terrorizmus;terroristák;párizsi merényletek;Salah Abdeslam;

2015-11-25 06:31:00

Európa harca a terrorizmussal

Tovább keresik a párizsi véres terrormerénylet kitervelésében, finanszírozásában és végrehajtásában érintett személyeket az európai hatóságok. Salah Abdeslamot egyelőre nem sikerült elfogni, de hat terrorgyanús személy bukott le Ciprusban.

Tegnap sem nyitottak még ki a brüsszeli iskolák, de a belga főváros élete részlegesen visszatért a megszokott kerékvágásba. A terrorkészültség azonban hatályban maradt. A menekülésben lévő belga állampolgárságú Salah Abdeslam, a párizsi merénylet egyik főszereplőjének holléte továbbra is ismeretlen. A francia hatóságok tegnap megkezdték Jawad Bendaoud kihallgatását, aki azzal vádolnak, hogy ő biztosította a lakást Sain-Denisben a november 13-i terrormerényletek kitervelői számára.

Ugyancsak tegnap hat, terrorizmussal gyanúsított francia állampolgárt adtak ki a ciprusi hatóságok, közölte az AFP. A francia hírügynökség információi szerint a hat férfit a ciprusi Larnaca repülőterén fogták el szombaton este, ahová egy svájci járattal érkeztek. A feltételezett terroristák életkora 25 és 35 év között van. Bázelből repültek a ciprusi városba. Jonas Nicolaou ciprusi igazságügyi miniszter azt nyilatkozta, információik szerint nem szándékoztak az országban maradni. A hírügynökség úgy tudja, Szíriába szerettek volna menni.

Az Interpol értesítette a ciprusi hatóságokat, hogy a hat férfi közül három szoros kapcsolatot tartott fenn terrorszervezetekkel, a másik három kapcsán egyelőre a gyanú merült fel, tájékoztatta a médiát a ciprusi miniszter. Az AFP úgy tudja, mind a hat személy ismert a francia hatóságok számára, ugyanazon iszlamista szervezet tagjai voltak. Előzetes híradások szerint a kiadatásnak tegnap este Svájcban kellett megtörténnie.

Brüsszel él és élni akar

Nem könnyű higgadtnak maradni a terrorfenyegetés közegében, de pánikba sem érdemes esni. Brüsszelben élvén át az elmúlt napokat némi megütközéssel olvastam a magyar médiában az olyan tudósításokat, hogy „Brüsszelben megállt az élet”, „a brüsszeliek a lakásukba zárva rettegnek”, „már a vonatok sem indulnak el Brüsszelből”. A valóság ezzel szemben az, hogy a metró kivételével a tömegközlekedés üzemel, hétfőn a napsütést kihasználva sokan sétálni indultak, s az európai intézmények az immár egy éve tartó „sárga riasztás” jegyében zavartalanul működnek. A vonatok egy része pedig azért nem indult el Vallóniába, mert az ottani vasutas szakszervezetek előre meghirdetett sztrájkot tartottak. Számomra ez a sztrájk jelzi legjobban a belga társadalom élni akarását: a terrorfenyegetés sem felejteti el a szociális feszültséget, a napi problémákat.

A terroristák alapvető célja a félelem állandósítása, a demokratikus társadalom megbénítása. Ezért, miközben természetesen tiszteletben tartják a szigorú biztonsági előírásokat, azokat betartva sokan az utcai jelenlétükkel is jelezni akarják, hogy nem engedik a terroristáknak megbénítani a város és a maguk életét. A vasárnapi óriási razziában letartóztatott tizenhat ember közül egy nap alatt tizenötöt elengedtek, az újabb öt őrizetbe vett közül egy ember ellen akarnak vádat emelni., Fegyvert, robbanószert nem találtak egyetlen helyen sem. Most úgy tűnik, hogy a példátlanul széleskörű akció fő célja annak a Salah Abdeslamnak az elfogása, aki egyike volt a párizsi merénylőknek, de utolsó pillanatban visszariadt az öngyilkosságtól.

( Hegyi Gyula- Brüsszel)