ügyészség;fellebbezés;Fapál László;Juhász ferenc;

2015-11-20 12:28:00

Börtönben akarja látni az ügyészség Juhász Ferencet

Súlyosításért, végrehajtandó szabadságvesztés, valamint közügyektől eltiltás kiszabását kérve fellebbezi meg a Juhász Ferenc volt honvédelmi miniszter és Fapál László, a tárca egykori közigazgatási államtitkára elleni másodfokú, felfüggesztett szabadságvesztést kimondó ítéletet a vádhatóság - közölte a Fővárosi Főügyészség szóvivője.

Az ügyészi fellebbezés indokolása szerint a bíróság által kiszabott börtönbüntetések - a vádlottak elkövetéskor betöltött kormányzati, illetve állami vezetői beosztása miatt - nem bírnak kellő visszatartó erővel, ezért a szabadságvesztések végrehajtásának felfüggesztése egyik vádlott esetében sem indokolt.

Juhász Ferenc: abszurd döntés született
Teljesen abszurdnak tartom az ítéletet és nagyon sajnálom, hogy Magyarországon megszűnt a független bíróság - nyilatkozta lapunknak Juhász Ferenc. A pestisrácok.hu megkereste Helmeczy Lászlót, Juhász Ferenc védőjét aki elmondta, hogy véleménye szerint törvénysértő a döntés, hiszen a felmentés után példátlan, hogy az ügyben végül ilyen jogerős ítélet született. Az ügyvéd úgy fogalmazott, hogy harminc éves pályafutása alatt nem tapasztalt hasonlót. Juhász lapunknak hozzátette: természetesen élni kíván a fellebbezéssel és bízik abban, hogy újra igazságos döntés születik, ahogy az már első fokon is megtörtént.

Csütörtökön kihirdetett másodfokú, nem jogerős ítéletével felfüggesztett börtönre ítélte Juhász Ferenc volt szocialista honvédelmi minisztert és Fapál Lászlót, a tárca egykori közigazgatási államtitkárát egy 2006-os ingatlanüggyel kapcsolatos hűtlen kezelés miatt.

Juhász Ferencet két év, négy évre felfüggesztett szabadságvesztéssel és másfél millió forint pénzbüntetéssel sújtotta a másodfokú bíróság, a bűnsegédként elkövetett hűtlen kezelés miatt elmarasztalt Fapál Lászlót pedig egy év, két év tíz hónapra felfüggesztett szabadságvesztéssel, továbbá a vádlott ingatlanának 65 százalékos tulajdoni hányadára vagyonelkobzást rendelt el.

Szóbeli indoklásában a törvényszék azt emelte ki: a korábbi, elsőfokú felmentő ítélet tévesen értelmezte a honvédelmi minisztert terhelő vagyonkezelői jog tartalmát, amikor csak a honvédelmi miniszteri rendelet formális betartását kérte számon. Továbbá téves volt az elsőfokú ítélet abban a vonatkozásban is, hogy a rendelet lehetőségeinek kihasználása nem a vádlottaknak, hanem a jogszabályalkotónak róható fel.

A másodfokú bíróság megállapította: Juhász Ferenc honvédelmi miniszterként az államháztartásai törvény szerint felelős a kezelésébe tartozó vagyon rendeltetésszerű felhasználásáért.

A Pesti Központi Kerületi Bíróság 2014 februárjában kihirdetett elsőfokú, nem jogerős ítélete bűncselekmény hiányában mentette fel mindkét vádlottat. Akkor az elsőfokú bíróság szóbeli indoklásában úgy vélekedett: Fapál László lakáshoz jutása a jogszabályoknak megfelelően történt, a miniszternek joga volt elidegenítésre kijelölni a lakást, mivel azt vagyon- és lakásgazdálkodási érdekek támasztották alá. Fapál László szolgálati jogviszonya az államtitkári poszt betöltésekor is fennállt, így semmi nem zárta ki, hogy több évtizedes szolgálati jogviszonya alapján nyugállományú katonaként a lakást megvásárolhassa.