FOTÓ: Vajda József
- Minimálbér, fizetésemelés - az MSZP slágertémáiról nem lesz szó a kongresszuson?
- Minden olyan ügyről beszélni fogunk, amit az orbáni propagandagépezet az elmúlt időszakban a menekülthisztériával igyekezett betakarni. Ezek azok az ügyek, amelyek az ország jelenét, jövőjét befolyásolják. A fizetésemelés nem véletlenül került a politikánk középpontjába. Magyarország talán legnagyobb baja, hogy az embereket indokolatlanul alulfizetik. Ebben csakúgy, mint a föld, illetve a fenntartható rezsicsökkentés ügyében szót emelünk. Most is el fogjuk mondani, hogy az ország jóval alacsonyabb áron szerzi be a gázt, mint ahogyan azt a lakosságnak tovább adják, ezzel valakik nagyon jól járnak. Az is tarthatatlan, hogy több tízezer idős embernek ötvenezer forintnál alacsonyabb nyugdíjból kell megélnie. Mi azt követeljük, hogy a minimálnyugdíjat legalább ötvenezer forintra emeljék.
- Milyen hatása lehet a követeléseknek? Hisznek abban, hogy a kormány bármelyiket teljesíti, vagy hogy ezekkel sikerül szimpatizánsokat szerezni?
- Az embereket az általunk felvetett ügyek érdeklik. Kérdezzenek meg bárkit, mi a fontosabb számára, a bére vagy a menekültügy, az előbbit fogja választani. Annál is inkább, mert Magyarországon nincsenek migránsok. Senkit nem fogadunk be, akik jöttek, azokat régen elvitték az osztrák határra és megmutatták, merre kell tovább menni. A magyarok viszont nagyon nehezen boldogulnak, ezért hoznak majd számunkra sikert ezek a témák. Azt reméljük, hogy a követeléseink erősítik a szocialista párt Fidesszel szembeni, demokratikus baloldali karakterét. Ez nem titok.
- A választók valóban tudják, mit akar a párt? Korábban csak nehezen jutottak el hozzájuk a szocialisták üzenetei.
- Egyre többen figyelnek ránk. Elpanaszolják, hogy a gyerekeik, unokáik elmentek az országból, mert a fizetésükből nem tudtak megélni. Ahogy ők sem, hiszen legtöbbjüknek évek óta nem emelkedett a bére. A legtöbb szakember az uniós átlag hatodát, tizedét keresi. A falvakban elmondják, hogy ha a földet fideszes ügyvédek, üzletemberek elviszik, akkor a megélhetésüket teszik lehetetlenné. Ma ez történik. Nagyvárosi polgármesterként tudom, hogy az embereket ezek a kérdések foglalkoztatják. Szeged az országos átlagnál gazdagabb, mégis megjelent a dolgozói szegénység. Akár az országban máshol, már nálunk sem csak a munkanélküliek élnek nehezen. Látom, hány család nem tudja körülülni a vasárnapi asztalt, mert sokan elmentek. Az idősek közül Szegeden is sokan tanulnak internetezni, hogy skype-n, Facebookon tudják a gyermekeikkel, unokáikkal a kapcsolatot tartani. Viszonylag jó helyzetben lévő nagyváros polgármestereként sem egyszerű feladat azt a több százmillió forintot pótolni, amit a kormány a legrászorultabb szegediektől elvett, a kistelepüléseken viszont ezt nem tudják megoldani, hiszen nincs saját adóbevételük. És látjuk a statisztikákat, amelyekből kiderül, hogy az unió 28 tagállama közül nálunk a legnagyobb az adóteher, illetve a járulékelvonás a minimálbéren, ami tűrhetetlen, igazságtalan. A szegénység is Magyarországon a legnagyobb. Ezért kell ezekkel az ügyekkel foglalkoznunk. Ez nem jelenti azt, hogy a demokrácia és a jogállam helyreállításának igénye, követelése a jövőben háttérbe szorul, mert a biztonsághoz nem csak pénzre van szükség.
- Ha ilyen húsbavágó kérdésekre keresnek, adnak választ, miért csökken az MSZP népszerűsége?
- Mára szinte nem is maradt más közvélemény-kutató, csak olyan, amelyik tanácsadócégként sok milliárdot kap a Fidesz-kormánytól. Mint ahogy független politikai szakértő is alig van már, hiszen legtöbbjük a jobboldal lekötelezettje, aki a kormánypárt manipulatív szándékait vetíti ki. Emlékeztetnék arra, hogy tavasszal hányan temették a kormányt. A Fidesz három időközi választást elveszített, ebből kettőt a szocialisták által támogatott jelölt nyert, ekkor jött a hatalomtechnikai szempontból jól felépített menekültellenes kampány, amely ugyan károkat okozott az országnak és az uniónak, de elkezdett működni. Ebben nyilván valamelyik tanácsadó cég is szerepet játszott. A kormánypárt így visszaszerezte a támogatóit, bár az MSZP sem veszített szimpatizánsokat. Nem ártott nekünk, hogy bíráltuk a kerítést, akkor sem, ha a baloldali választók jelentős részét is lehet bevándorlókkal ijesztgetni. Amikor viszont, a párt politikusai elkezdtek egymásnak a nyilvánosság előtt üzengetni, csökkent a népszerűségünk. Bízom benne, hogy ezen túljutottunk, a mai kongresszus előtt minden régióban mini kongresszust tartottunk, ahol a küldöttek elmondták, hogy a pártban bízó szavazók döntő többsége szerint a következő választásokat az MSZP fogja nyerni. A szimpatizánsaink sokkal jobbnak látják a baloldal, illetve a szocialista párt helyzetét, mint jó néhány profi politikusunk. Ma is el fogom mondani, hogy egy politikai pártnál nem az a probléma, ha választást veszít, akár többet egymás után, hanem ha a saját szavazói úgy érzékelik, nem akar mindent megtenni a győzelemért. Ennek a kongresszusnak az a feladata, hogy az MSZP-t felzárkóztassa a támogatói és a kormányváltást remélő milliók mögé, és tudomásul vegyük, hogy nem csak lehetőség, de felelősség is van. Orbán Viktornak ritkán van őszinte pillanata, leginkább akkor, amikor erősnek érzi magát. A legutóbbi ilyen hangulatában arra emlékeztetett, milyen nagy bajban voltak tavasszal, amit ugyan sikerült megfordítani, de ez bármikor megismétlődhet. Nekünk is tudnunk kell, hogy akár hónapok alatt megfordulhatnak a trendek. Jó és rossz irányba.
- Van receptje a győzelemhez?
- Ha nem magunkkal foglalkozunk, nem öncélú a politikánk, elfogadnak az emberek. Aki pozíciókért harcol, az nem lehet a választók szemében népszerű. Tapasztalatból tudom ezt, hiszen tavaly októberben csaknem kétharmados többséggel nyertünk Szegeden, pedig nem gondolom, hogy a város lakóinak közel kétharmada elkötelezett baloldali.