Azt nem lehet mondani, hogy a kormányfő nem következetes, hogy nem ragaszkodik saját politikai rögeszméihez. A menekültkérdést, ha nem tette is zárójelbe, de tág összefüggésrendszerbe emelte a párizsi vérengzések után: mit és hogyan kezd a világ az Iszlám Állammal. A menekültkérdésre még adhatott látszólag érvényes nemzetállami választ a kerítésekkel, de az ezt követő hisztérikus európai nemzetállami láz hirtelen le fog csillapodni a testetlen Iszlám Állam általános fenyegetésének árnyékában, amely kupacba kell terelje a nyájat.
Ennek fényében végképp értelmezhetetlen Orbán Viktor megismételt kijelentése, hogy Európa "gazdag, de gyenge", vagy az: nem szeretne a németektől függni és az Oroszországgal való kapcsolatát is ennek a kiegyensúlyozására használja fel. Ami csak szószátyárkodás, még akkor sem lenne értelme, ha Magyarország európai nagyhatalom, Orbán pedig e közösség meghatározó személyisége volna, s ha a német-orosz kapcsolatok lényege nem olyan lenne, amilyen. Az is zavaros, mit ért a kormányfő azon, hogy olyan Uniót szeretne, ahol a hatalmi egyensúly a nemzetállamok felé billen, mert ő az Európai Egyesült Államok gondolatát elutasítja. Hiszen a következő mondatában éppen annak a nemzetállami Uniónak a tohonyaságát bírálja, amelynek 28 vezetője, többek között a nemzetállami vétójog miatt meglehetősen tohonya. Orbán persze ideológiai rögeszméjébe csomagol minden zagyvaságot, csak hogy a végén kijátszhassa a "hátborzongató" adu ászt: "az ámokfutást rendező politikai korrektség destabilizálja Európát, amelynek nyomán nyitott kérdés, hogy lesz-e tíz év múlva Európai Unió".
Úgy gondoljuk, Európa tényleg inkább lesz, mint van, de hogy ne legyen, azért kevesen tesznek annyit, mint éppen ő. A büszke populista, aki az embereket akarja szolgálni, úgy hogy országában a parlamentáris demokráciát felcserélte a populista közvetlen képviseletért, a "nemzeti konzultáció" tekintélyelvű rendszeréért.
Henry Kissinger mondta Helmut Schmidt volt német kancellár temetésén: a politikát mindig lelkiismereti kérdésként, erkölcsi célok megvalósításáért végzett pragmatikus cselekvésként fogta fel. Orbán Viktor pragmatikusan dolgozik tekintélyelvű rögeszméi valóra váltásán.
Isten óvja tőle Európát!