földbérlet;Simicska Lajos;bérleti díj;állami földek;

2015-11-21 06:24:00

Fidesz-csapda gazdáknak

A héten elfogadott törvény alapján a földtulajdonosokat semmi sem korlátozza a bérleti díjak emelésében. Az MSZP adóztatással akadályozná meg a piac elszabadulását. A kormány lehetővé tenné a hosszú távú bérleti szerződések felmondását is.

A Fidesz-propaganda a helyben lakó gazdák érdekiről harsog, a parlamenti kormánytöbbség a héten mégis elfogadta Győrffy Balázs fideszes képviselő, agrárkamarai elnök javaslatát, hogy a 2013 után kötött haszonbérleti szerződéseket tulajdonosváltáskor 90 napon belül, egyébként pedig 3 évente felül lehessen vizsgálni. "Elfelejtettek" azonban felső határt szabni, tehát a jelenlegi hektáronként 50-70 ezer forintos bérleti díjakat a föld tulajdonosa korlátozás nélkül emelheti. Ezzel akár meg is szabadulhat a jelenlegi bérlőjétől, ha az nem képes, vagy nem hajlandó kifizetni az akár irreálisan magas bérleti díjat.

Az MSZP szerint az adószabályok módosításával meg lehetne akadályozni, hogy "elszálljanak" a földbérleti díjak, illetve a túlságosan alacsony bérleti díjak ellen is fel lehetne lépni.

Gőgös Zoltán, az MSZP elnökhelyettese elmondta, törvényjavaslatot nyújt be annak érdekében, hogy ha valaki hektáronként 55 ezer forint felett akar bérleti díjat szedni, az fizessen személyi jövedelemadót. Szerinte ez megakadályozná a bérleti díjak irreálisan magas emelését. A "másik oldalnak" Gőgös azt javasolja, hogy minden olyan földbérleti díjat, amely a jelenleg hatályos állami földbérleti díj, a aranykoronánként 1250 forint alatt van, terhelje nyereségadó. Megjegyezte, hogy van olyan cég, amely most aranykoronánként 580 forintért bérel állami földet. (Az átlagos szántó mintegy 20 aranykoronás.) A két összeg különbözetét - ha az Országgyűlés elfogadja az MSZP javaslatát - adóként kellene befizetni a költségvetésbe.

Évente átlagosan nagyjából 350 milliárd forintra rúghat összességében az földbérleti díjak összege, amely után a földtulajdonosnak adót sem kell fizetniük. Ebből azonban mintegy 240 milliárdot szedhetnek be olyanok, akiknek semmi köze a mezőgazdasághoz, s ezt a pénzt nem forgatják vissza az agráriumba - tudtuk meg Raskó György agrárközgazdásztól.

Győrffy Balázs fideszes képviselő, agrárkamarai elnök bérleti díjak felülvizsgálatát lehetővé tevő javaslatát az MSZP-s képviselő termelőellenesnek értékelte. Ha a kamara elnöke a termelőkkel szemben bérletidíj-emelést javasol, akkor elárulta az általa képviselteket és le kell mondania - közölte.

Az ellenzéki politikus a Népszavának elmondta, hogy egy szerdai nyíregyházi árverésen szerinte súlyos szabálytalanságok történt mert az egyik licitáló a családtagja helyett vett részt az árverésen, ráadásul többször is telefonált, holott a szabályok mindkettőt tiltják a mobiltelefon használatát. A terület jelenlegi bérlője óvást nyújtott be. A Gőgös szerint szabálytalanul licitáló ráadásul irreális áron, 60 millió forintért vitte el az elővásárlási joggal rendelkező állattartó elől a 40 hektáros területet.

A szocialista szakpolitikus megjegyezte, az Alföldön, ahol sok állami birtokon már lejárt, vagy hamarosan lejár a bérleti szerződés, jelentős az érdeklődés. Sok esetben úgy tűnik, "revans-licitről lehet szó, amikor a korábban a pályázaton vesztes fél addig veri fel az árat, amíg a jelenlegi bérlő feladja és nem él elővásárlási jogával. Gyakori a stróman gyanús licit is - említette lapunknak Gőgös Zoltán.

Lázár János, Miniszterelnökséget vezető miniszter a Kormányinfón közölte, a kormány hamarosan javaslatot terjeszt az Országgyűlés elé, hogy megnyissa a lehetőséget a földbérleti szerződések felülvizsgálata előtt. Ehhez újabb eszközök igénybevételéről döntött a kormány, ám ezekről csak a következő hetekben adnak majd tájékoztatást. Magyarán nem puszta pletyka volt amiről a gazdák beszéltek a liciteken, hogy Orbánék törvénnyel akarják felbontatni például a hosszú futamidejű haszonbérleti szerződéseket. Egy termelő megfogalmazása szerint az első Orbán kormány adta, a harmadik elveszi az 50 éves földbérleteket.

Gőgös Zoltán szerint azonban nem lesz könnyű ezt a visszamenőleges hatályú törvényt elfogadtatni az Országgyűlésben, mert ehhez kétharmados jogszabályt kellene módosítani. Az újabb "lex Simicska" is elbukhat.