MSZP;kongresszus;alapszabály;előválasztás;

2015-11-27 06:03:00

Csendre intik a bírálókat

Fizetésemelést követel, a földkérdéssel, a fenntartható rezsicsökkentéssel, szociális ügyekkel, a főváros jövőjével foglalkozik az MSZP szombati kongresszusa. Módosítják a párt alapszabályát, így lehetővé válik, hogy az egyes körzetekben előválasztást tartsanak. Tisztújítás ezúttal nem lesz, a tervek szerint a jelenlegi vezetés jövő május végéig, június elejéig a helyén marad, a párt székhelye viszont megváltozik, a hivatalos leveleket az MSZP erzsébetvárosi irodájába kell címezni.

Hiába temették a szocialista pártot, az létezik és az idei valóban a visszatérés éve volt. Szocialista körben legalábbis erre figyelmeztetik a kétkedőket. A szombati kongresszusra készülve többen elmondják, a párt végre a társadalmat foglalkoztató legfontosabb kérdésekkel foglalkozik, amit a választók értékelni fognak. Egy tegnapi háttérbeszélgetésen elhangzott, miután csak az MSZP maradt a "porondon", ha nem saját magukkal, hanem a valósággal foglalkoznak, ők jelentik majd 2018-ban a Fidesszel szembeni alternatívát. Ha viszont néhányan továbbra is a nyilvánosság előtt bírálják a pártot, megkérdőjelezik a vezetés alkalmasságát, nem győzhetnek.

Ahhoz, hogy megnyerjék a választást, a vezetés szerint nyitott pártra van szükség. A szombati kongresszuson ennek jegyében kerül terítékre a fizetésemelés, aminek követelése jelenleg az egyik legfontosabb a szocialisták számára, amitől népszerűség-növekedést várnak. Emellett külön szekcióban vitatják meg a földkérdést, a magyarok szociális helyzetét, azt, hogyan lehet a rezsicsökkentést hosszú távon fenntartani. Keresik a társadalmi részvétel lehetőségét és a főváros jövőjével is foglalkoznak.

Módosítják az alapszabályt, amelynek bevezetőjében újrafogalmazzák az értékeiket és lehetővé teszik, hogy a választmányba a 106 egyéni választókerület is delegálhasson tagokat. Ugyancsak az alapszabályban lehetővé teszik az előválasztást, ami azonban a jelöltek kiválasztásának nem egyedüli eszköze. Ez azt jelenti, hogy a választókerületekben nem csak szocialista jelöltet támogatnak majd, ugyanakkor ha helyben az MSZP tagja győzhet, mögé sorakozik fel a párt. Forrásaink szerint több választókerületben tiltakoztak a terv ellen, ezért kellett lehetségessé, de nem kötelezővé tenni az előválasztást. Azzal viszont sokan egyetértenek, hogy a baloldal jövendő miniszterelnök-jelöltjét ilyen módon válasszák ki, bár néhányan tartanak attól, hogy a 2018-as előválasztást Gyurcsány Ferenc "meghekkelheti".

Arról eltérnek a vélemények, hogyan fogadta a tagság Kovács László kijelentését, miszerint, ha nem lesz világos stratégiája a pártnak, 2018-ban akár ki is eshetnek a parlamentből. Mit gondolnak Hiller Istvánról, aki közölte, utálja a kerítést, "csak már mondjon valaki ennél jobbat". Vannak, akik szerint igaza van a két korábbi pártelnöknek, mások arra figyelmeztetik őket, csak jövőre lesz tisztújítás, még nem kell "helyezkedni".

Az MSZP működő szervezeteiben állítólag nincs apátia, bár annak nem örülnek, hogy eladják a párt Jókai utcai székházát és néhány más ingatlantól is megválik a párt. Azt tegnap Budai Bernadett, a szocialisták szóvivője megerősítette, hogy mivel árulják a székházat, a hivatalos székhelyük a jövőben az Erzsébet körúti MSZP-iroda lesz. A Jókai utcai ingatlant még nem sikerült eladni, de mert a párt székhelye az alapszabályban is szerepel, és legközelebb csak jövő május végén, június elején gyűlnek össze a küldöttek, a változást most kell megszavazni.

A munkakongresszust a Villányi úti konferenciaközpontban tartják, azon mintegy 330 küldött vesz részt. A tisztújítás jövő márciusban kezdődik, az alapszabály értelmében kilencven nap alatt kell a helyi, majd ezt követően az országos vezetést megválasztani. A jövőben derül ki, hogy kinek, milyen ambíciói vannak. Hiller már nyilvánvalóvá tette, szívesen lenne a választmány elnöke és Tóbiás József is bejelentette, újraindul az elnöki posztért.