Lengyelország;Jaroslaw Kaczynski;Jog és Igazságosság Párt;Beata Szydlo;

- Bizalmat kapott Szydlo

Szerda éjszaka szavazott bizalmat Beata Szydlo kabinetjének a lengyel parlament alsóháza, a szejm. Hogy mennyire lesz ténylegesen Szydlo-kormány a most felállt kabinet vagy a tényleges vezető Jaroslaw Kaczynski lesz, az rövidesen kiderül.

A Kaczynski vezette nemzeti konzervatív, a szélsőjobbal kacérkodó, populista Jog és Igazságosság (PiS) pártja abszolút győzelmet szerzett, a 460 fős parlamentben 235 mandátummal rendelkezik, így nem kényszerül koalícióra. A Szydlo-kabinetnek 236-an szavaztak bizalmat, négy honatya nem volt jelen, 202-en nemmel szavaztak, 18-an tartózkodtak.

Programbeszédében a kormányfő azt emelte ki, hogy kormánya a párizsi merényletek után néhány nappal lép hivatalba, elsődleges feladatának pedig a lengyelek biztonságát tekinti. Szydlo három fő politikai célt emelt ki: a hagyományos értelemben felfogott biztonságot, a gazdasági - ezen belül az energiapolitikai és informatikai - biztonságot, valamint Lengyelországnak a nemzetközi színtéren vállalt "megfelelő szerepét".

Beszédében bírálta az Európai Unió migránspolitikáját. Hangsúlyozta ugyan a regionális együttműködés és az európai szolidaritás fontosságát, különösen a terrorizmus elleni harcban, de mint fogalmazott "fontos az Európai Unió tagállamainak szolidaritása, de nem nevezhető szolidaritásnak a más államok által teremtett probléma exportálása".

A gyógyszereknek ellenálló (rezisztens) baktériumok megfékezésének lehetséges módozatait számos kutatócsoport vizsgálja évek óta, jelentős sikert azonban még egyik sem ért el. Most úgy tűnik, Szegeden megszületett a nagy áttörés, kutatók megállapították: minden ellenálló baktérium rendelkezik egy Achilles-sarokkal, így könnyedén legyőzhetővé váltak.