Észak-Korea;tárgyalások;

- Újra tárgyalóasztalhoz ül Phenjan és Szöul

Szöuli bejelentés szerint Észak- és Dél-Korea képviselői pénteken megállapodtak, hogy jövő héten újra tárgyalóasztalhoz ülnek Panmindzsonban, a két Koreát elválasztó demilitarizált övezet északi oldalán. A munkamegbeszélés célja, hogy előkészítsék a magasszintű párbeszéd felújítását, amelyről augusztusban állapodott meg Phenjan és Szöul. Az augusztusi megegyezés részeként múlt hónapban idős koreai rokonok találkozását is lehetővé tették.

Az ENSZ-közgyűlés emberi jogi bizottsága előző nap 112 igen, 19 nem szavazattal, 50 tartózkodással elítélte Észak-Koreát az emberi jogok "széleskörű, szisztematikus és komoly mérvű" megsértése miatt, támogatva a nyugalmazott ausztrál bíró, Michael Kirby vezette független vizsgálóbizottság ajánlását, hogy Phenjannak a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság előtt kellene felelni a tetteiért. A dokumentum szövegét európai uniós illetve japán diplomaták fogalmazták meg, kiemelve, hogy a jogsértések olyan szintűek és gyakoriságúak, hogy felvetik az emberiesség elleni bűncselekmény elkövetésének gyanúját.

A phenjani rezsim bűnlistáján kivégzések, kényszermunka, nők megerőszakolása és kényszerabortuszok egyaránt szerepelnek. A nem kötelező erejű határozat ezúttal túlment az általánosságokon és konkrét követelést támasztott a phenjani vezetéssel szemben, mondván, zárják be az évtizedek óta diplomáciai elszigeteltségben élő távol-keleti állam börtöntáborait, ahol becslések szerint 100 ezernél is több foglyot őriznek.

Phenjan szinte azonnal reagált is, éles hangú nyilatkozatban utasítva el a világszervezet bizottságának „beavatkozását” belügyeibe. Az észak-koreai állam ENSZ-nagykövete a határozatot a „világméretű politikai konfrontáció” termékének nevezte, s azzal vádolta az Egyesült Államokat és szövetségeseit, hogy „összeesküvést szítanak” országa ellen.

Malajziába érkezett tegnap Barack Obama, az amerikai elnök két év alatt másodszor látogat az ázsiai országba. Kuala Lumpurban rendkívüli biztonsági intézkedések közepette készültek a hétvégi kettős csúcstalálkozóra. Nyolc partnerország állam- és kormányfője, köztük Abe Sinzo japán miniszterelnök és Hszi Csin-ping kínai elnök vesz részt a Délkelet-ázsiai Országok Szövetsége, az ASEAN éves tanácskozásán, amelyet a 10. kelet-ázsiai csúcstalálkozó követ. Malajzia, az ASEAN 2015-ös elnökeként az idei csúcs házigazdája.