A világsajtó központi témája a párizsi terrorista merénylet. Talán túlzás azt állítani, hogy az Iszlám Állam által kezdeményezett provokatív embertelen akciók már a harmadik világháború kezdetét jelentik, de tény, ezek a világot felháborító és az egymással eleddig farkasszemet néző feleket átmenetileg összehozó véres események új frontokat nyitnak. Átrajzolódnak a választó vonalak, tompítva a nagy tradicionális nemzetközi antagonizmusokat, hogy újakkal bonyolítsák a helyzetet. Mindkét korábbi világégés első felvonása helyi háború volt: Szerbia – az Osztrák-Magyar Monarchia, majd a hitleri Németország és Lengyelország háborúja.
Ezek mögött azonban felsorakoztak a világpiacok és energiaforrások megtartásáért/megszerzéséért küzdő nagyhatalmak amelyek előre megírt forgatókönyv alapján egymás leszámolására készültek. Az Iszlám Állam nem képez olyan erőt, hogy a siker reményében felvegye a harcot a NATO-val , USA-val, Oroszországgal, Kinával. Ezért választotta a terror eszközét, mert bújtatott módszereivel reméli felmorzsolni ellenfeleit. Nem kultúrharcról van szó, hanem egy – az iszlám mögé rejtőzködő - fanatikus csoportosulás hatalmi törekvéseiről. Meggyőződésük szerint Allah akaratából. Az Iszlám Állam előbb-utóbb belerokkan a technikai túlerővel szemben folytatott „furcsa háborúba”. A rasszizmusnak egy újszerű változata a menekültek és a terroristák azonosítása.
Nem tekintem azonban a fajelmélet/idegengyűlölet megjelenési formájának, ha a - bevándorlást megelőzendő - a kérdés helyi megoldásait keressük. Nevezetesen azt, hogy Európa elárasztása helyett hazájukban és a szomszédos, viszonylag békés térségeiben helyeznék el a menekülteket, természetesen Nyugat hathatós pénzügyi és technikai támogatása mellett. Kézközelben kell tartózkodniuk a katonaviselt, fiatal férfiaknak, hogy egy szabadságharc kibontakozásakor mobilizálhatók legyenek. A migránsok ügye általános, nemzetközi, humanitárius kérdés, melynek megnyugtató rendezésében minden progresszív erőnek részt kell vennie. Az Iszlám Államnak nem sok kapaszkodója marad, ha ezt a válságot sikerül emberi mértékkel nyugvópontra vinni.