Argentína;Cristina Fernández Kirchner;Kirchner-korszak;Cambiemos pártszövetség;

Nem járt sikerrel a Mauricio Macri ellen indított lejárató kampány FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/MARIO TAMA

- Jobbra át Argentínában

Tizenkét év után lezárul a Kirchner-korszak Argentínában. Mauricio Macri, a középjobb Cambiemos (Változzunk) pártszövetség vezetője lesz a dél-amerikai ország új elnöke. Macri a voksok 51,4 százalékát szerezte meg, míg a hivatalos peronista jelölt, Daniel Scioli 48,6 százalékot ért el a második fordulóban. Az új államfőnek nem lesz könnyű dolga, a törvényhozásban a távozó elnök , Cristina Fernández Kirchner hívei vannak többségben.

Táncolt a pódiumon hétfőre virradóra a győztes, Mauricio Macri, Buenos Aires népszerű polgármestere, s hívei dudálva vonultak végig autóikkal a főváros utcáin, de az ünneplés mégis visszafogott maradt. A konzervatív jelölt az igazi meglepetést október 25-én okozta, amikor sikerült második fordulót kikényszerítenie, ez még nem fordult elő Argentína történetében. Akkor Macri 34 százalékkal második lett, Scioli pedig 37 százalékkal az élen végzett, de ez kevés volt a síma győzelemhez. Noha az első forduló után nagy volt a nyugtalanság, órákig visszatartották az eredményeket, a második fordulóban magas, 79 százalékos volt a részvétel, viszonylag zökkenőmentesen zajlott, mintha már mindenki beletörődött volna, hogy elkerülhetetlen a fordulat.

Cristina Fernández, a peronista hívek körében még mindig nagy támogatást élvező elnökasszony harmadszor már nem indulhatott újra, pedig meglehet, neki sikerült volna ismét győznie. Kijelölt utóda, Daniel Scioli, Buenos Aires tartomány főkormányzója nem igazán karizmatikus politikus, nem igazán került közel a párt bázisához. Vereségéhez a szakértők szerint hozzájárulhatott, hogy a két forduló közötti kampányban riogatta választókat, mondván, a jobboldali ellenzéki jelölt győzelme nyomán elveszíthetik az elmúlt 12 évben kapott támogatásokat, szociális juttatásokat.

A lelkesítés túl kevés volt, a megfélemlítő kampány nem járt sikerrel. Az üzleti élet egyértelműen a változást pártolja, abban bízva, az elzárkózás időszaka után Argentína visszatér a szabadpiaci modellhez. Az egykor virágzó gazdaság négy éve stagnál, 25 százalék feletti az infláció, a lakosság 21 százaléka szegény, kiürültek a jegybank tartalékai. Argentínának újra együtt kellene működnie a nemzetközi hitelezőkkel.

„Hajrá Argentína!” – mondta Macri a győzelmét bejelentő beszédében, azt ígérve, mindenkivel együtt építi majd az országot, s nem lesz elszámoltatás, nem lesz bosszúállás. A vártnál szorosabb lett a végeredmény, s megválasztott elnök pontosan tudatában van annak, hogy az ország gyakorlatilag kettészakadt. A 32 millió választásra jogosult közül 12-12 millióan szavaztak a két elnökjelöltre, 700 ezer szavazatnyi különbség döntötte el a versenyt. A fővárosban volt legnagyobb arányú Macri győzelme. Az új államfőnek peronista többségű képviselőházzal és szenátussal kell együtt dolgoznia, párbeszédre lesz szükség, ha meg akarja valósítani terveit. Argentína megválasztott elnöke a tervek szerint december 10-én költözik be a Casa Rosadába, a Buenos Aires-i elnöki palotába.

Milliomos az új államfő

Mauricio Macri 56 éves, Argentína egyik leggazdagabb családjából származik, olasz bevándorló építési vállalkozó fia, sokáig az aranyifjak elkényeztetett életét élte. 1991-ben elrabolták, 12 napig fogvatartották, s milliós váltságdíjat követeltek érte. Az Argentin Katolikus Egyetemen végzett, dolgozott a Citibanknál, s a családi vállalkozásnál, a Macri-csoportnál, ő maga is milliomos. 1995-től 2008-ig ő volt a Boca Juniors futballklub tulajdonosa, ezen a poszton alapozta meg politikai karrierjét. 2005-től a fővárosi közgyűlésben lett képviselő, 2007-ben polgármesterré választották. A szintén tehetős családból származó Sciolival régi jó barátok, Scioli elmondta, ott volt, amikor Macri az emberrablók fogságából kiszabadult, Macri részt vett az esküvőjén.



 A Süddeutsche Zeitung című liberális német lap a Jobbikról közölt elemzést hétfői számában.