a hazaiak 2-0-ra nyertek meg Alli Dele és Wayne Rooney góljával. Megrendítő pillanatok zajlottak le a Wembley Stadionban. Az angolok a franciákkal kézben énekelték a francia himnuszt, a Marseillaise-t. A régi riválisok közösen emlékeztek a párizsi terror áldozataira. Mindenki franciának érezte magát. Didier Deschamps francia szövetségi kapitány mind a 23 kerettagját pályára küldte, hogy részesei lehessenek ennek a történelmi mérkőzésnek, ami évtizedeken át a szolidaritás metaforájaként is szolgálhat.