Eiffel-torony;Mont Parnasse;Bastille negyed;Édith Piaf múzeum;

2015-11-23 06:38:00

Baljós árnyék Párizson

Családi fotó az Eiffel toronynál gépfegyveres katonákkal és rendőrökkel. Meghitt beszélgetés a Mont Parnasse kellemes kávézójában, golyóálló mellényben. Mindez néhány évvel ezelőtt még elképzelhetetlennek tűnt. Most viszont, ha egy turista Párizsba vagy Franciaországba készül óhatatlanul eszébe jutnak ilyen képtelen ötletek. Mi lesz a világ egyik legkedveltebb utazási célpontjával?

Az utazásnak talán a legfontosabb eleme a gondtalan élmény-vadászat. Párizs nem véletlenül az egyik szimbóluma a felszabadult pihenésnek. Itt elvegyülhet az idegen, belevetheti magát a multikulturális metropolisz sűrűjébe. Korosztálytól és a pénztárcától függetlenül mindenki talált benne felfedezni valót. Lehet, hogy ennek örökre vége? A párizsi merényleteket után a francia főváros szállodái és éttermei már jelentős visszaesést tapasztalnak. A biztonság természetesen mindenkinek a legfontosabb szempont az úti cél kiválasztásakor.

Lemondott foglalások?

Nem véletlen, hogy a terroristák kiemelt célpontjai azok a helyek, melyek esetében eddig fel sem merült a veszély. A francia főváros turizmusa felett azonban sötét felhők gyülekeznek. A merényletek hírére az elmúlt hétvégére a foglalások nyolcvan százalékát lemondták a francia főváros szállodáiban. "A következő hónapok is nehezek lesznek, ahogy az a januári merényletek után is történt. Épp hogy helyreállt minden októberre, a november és december pedig már nagyon jónak ígérkezett. De már ebben a hónapban legalább 50 százalékos bevételkiesést fogunk tapasztalni a szállodaiparban" – mondta a múlt héten Didier Le Calvet, az egyik legnagyobb presztízsű párizsi szálloda, a Le Bristol vezetője.

Ráadásul Európa-szerte biztonsági óvintézkedéseket vezettek be a péntek éjszakai párizsi merényletsorozat hatására. A Franciaországgal szomszédos Belgiumban és Olaszországban többek között fokozták a határellenőrzést, így már maga az utazás is eddig nem tapasztalt kényelmetlenségekkel járhat.

Párizs egyik legfőbb vonzereje, hogy szinte minden időszakban egyéni turisták hatalmas tömegei járkáltak szabadon, mindenféle biztonsági kockázat nélkül a városban. Ez ugyan már a januári merénylet után változott, de a visszaesés után nyárra ismét beindult a bakancsos turisták áradata. Ez a fajta otthonosság megnyilvánult az éttermek és szórakozó helyek telítettségében. Nemcsak a frekventált turista célpontok, hanem a város egyéb kulturális terei is állandóan telt házzal működtek.

Mi lesz az imázzsal?

A fokozott biztonsági rendszabályok, az állandósult rendőri és fegyveres jelenlét olyan bizonytalanság érzetet teremthet, amire senki nem vágyik egy gondtalan külföldi utazásnál. Ez pedig lerombolhatja a Párizsról eddig kialakult imázst. Így vélekedik Kiss Róbert Richárd turizmus-szakértő is. Mint lapunknak elmondta, ami az utóbbi napokban a francia fővárosban történt, nagyon súlyosan érinti majd a francia idegenforgalmat is. Ugyanakkor viszont - miközben a tengerentúli utazások csaknem 80 százalékát mondják le - ez nem jellemző a magyar turisták utazásaira. A szakember tapasztalatai azt mutatják, hogy a terrorfenyegetettség nem riasztja el a hazai üzleti utazókat. A magyar turisták még nem mondtak le a párizsi városlátogatásról a terrormerényletek sorozata után sem.

Európában a legtöbb utazó Párizst és Franciaországot választja Ebben lesz ugyan némi visszaesés, de a szakember szerint lényeges változást nem tapasztalnak majd. A karácsony és a szilveszter turisztikai csúcsszezonnak számít a francia fővárosban. Természetesen sok függ a következő időszak eseményeitől, például attól, sikerül-e fenntartaniuk a terroristáknak a félelem légkörét.

A terrorfenyegetettségben éppen a kiszámíthatatlanság a legfontosabb tényező. Bár a készenlét hatalmas, de sem a következő támadás helyszíne, sem időpontja nem jósolható meg előre. Olyan helyek kerültek fel a veszélylistára, melyeket eddig nem soroltak a frekventált turista központok közé, ahol sok a fiatal, a helyiek turistákkal vegyülnek, pörgős az éjszakai élet, de moderáltabbak az árak, mint a város puccosabb részein. Ilyen a 10. kerület, melynek fő ütőere a kávézókkal, éttermekkel, üzletekkel, kiállítóhelyekkel teli Fabourg Saint-Antoine. Igen népszerű a Bataclantól pár perc sétára lévő Rue Oberkampf is, ahol szintén számtalan bárban, bisztróban dübörög az élet. A kerületben található az Édith Piaf múzeum, a Cirque d’Hiver koncert- és rendezvényterem (számos kortárs divatshow helyszíne), valamint rengeteg piac.

Győzhet-e a félelem?

A francia kormány inkább a biztonsági szempontok szerint próbál döntéseket hozni, de ennek ellenére a teraszok a Szent Márton csatorna és a Bastille negyed környékén továbbra is tele vannak. A kávézóknak a francia televíziókban megkérdezett helyi, párizsi vendégei elmondták, hogy nem akarnak változtatni a szokásaikon a merényletek miatt sem, mert akkor a terroristák elérnék azt a céljukat, hogy az emberek féljenek, és megszűnne Párizs mindig mozgalmas társasági élete. Az azért sokat elárul a közhangulatról, hogy az emberek aggódnak, ha tömegközlekedési járművekre kell ülniük, és egyelőre szívesebben használják a saját gépkocsijaikat. Emiatt szinte állandósultak a dugók az amúgy is forgalmas városban.

A kérdés tehát adott: induljunk vagy várjunk? Esetleg válasszunk másik úticélt? Jelen helyzetben a döntés egyre nehezebb, hiszen a terroristák éppúgy fenyegetik a tengerpartokat, a repülőtereket, pályaudvarokat, mint a nagy tömeget mozgató rendezvényeket és legnézettebb látványosságokat.