Törökország;orosz vadászgép;

2015-11-24 21:02:00

Moszkva: lesznek következményei a vadászgép lelövésének

Moszkva nem tesz katonai válaszlépést Törökországgal szemben az orosz harci repülőgép lelövése miatt, de figyelmezteti Ankarát, hogy az esetnek "elkerülhetetlen következményei" lesznek - írja az orosz elnöki szóvivő bejelentése alapján a Hírado.hu.  

Dmitrij Peszkov hangsúlyozta, hogy az incidens nincs hatással az orosz légierő szíriai tevékenységére, a hadműveletek folytatódnak. Elmondta azt is, hogy a Kremlnek nincsenek hivatalos információi a lelőtt gép pilótáinak sorsáról. Jelen esetben csak a védelmi minisztérium tud megbízható információkkal szolgálni - tette hozzá. A Kreml a NATO brüsszeli rendkívüli tanácskozásának eredményeit várja, ezen belül is a török oldal provokatív és elfogadhatatlan lépésének értékelését. 

Egyelőre homályosak a körülmények
Még nem tisztázott, hogy török harci repülőgépek, vagy a földi légvédelem lőtte le az orosz légierő SZU-24-es vadászbombázóját. A hírek nagyon ellentmondásosak, a hírforrások még abban sem egységesek, hogy a gép a földnek csapódott, vagy hegynek ütközött.

Török állami források szerint a lelőtt orosz gép megsértette a török légteret, és a török légierő - mielőtt a gépet lelőtték volna - öt percen belül tízszer figyelmeztette erre az "ellenséges" gép legénységét, távozásra szólítva fel az orosz gépet. Oroszország szerint ugyanakkor a gép nem sértette meg a török légteret, végig szíriai terület felett volt.

Obama és Hollande óvott a konfliktus eszkalálódásától

Az amerikai elnök és francia kollégája közösen tartott sajtóértekelzletet Washingtonban. Barack Obama kijelentette, hogy Törökországnak joga van megvédenie légterét. Rámutatott, hogy Oroszországot szívesen látná az Iszlám Állam dzsihadista szervezet legyőzése érdekében létrehozott nemzetközi koalícióban, de szavai szerint ez mindaddig kihívást jelent, amíg Moszkva a mérsékelt szíriai felkelőkre összpontosítja a figyelmét az IÁ helyett. Francois Hollande hangsúlyozta, hogy a legfőbb cél az IÁ elleni harc, amelyben a katonai fellépését fokozó Franciaországhoz és az Egyesült Államokhoz hasonlóan Oroszországnak és Törökországnak részt kell vállalnia.

A piacot nem rázta meg nagyon az incidens

Az orosz és a török szuverén befektetési termékek piacát nem rengette meg a vadászgép lelövése. A Markit Financial Information Services londoni piaci adatszolgáltató cég kedd esti kimutatása szerint a nap folyamán az orosz szuverén törlesztésleállási kockázat piaci biztosítási cseretranzakcióinak (credit default swaps, CDS) árazása 10 bázisponttal megugrott ugyan, ám ezzel együtt is kevesebb mint a fele az ukrajnai válság kiéleződése idején mért, 600 bázispont - tízmillió dollár névértékű orosz kötvényre számítva 600 ezer dollár - feletti csúcsoknak. A Markit adatai szerint az irányadó ötéves futamú orosz devizakötvény-állomány CDS-középárfolyama a keddi londoni kereskedés késői szakaszában 300 bázispont alatt járt.