Agrárkamara;Simicska Lajos;állami földek;földárverés;NFSZ;

Viszik a földet Simicska alól

A földárverések azonnali felfüggesztésére szólítják fel a földalapkezelőt, mert vitatott tartalmú törvény készül a bérleti díjak módosíthatóságáról. A kormánypropaganda ellenére az állami földek árverésein jó néhány külföldi állampolgár vásárolt már állami földet.

A földárverések azonnali felfüggesztésére szólította fel Simicska Lajos földhaszonbérlő érdekeltségei nevében egy ügyvédi iroda a Nemzeti Földalapkezelő Szervezetet. Úgy tetszik a bérleti díjak módosíthatóságára beadott fideszes törvénymódosító javaslat volt az utolsó csepp a pohárban, amit még elviseltek ezek gazdaságok. Mivel az új szabályozás már nemcsak a bérleti díjakat, de magát a szerződést is fenyegetik, az egyeztetésre szóló felhívásuk mellett jogi lépéseket és nagy összegű kártérítési pereket is kilátásba helyeztek a csütörtökön keltezett levelükben.

Olaj volt a tűzre, hogy a kormány támogatja Győrffy Balázs fideszes képviselő, agrárkamarai elnök újra benyújtott ominózus "lex-Simicska" törvényjavaslatát, amellyel a föld tulajdonosa a hosszú távra kötött haszonbérleti szerződés megkötése után öt évvel, majd később rendszeresen felülvizsgálhatná a bérleti díjat és körmönfont módon a szerződést is felmondhatóvá tenné.

Kolláth György alkotmányjogász a Klubrádióban azt mondta, egy ilyen törvény biztosan el fog vérezni az Alkotmánybíróság előtt. Az alkotmányjogász szerint nem lehet indoka egy polgári jogi szerződés módosításának az, hogy az új bérlőket jobb helyzetbe hozza. Már most is ötven fölött van azon jogszabályok száma, amit a jelenlegi összetételű kormány valaki érdekében, vagy valaki ellen hozott. Ezzel eggyel több lesz - tette hozzá. Nem véletlen, hogy éppen a kegyvesztetté lett Simicska Lajos érdekeltségei tiltakoztak elsőként.

Mint tegnap a Blikk megtudta, az állami földek árveréseinek lebonyolítása mintegy 5 milliárd forintjába kerül az adófizetőknek. Ám ennyi pénz sem volt elég azonban arra, hogy egyenlő esélyeket teremtsen az érintettek számára. Sok esetben a Fidesz helyi erős emberei miatt a gazdák félnek licitálni, illetve a gyorstalpalón végzett aranykalászos "gazdák", vagy a tőkeerős külföldi állampolgárságú termelők olyan magasra nyomják föl az árakat, hogy az elővásárlásra jogosult jelenlegi bérlő képtelen azt kifizetni.

A külföldi gazdák szaporodó földvásárlásairól is szinte naponta változik a hivatalos álláspont. Többek között Rajkán - a Simicska Lajos cége által bérelt földekből - osztrák, Somogyban olasz és belga, Békésben pedig belga állampolgárságú nagygazda vásárolt földet.

FOTÓ: Vajda József

FOTÓ: Vajda József

Lázár János a Miniszterelnökséget vezető miniszter, közölte, nem jelent érdemi kockázatot az a mennyiségű föld, amit külföldiek vásároltak meg – közölte. Harangozó Gábor, az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának MSZP-s alelnöke emlékeztetett rá, az állami földek értékesítésének indoka éppen az volt, hogy azok ne kerülhessenek külföldi állampolgárok kezébe. Az erre vonatkozó rövid életű kormányrendeletben az szerepelt, hogy kizárólag magyar állampolgár vehet állami földet, miközben ez ellentétes volt a kétharmaddal elfogadott földforgalmi törvénnyel és az uniós szabályokkal is.

A kormányzati kommunikációs káoszt növelte Bitay Márton az agrártárca államtitkára, aki szerint ha "külföldi állampolgár nyerne a földliciten, szerződését ki kell függeszteni, és arra minden helyben lakó magyar állampolgárnak elővásárlási joga van". Ez a kijelentés azonban a jogszabályok ismeretének teljes hiányáról tanúskodik, mert termőföldet eleve csak regisztrált földműves vehet, az állami földárveréseken pedig elővásárlási joga kizárólag a jelenlegi bérlőnek van.

Hivatalos adatok szerint az eddig meghirdetett 25 ezerből mintegy 18 ezer hektár állami földet értékesítettek és 125 milliárd forintnyi hitelígérvényt kértek a gazdák, így a 150 milliárdos hitelkeret két napon belül kimerülhet - jelezte Lázár, aki úgymond utasította a jegybank elnökét a keret megduplázására.

Harangozó Gábor megjegyezte, nem a gazdák földéhsége, hanem a kormány pénzéhsége mozgatja a földárveréseket. Az állami földek eladásának az árát azonban leginkább az uniós tejkvóták eltörlése miatt amúgy is nagy bajban lévő hazai tehenészetek, állattartó gazdaságok fizethetik meg - fogalmazott az MSZP-s szakpolitikus.