A kedves vezető figyelme valóban mindenre kiterjed. Azok után, hogy kedvenc rádiójának adott pénteki interjújában megismertetett bennünket a "csoda blabla" kifejezéssel - amivel az illegális bevándorlás közös európai megoldásának gondolatát jellemezte -, most fogalmi zavarokat igyekszik elhárítani. A Politico című politikai hírportálnak adott terjedelmes interjúban ugyanis válaszolt arra a kérdésre is, hogy populistának tartja-e önmagát. "Az vagyok" - mondta, de meg is magyarázta. "Populistának lenni azt jelenti, hogy az embereket próbálod szolgálni. Ez pozitív."
Ha így van, aligha vitatható. Még az sem, hogy szerinte az a probléma, senki sem érti e szó jelentését. S valóban, az idegen szavak szótára szerint a populista az, aki "annak az irányzatnak a híve, mely a politikai elittel szemben az átlagember érdekeit tartja szem előtt".
Ám ha jobban belegondolunk, azért van egy kis logikai bukfenc Orbán Viktor okfejtésében. Meglehet, ő tényleg elhiszi magának, hogy az embereket próbálja szolgálni. Meglehet, erre is törekszik. A valóságban azonban igyekezete már erős gellert kap. Marad belőle az autokrácia (amikor a politikai hatalom egyetlen személy, vagy személyek kis zárt csoportja kezében összpontosul), valamint az, hogy majd ő megmondja a népének, mi a jó neki, továbbá az emberek teljes hülyének nézése.
A legújabb interjú is ezt a gondolkodást tükrözi. Súlyosbítva azzal, hogy - nemzetközi közönségnek címezve - már nem pusztán a hazai érdeklődőket veszi célba a félrevezető megállapításokkal. Hogy csak a legpregnánsabbat említsük: szerinte tény az, hogy az összes terrorista alapvetően migráns, a kérdés csak az, mikor emigráltak az Európai Unió területére. Ami persze abból a szempontból ugyancsak vitathatatlan, hogy szinte az egész világ bevándorlókból áll. Amerika is, meg Európa is, mondhatnánk, ez egy végeérhetetlen folyamat. Ám Orbán aktuálpolitikát csinál belőle. Azt igyekszik igazolni, miért kerítette be Magyarország déli határait és miért elhibázott a többi európai ország politikája. Aztán persze elérkezik kedvenc témájához, hogyan kellene átalakítani a közös kontinenst, lehetőleg az ő elképzelései szerint. "Mi meg akarjuk menteni Schengent és a szabadságjogokat, beleértve a szabad mozgás jogát" – magyarázza a külső határok védelmének erősítését, amiben persze megint igaza lehet, csak közben nem lehet úgy tenni, mintha rajta kívül mindenki idióta lenne és rosszat akarna. Saját államának is, de legfőképpen a magyaroknak.
A magyar miniszterelnök még azt is kétségesnek tartja, hogy tíz év múlva lesz még unió. Vagy nem veszi észre, vagy éppen direkt tesz azért, hogy ne legyen. Ám ezzel biztosan nem szolgálja az embereket. Ergo: populizmusa aligha pozitív.