választás;Egyiptom;részvétel;

- Alacsony részvétel az egyiptomi választáson

Elhúzódó választási időszak végére tesznek pontot Egyiptomban. Az észak-afrikai ország sajátos voksolási szabályainak megfelelően két fordulóban, s a különböző tartományokban eltérő időpontban, ám igencsak elnyújtva tartották meg a választásokat a kairói törvényhozás megújítására. 

A voksolás első fordulóját két részletben, októberben és novemberben tartották, de ahol nem dőlt el az eredmény, ott ma és holnap zajlik a második forduló. A 27 tartományban szinte mindegyik helyszínen a vártnál kisebb volt a részvétel, az első fordulóban a választásra jogosultak alig 27 százaléka szavazott.

Az elvileg 55 millió választásra jogosult állampolgár az egyiptomi parlament 596 képviselőjének személyéről dönthet. Várakozások szerint az Abdel Fattah al-Sziszi elnököt támogató választási koalíció szerzi meg a többséget. A hadsereg főparancsnokaként ő volt az, aki véget vetett a Hoszni Mubarak államfő bukását követően hatalomra került, a Muzulmán Testvériség által dominált kormányzat zűrzavaros uralmának. Al-Sziszi a hadsereg támogatásával 2013-ban formálisan is átvette a hatalmat. A Muzulmán Testvériséget ismét betiltották, tagjait üldözik, a polgári ellenzék gyenge és széttöredezett, így hatalmi helycserére aligha kell számítani Kairóban. A választási eredmény kihirdetését december 4-re ígérik.

Az új kanadai miniszterelnök, Justin Trudeau, aki már kabinetje összeállításával is kisebbfajta szenzációt keltett (sokszínű kabinetjében kiemelt szerepet kaptak a nők, etnikai kisebbségi és mozgássérült tárcavezetőket is kinevezett). Hivatali irodája berendezésével is szakítani látszik elődje hagyományával. Közölte ugyanis, hogy túl nagynak és túl előkelőnek tartja a november elejei választásokon vereséget szenvedett Stephen Harper íróasztalát, ezért egy kisebb, egyszerűbb, köznapibb bútordarabot kért – jelentette a CBC televíziós csatorna.