Greenpeace;vörösiszap-tározó;Tatai Környezetvédelmi Zrt.;méregkeverés;Alműsfüzítő;hulladékhígítás;

2015-11-30 06:13:00

Nem álltak le a méregkeverők

Tovább zajlik a méregkeverés az almásfüzitői vörösiszap-tározóban, hiába utasította el még nyáron a hulladékgazdálkodást végző cég működési engedélyének meghosszabbítására vonatkozó kérelmét az illetékes Kormányhivatal. A Greenpeace szerint ez jogszabályellenes, azonnali fellépést követelnek.

Egy jogi kiskaput kihasználva hordja még mindig a veszélyes hulladékokat a Duna közvetlen közelében lévő almásfüzitői vörösiszap-tározóba annak tulajdonosa, a Tatai Környezetvédelmi Zrt. (TKV) - hívta fel a figyelmet a Greenpeace. Ahogy arról korábban lapunkban is beszámoltunk, a Győr-Moson-Sopron Megyei Kormányhivatal nyáron elutasította a cég működési engedélyének meghosszabbítására vonatkozó kérelmét, ugyanis számukra is egyértelművé vált, hogy a tározóban hulladékhasznosítás helyett hulladékhígítás és lerakás zajlik.

A TKV még 2010-ben kapott engedélyt veszélyes és nem veszélyes anyagok hasznosítására, a tározón "ráhordásos technikával" igyekeztek megelőzni a vörösiszap kiporzását. A vörösiszap lefedésénél ez bevett gyakorlat, csakhogy mint kiderült, a cég veszélyes hulladékokat is a tározóba önt. Ezt "komposztálásnak" hívják, ám a veszélyes hulladékok keverésével biztos, hogy nem lehet biológiailag hasznosítható mesterséges talajt előállítani, a tározóban a veszélyes anyagok mennyisége egyre csak nő.

A Greenpeace 2011 óta küzd azért, hogy leállítsák a veszélyes hulladékok beszállítását az almásfüzitői tározóba, 2013-ban pedig az Európai Bizottság indított kötelességszegési eljárást Magyarország ellen, mert vizsgálataik során arra jutottak, hogy ami a tározóban történik, az ellentétes a hulladékkezelés magyarországi és európai szabályaival, valamint veszélyezteti a környezetet. A cég működési engedélye idén áprilisban járt le, ekkor kezdeményezték annak meghosszabbítását, amit aztán a Kormányhivatal - valószínűleg a brüsszeli nyomásnak is köszönhetően - elutasított.

A TKV azonban fellebbezett, szerintük tevékenységük hasznos és eredményes, s nincs káros hatása a környezetre. Az Országos Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főfelügyelőség októberben megsemmisítette az első fokon eljáró Kormányhivatal határozatát, és a hatóságot új eljárás lefolytatására utasította. Eközben a TKV a 2010-es engedélye alapján továbbra is tonnaszámra fogadhatja a veszélyes hulladékokat, a cég engedélyében ugyanis van egy olyan sajátos kitétel, mely szerint amíg nincs új engedély, addig a lejárt engedély szerint folytatható a tevékenység.

Törvényesen "egységes környezethasználati engedély" csak meghatározott időre adható, ami jelen esetben öt év, ez pedig idén áprilisban lejárt. A Greenpeace szerint a TKV engedélyében szereplő kitétel jogszabályellenes, ezért felszólították az illetékes Kormányhivatalt, azonnali hatállyal lépjen fel a jogsértő helyzet megszüntetése érdekében. A környezetvédő szervezet azt szeretné elérni, hogy a tározóban ne mérgező anyagokkal folytassák a vörösiszap porzás-mentesítését. Kerestük a Győr-Moson-Sopron Megyei Kormányhivatalt, ám nem tudtuk meg, mikor és milyen lépésekre lehet számítani: mivel folyamatban lévő ügyről kérdezősködtünk, nem kívántak sajtónyilatkozatot tenni.

