Az ENSZ-közgyűlés emberi jogi bizottsága előző nap 112 igen, 19 nem szavazattal, 50 tartózkodással elítélte Észak-Koreát az emberi jogok "széleskörű, szisztematikus és komoly mérvű" megsértése miatt, támogatva a nyugalmazott ausztrál bíró, Michael Kirby vezette független vizsgálóbizottság ajánlását, hogy Phenjannak a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság előtt kellene felelni a tetteiért. A dokumentum szövegét európai uniós illetve japán diplomaták fogalmazták meg, kiemelve, hogy a jogsértések olyan szintűek és gyakoriságúak, hogy felvetik az emberiesség elleni bűncselekmény elkövetésének gyanúját.
A phenjani rezsim bűnlistáján kivégzések, kényszermunka, nők megerőszakolása és kényszerabortuszok egyaránt szerepelnek. A nem kötelező erejű határozat ezúttal túlment az általánosságokon és konkrét követelést támasztott a phenjani vezetéssel szemben, mondván, zárják be az évtizedek óta diplomáciai elszigeteltségben élő távol-keleti állam börtöntáborait, ahol becslések szerint 100 ezernél is több foglyot őriznek.
Phenjan szinte azonnal reagált is, éles hangú nyilatkozatban utasítva el a világszervezet bizottságának „beavatkozását” belügyeibe. Az észak-koreai állam ENSZ-nagykövete a határozatot a „világméretű politikai konfrontáció” termékének nevezte, s azzal vádolta az Egyesült Államokat és szövetségeseit, hogy „összeesküvést szítanak” országa ellen.