Szíria;David Cameron;Iszlám Állam (IS);

- Közvetlen terrorveszély fenyegeti a briteket?

A szíriai katonai beavatkozásról szavazott tegnap a brit és a német törvényhozás. A berlini voksolás kimenetele nem volt kétséges, hiszen a kedd esti próbaszavazáson a több mint kétharmados többséggel rendelkező SPD – CDU/CSU támogatásáról biztosította a kormány kezdeményezését.

Londonban azonban nem volt ennyire egyértelmű a helyzet. A voksolást magyar idő szerint 23 órakor rendezték meg, mintegy 10 órán át tartó parlamenti vita után. Nagy-Britannia részt vesz az amerikai vezetésű nyugati katonai koalícióban, de csak Irakban, a londoni törvényhozás ugyanis mindeddig nem hagyta jóvá a kormányzat kérését a hadművelet szíriai kiterjesztésére. Ha David Cameron kezdeményezése megszerzi a kellő többséget, az azt jelenti, hogy Európa legerősebb légiereje is bekapcsolódik a szíriai hadműveletbe.

David Cameron miniszterelnök vitaindító beszédében közvetlen terrorveszéllyel indokolta a lépés szükségességét. Beszámolt arról, hogy tavaly november óta a brit titkosszolgálatok hét különböző nagy-britanniai merényletterv végrehajtását akadályozták meg, az IS egy éve próbálkozik nagy-britanniai merénylettel. Állította, hogy ha egy A miniszterelnök úgy érvelt, hogy az Iszlám Állam elleni küzdelemben nincs értelme figyelembe venni a szíriai-iraki határt, hiszen azt a terrorszervezet sem ismeri el és nem is tartja tiszteletben.

Nemcsak a brit politikum, a lakosság is megosztott a kérdésben. A voksolás előestéjén több ezres tömeg tiltakozott Londonban a szíriai beavatkozás és egyáltalán az IS elleni háborúban való részvétel ellen.

A német hatóságok visszaküldik a jobb élet reményében Németországba érkező afgán menedékkérőket - jelentette ki Angela Merkel német kancellár szerdán Berlinben.