Anilogue Nemzetközi Animációs Filmfesztivál;Charlie Kaufman;Anomalisa;Szlovák Intézet;Edgar Allan Poe és a Halál találkozása;

2015-11-24 06:47:00

Oscar-díjas nyitja a sort

A John Malkovich menet írója, Charlie Kaufman első animációja, a Velencében fődíjat nyert Anomalisa is látható lesz a november 25-én kezdődő 13. Anilogue Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon, ahol a világ legfrissebb 16 egész estés filmje szerepel a programban. A november 29-én záruló eseményen hat egész estés és 30 rövidfilm versenyez a díjért. A díjnyertes alkotásokat is felsorakoztató válogatást az Uránia, a Puskin, az Art+ Cinema és a Szlovák Intézet vetíti.

Egy sor pazar meglepetést ígér az idei, 13. Anilogue Nemzetközi Animációs Filmfesztivál: az Urániában rögtön a november 25-i nyitóesten látható A próféta című alkotás, amelyet a nemzetközi animáció legnevesebb mesterei - többek között Tom Moore, Roger Allers és Bill Plympton - készítettek. A kilenc epizódból álló játékfilm munkálatait az Oscar-díjas Roger Allers, Az oroszlánkirály rendezője vezette, a történet Kahlil Gibran rengeteg nyelvre lefordított klasszikusa alapján kel életre a vásznon.

A történetben egy kislány és egy fogoly találkozik, s valószínűtlen barátság alakul ki kettőjük között. Ugyancsak meglepetés lesz a zárófilm is: november 28-án a John Malkovich menet írója, Charlie Kaufman mutatkozik be a hazai nézőknek élete első animációjával, amelyet a műfaj kreatív ismerője, Duke Johnson segített megvalósítani. Az Animalisa című filmről azt tartják, gyönyörű, gyengéd és abszurd a humora. Nemrégiben a Velencei Nemzetközti Filmfesztiválon nyerte el a fődíjat.

A különböző válogatásokban összesen 16 egész estés játékfilm látható majd, közülük hat versenyez a díjért. A díjat odaítélő nemzetközi grémiumban részt vesz Peter Budinsky, Or Flescher és Temple Réka. A versenybe válogatott harminc rövidfilmet 1000 jelentkező közül választották ki, a mezőnyben a Limbo Limbo Travel című film képviseli magyar animációt, rendezője Kreif Zsuzsanna és Zétényi Borcsa. A rövidfilmek legjobbjának díjáról az M. Tóth Géza, Bjoern Bartholdy és (a fesztiválon látható Rendkívüli mesék rendezője) Stephen Roelants részvételével dolgozó zsűri dönt majd. A legfrissebb rövidfilmtermés legjavából válogató versenymezőny darabjai 16 ország színeiben szórakoztatják a magyar nézőket.

A fődíjért versengő egész estések között van a francia Simon Rouby filmje, az Adama, amely egy nyugat-afrikai kisfiú bátor vállalkozásáról szól. Christian Desmares és Franck Ekinci párhuzamos világtörténetet mesél V. Napóleon koráról az "April és az ál-világban". Dokumentum-drámával versenyez a román Anca Damian, aki Varázshegy címmel egy életrajzi történetet mesél. A japán Keiichi Hara érdekes és szokatlanul szabad szellemű női portrét állít a néző elé Hokusai kisasszony című rendezésében.

Fantomfiú a címe a francia Alain Gagnol, Jean-Loup Felicioli versenydarabjának, amelynek címszereplője ki tud lépni önmagából, s ez megváltoztatja a sebesült nyomozó sorsát a kórházban. Dél-Koreából érkezett A szatellitlány és a tehén, amelyben Hyung-yun Chang rendező a Föld megfigyelésére fellőtt kis égitest elképesztő tulajdonsága, az emberi szív iránti érdeklődése köré fűzi a mesét.

Idén nem csak új vetítési helyszínekkel bővül az Anilogue, hanem új tartalmakkal is, a szervezők ígérete szerint minden eddiginél gazdagabb választékkal lép elő. Lesz japán, litván és világpanoráma szekció, a legfiatalabb francia rendezőnemzedék alkotásait mutatja be a Franciaországból érkezett vizsgafilm válogatás. Friss darabokat mutat be a Visegrad Rallye, viszont a Cartoon D’or válogatásából a magyar közönség megismerheti az idei év európai animációs nagydíj várományosait. Érkeztek díjnyertes munkák Svájcból, a Fantoche fesztiválról, valamint Lengyelországból az O!PLA közönség-kedvencei. Az új utak keresésében mutat be különleges válogatást a Vision szekció. Ezekben a munkákban az alkotók az animációt vegyítik más művészeti ágakkal.

Idén az Anilogue középpontjában Szlovákia áll, a Szlovák Intézetben rendezett ingyenes vetítéseken ismerhetik meg a nézők északi szomszédaink animációs művészetét. Új színfoltnak ígérkezik az Animált Éj program az Urániában, melyben 300 percnyi lenyűgöző és egyben rettenetesen félelmetes alkotás lesz látható. A gyerekeket szombaton reggel ingyenes animációs workshop várja az Urániában, ezután következik a Gryllus Vilmos-koncert. A fesztivál idején lesz nemzetközi kerekasztal-beszélgetés is, amely az interaktív animáció legújabb útjairól számol be.

A versenyen kívül látható filmek között nem egy izgalmas újdonságot talál a műfaj kedvelője. Ilyen az újabb premierfilm Mamoru Hosodától, aki az elmúlt tíz év során vált Japán egyik legnagyobb sztárrendezőjévé. Az idő fölött járó lány, a Nyári háborúk és a Farkasgyermekek után most legújabb filmjével jelentkezik az Anilogue-n: A fiú és a szörnyeteg a legszebb mágikus realista animék közé tartozik. (A Mozinet forgalmazásában január közepétől látható majd a mozikban is.) Szintén Japánból érkezett az Amikor Marnie ott volt című film, Csehországból pedig A kis hableány modern változata, A halbolt hercegnője. Spanyol flamenco táncosnő a főszereplője a Megszállva című filmnek, a szlovák A véres asszony című mozidarab pedig Báthory Erzsébet hátborzongató tetteiről szóló legendákból merít.

A hírek szerint alkotója, Viktor Kubal a szlovák animáció egyik alapművét készítette el, melyben a horrorisztikus elemek és a parodisztikus megoldások különlegesen ötvöződnek minimalista stílusban. A huszadik századot átfogó szerelmi históriaként indul, majd történelmi drámává tágul a Kövek a zsebemben című amerikai-lett film. Az osztrák-amerikai Az éden széle kilenc élettörténetet mesél el. A Rendkívüli mesékben a zsűri tagjaként jelen lévő Stephen Roelants rendező Edgar Allan Poe és a Halál találkozását mondja el.