A környezetvédelmi cég szerint náluk minden rendben

Érvényes engedély alapján, a környezet számára hasznos munkát végez a Tatai Környezetvédelmi Zrt. Almásfüzitőn - közölte lapunkkal a cég.
Mint ismert, az Országos Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főfelügyelőség helyt adott a Tatai Környezetvédelmi Zrt. (TKV) fellebbezésének, és 2015. október 19-én megsemmisítette a Győr-Moson-Sopron Megyei Kormányhivatal határozatát, amely elutasította a cég EKH engedély felülvizsgálati kérelmét. A másodfokon eljáró hatóság határozatában egyben utasította a győri kormányhivatalt egy új eljárás lefolytatására.
A cég közleményében azt írta, a 2010-ben kiadott engedélyük jelenleg is érvényes, hiszen a jogszabály és a hatósági határozat is kimondja, hogy az a felülvizsgálati eljárás során hozott határozat jogerőre emelkedéséig érvényes. A TKV 2014. január 14-én nyújtotta be a teljes körű felülvizsgálati kérelmét, mely eljárásban jogerős döntés a mai napig nem született. "Az új eljárásban várhatóan rövid időn belül megkapjuk a következő öt éves időszakra vonatkozó hulladékhasznosítási engedélyünket" - írták.


Aranybánya a vörösiszap

Szinte korlátlan nyersanyagforrás lehet a vörösiszap. Világszerte 60 gigantikus tározóban 3 billió tonnát tárolnak,és ez a mennyiség évente 150 millió tonnával nő. A vörösiszap feldolgozására ígéretes technológiákat dolgoztak ki, ezek bevezetése egyre sürgetőbb, de a végén megérheti, hiszen ritkaföldfémek, vas és bauxit is visszanyerhető ebből.

Értékes nyersanyagforrás lehet a vörösiszap. A kolontári katasztrófa kapcsán az érdeklődés központjába került anyag világszerte problémát jelent: tárolása költséges, feldolgozása pedig eddig megoldatlan. Az alumínium gyártás hulladékaként világszerte 3 billió tonna vörösiszapot tárolnak - és ez a mennyiség évi 150 millió tonnával nő. (Magyarországon a kolontári katasztrófát követően röviddel megszűnt a bauxitfeldolgozás, így ,,csak” a tározókban levő 60 millió tonnával kell számolni.)

A vörösiszap feldolgozásának lehetőségekről az elmúlt héten rendeztek konferenciát a belgiumi Leuvenben, ahol 28 ország kutatói és szakértői elemezték a megoldási lehetőségeket.A tározókban elhelyezett anyagból elsősorban vasoxidot és alumínium is visszanyerhető. Ezek mennyisége a vörösiszap teljes tömegének akár 50 százaléka is lehet. A vasoxid kinyerése után alumínium és titán marad a feldolgozható salakban, míg az ásványi anyag tartalom teljes egészében az építőiparban felhasználható például hőszigetelő kőzetgyapotként nyerhető ki.

A ritkaföldfémek közül a szkandium érdemel kiemelt figyelmet, hiszen alumíniummal ötvözve a repülőgépgyártás és a hadiipar egyik kulcsfontosságú anyaga. A neodimnum vas-bór ötözetben speciális, szupererős mágnesek alapanyaga - ezt szélturbinák esetében és az autógyártásban alkalmazzák. Szintén jelentős mennyiségben található a vörösiszapban a európium, amelynek oxidja a síkképernyős televíziókban és energiatakarékos fénycsövekben hasznosítható. Nem is beszélve az ittriumról, amely a LED fényforrások lelke.

Az Ajkán, Mosonmagyaróváron és Almásfüzitőn tárolt vörösiszap ipari méretű feldolgozása ugyan ma még költségigényes technológiák bevetését kívánja meg, de az így kinyerhető nyersanyagok jelentős bevételi forrást is jelenthetnek. Arról nem is beszélve, hogy a tározók fenntartása, őrzése és rekultivációja is évi sok száz millió forintba kerül.Magyarországon Ajka körzetében, a visszamaradt vörösiszapot a település melletti tározókban tárolják, ezek egyikének gátja szakadt át 2010-ben. A gyártás, a katasztrófát követően, átalakult száraztechnológiás folyamattá, a tározókat a kiporzás miatt gyors ütemben lefedték, amely várhatóan a jövőben is munkát jelent majd. Ennél fejlettebb megoldás a Mosonmagyaróváron illetve Almásfüzitőn alkalmazott rekultiváció.